Zapsána v srdcích i v historii: Vychází kniha ETA v životě našich domácností

 

Spotřebiče ETA jsou neodmyslitelnou součástí českých domácností již téměř 80 let. Byly tak nejen svědky jejich modernizace, ale zároveň i spouštěči mnohých změn. Na stránkách nové knihy vás proto čeká retro podívaná, která zaujme všechny generace.

Kniha ETA v životě našich domácností

ETA – Tady je (bylo a bude) doma

Když začaly spotřebiče ETA ve 40. letech minulého století dobývat srdce českých hospodyněk, jen málokdo si dokázal představit, jak zásadní revoluci odstartují. Místo klepání koberců se začal ozývat táhlý zvuk vysavače, namáhavé žehlení rozžhaveným závažím nahradila lehounká žehlička a místo dřiny čekalo v kuchyni jen žasnutí nad výkonem moderního grilu a praktického elektrického vařiče.

Elektrické spotřebiče ETA, stejně jako jejich předchůdci pod značkou Elektro-Praga Hlinsko, jsou fenoménem, který usnadňuje životy již několikáté generaci českých a slovenských rodin. Nová kniha ETA v životě našich domácností barvitě líčí jejich soužití, a je tak zároveň historickým svědectvím vývoje našeho životního stylu.

ETA kniha

Od prvních skic až na kuchyňskou linku

Autoři knihy – historik designu z Národního technického muzea Jiří Hulák a Kristýna Šemberová, která se specializuje na gastronomii první republiky – vzali exkurz do minulosti opravdu svědomitě. Na 232 stranách odhalují nejen historické spotřebiče ETA a jejich vliv na každodenní život českých domácností, ale i dějiny českého průmyslového designu 20. století, kterému vévodí práce Stanislava Lachmana. Zájemci tak mohou nahlédnout do vývojových knih výrobků ETA a znovu s nimi prožít jejich cestu od prvních skic přes prototypy po finální výrobek, včetně obalů, návodů a propagačních materiálů.

Kromě faktů, čísel a zajímavostí se mohou čtenáři těšit na velké množství dobových fotek, které vyvolají nostalgii u pamětníků a rozšíří obzory mladší generaci.

kniha ETA 60. léta

Knihu ETA v životě našich domácností vydává Národní technické muzeum a od poloviny října 2020 bude k dostání také v síti předních českých knihkupectví.

Kontakt: Kateřina Kaňová / kanovak@eta.cz / + 420 770 190 995