Gastronomické trendy pro rok 2021: Důraz na kvalitu, lokální suroviny i zdravý rozum

Gastronomické trendy pro rok 2021: Důraz na kvalitu, lokální suroviny i zdravý rozum

Poslední měsíce sice gastroakcím, festivalům a návštěvám restaurací moc nepřejí, o to lahodnější zážitky si však dopřáváme za dveřmi našich domovů. A je to znát i v dlouhodobých predikcích. Jakým směrem se bude gastronomie v roce 2021 ubírat a jaké trendy by vás rozhodně neměly minout?

Kvalita především

Šetřit na kvalitě jídla a nápojů už nefrčí nějaký ten pátek a v tomto roce tomu nebude jinak. Laické veřejnosti totiž postupně začíná docházet, že je jídlo palivem pro naše tělo, a tím i základem pevného zdraví. Nejlépe to vystihuje přirovnání k autu – pokud chcete, aby vám sloužilo co nejlépe a nejdéle, rozhodně do něj nenatankujete nekvalitní benzín.

Z jídla se navíc stává oblíbené potěšení všech smyslů (pečlivý food styling je už standardem), ale i téma, ke kterému se vyplatí přistupovat zodpovědně. Důraz je proto kladen na původ potravin, férové podmínky při jejich zpracovávání a také jejich vliv na životní prostředí.

Zdaleka se však nejedná jen o jídlo. Kávová kultura v Česku vzkvétá, a tak se z bahnitých „turků“ a mdlých rozpustných káv postupně posouváme k pečlivě připravenému espressu, které si chceme dopřávat i v pohodlí domova.

ETA TIP: Profesionální kvalitu do vašich domácností přináší pákový kávovar ETA Artista. Podívejte se, jak obstál před zkušeným kávovým mistrem.

Domácí z módy nevyjde

Lokální suroviny jsou znovu in a nedokonalé domácí jablíčko z vlastní zahrádky často dostává přednost před naleštěnými kousky z obchodů, které k nám doputovaly přes několik států.

V době, která nás zahnala do bezpečí našich domovů, také znovu objevujeme kouzlo domácí přípravy pochutin, pro které jindy saháme do regálu v supermarketu. A tak se zase zavařují marmelády, připravují domácí jogurty a kdo ještě nepeče kváskový chleba, jako by nežil.

ETA TIP: Pečení domácího chleba i výrobu jogurtu a džemů vám usnadní kvalitní domácí pekárna.

Obliba kvašení stoupá také díky popularizaci zdravotních benefitů tohoto přirozeného a léty prověřeného zpracování potravin. Vyzkoušejte kvašenou zeleninu pickles nebo tradiční korejský salát kimchi. Stejně snadno si doma připravíte také klíčky luštěnin, které jsou živinami doslova nabité.

Méně masa na talíři

Rostlinné alternativy zažívají celosvětový boom. Strava založená na rostlinných potravinách totiž nabízí rozmanité chutě i cenné výživné látky, a navíc se pojí s nižší ekologickou stopou než produkty živočišného průmyslu.

Nemusíte být hned vegetariánem nebo veganem, novým trendem je kompromis v podobě tzv. reduktariánství, které velí maso a živočišné výrobky spíše omezit než úplně vyřadit. Při jejich výběru je přitom lepší zamířit k místnímu farmáři, spolehnout se na kvalitní BIO sortiment nebo využít dary domácích slepic ze sousedovic dvorku.

Olivový olej znovu na scéně

Na dříve opěvovaný olivový olej jsme v posledních letech trochu zanevřeli. Pozornost mnohých z nás si totiž získal olej kokosový, o jehož zdravotních benefitech se však nyní vedou mezi odborníky bouřlivé debaty. Olivový olej tak nejspíš čeká návrat.

V kuchyni si však dejte pozor na to, k čemu je olej určený. Na tepelnou úpravu se totiž nehodí každý, což je případ i extra panenského olivového oleje. Raději s ním zakápněte již hotový pokrm nebo salát a na smažení či restování sáhněte po oleji s vyšším kouřovým bodem. Vyzkoušet můžete také přepuštěné máslo.

Jídlo jako nástroj k lepšímu životu

Už jste slyšeli o biohackingu? Snaha optimalizovat lidské tělo a mysl pomocí více či méně inovativních praktik ovládla nejen nadšence moderních technologií. Kromě různých analytických přístrojů a chytrých aplikací se soustředí také na základy, jako je kvalitní spánek a vhodná strava.

Projíst se k lepšímu životu přitom nemusí být těžké. Základem je získat z jídla maximum prospěšných živin a udělat z něj spojence pro silný imunitní systém. Chybu neuděláte ani pravidelnou konzumací semínek a co nejméně zpracovaných „živých“ surovin.

Balanc mezi digitálním světem a realitou

Část naší existence se nyní přesunula na internet, včetně spousty aktivit, které se točí okolo jídla. Objednat si jídlo na webu restaurace nebo přímo v aplikaci rozvážkové společnosti je dnes již samozřejmostí. Stejně tak si z on-line obchodů necháváme vozit nákupy, pro které bychom se jinak vydávali do supermarketu. Nyní si ale čím dál více uvědomujeme, že je potřeba zachovat rovnováhu.

Nezapomeňte proto na podporu místních podniků – pokud tedy nechcete, aby vlivem protiepidemických opatření zanikly. Alespoň jednou týdně si vyzvedněte meníčko z výdejního okénka nebo je podpořte koupí voucheru na dobu, až znovu otevřou.

To však neznamená, že byste měli na chytré technologie zanevřít. Aplikace do mobilního telefonu vám usnadní a zefektivní třeba péči o zdraví – ve spojení s kuchyňskou či osobní váhou, tlakoměrem nebo sonickým zubním kartáčkem fungují velmi spolehlivě. Na internetu zároveň najdete spoustu inspirace či receptů a sdílením vašich kulinářských úspěchů na sociálních sítích si ulevíte od frustrace z nucené sociální izolace.

Nenechat se sžírat

A to nejlepší nakonec – nezdravá obsese zdravým jídlem se zdá být na ústupu. Přibývá vyznavačů pravidla 80:20, které připouští, že 80% zastoupení zdravé stravy v jídelníčku bohatě stačí. Zbývajících 20 % pak mohou tvořit laskominy, na které máme opravdu chuť. Občas si něco s radostí dopřát je jednoduše lepší než úzkostlivě žvýkat listový salát. Ocení to vaše tělo i psychika.