Stres a spěch do kuchyně nepatří – pomalé tempo prospěje zdraví i štíhlé linii

Stres a spěch do kuchyně nepatří – pomalé tempo prospěje zdraví i štíhlé linii

Je vaší životní mantrou, že není čas ztrácet čas? Pak vězte, že jsou chvíle, kdy se přeci jen vyplatí zpomalit. Řeč je o čase stráveném u jídla – ať už se jedná o jeho přípravu, nebo konzumaci. Proč v kuchyni přestat spěchat a jak si vychutnat každé sousto? Máme pro vás praktické tipy. 

Dejte sbohem hltání

Hltáním a rychlým, nesoustředěným jedením trpí nejen naše zdraví, ale i figura. Rychlá konzumace jídla totiž může kromě bolesti žaludku a nadýmání způsobit také nechtěné přejídání

Velkou roli přitom hraje náš mozek. Když nevnímáme, co a kolik jsme vlastně snědli, pocit uspokojení a nasycení se dostaví s velkým zpožděním, anebo vůbec. Následují neukojitelné chutě a nálety na lednici s naprosto nevhodným načasováním – zpravidla večer, kdy po celém dni konečně „vypneme“.  

Vyzkoušejte pomalé vaření

V kuchyni proto výrazně zpomalte – začít můžete už při přípravě jídla. Místo fast foodu a instantních pokrmů objevte kouzlo tzv. pomalého vaření. Vůbec to přitom nemusí znamenat, že u plotny strávíte několik hodin – stačí si pořídit hrnec, který je touto navýsost praktickou funkcí vybavený. Pomalý hrnec pak jen naplníte potřebnými surovinami, zavřete víko, nastavíte příslušný program a necháte ho dělat jeho práci. 

Pomalé vaření oceníte především při přípravě měkoučkého masa, poctivých gulášů, vydatných polévek či luštěninových jídel.

Setřeste zbytečný stres

Další praktičtí pomocníci vaření naopak urychlí, nebo vám umožní odložit podávání jídla na příhodnější dobu. Ve vaší kuchyni by proto neměl chybět tlakový hrnec ani spotřebiče s časovačem a funkcí udržování teploty. Pro rychlou a zdravou přípravu jídla téměř bez práce poslouží parní hrnec, milovníkům rýže zase usnadní život rýžovar.

Volné dny pak využijte na maximum a uvařte si zásoby. Pusťte se zejména do pokrmů a surovin, jejichž příprava nějakou dobu trvá, jako jsou luštěniny, vývary, masové pokrmy nebo třeba domácí pečivo. Následně vše rozdělte na jednotlivé porce a zamrazte. Vždy tak budete mít po čem sáhnout.

Abyste se vyhnuli zmatenému pobíhání a neustálému hledání těch správných surovin či pomůcek, udržujte kuchyň správně zorganizovanou a uklizenou. Pořádek udržujte také v chladničce  – nejen, že se v ní snadněji zorientujete, ale zároveň eliminujete riziko zbytečného vyhazování jídla, které vaším očím zůstalo v neuspořádané lednici skryto. 

Jezte i očima

Jídlo na talíři by mělo být zážitkem pro chuťové buňky, ale i pastvou pro oko  Při servírování proto vybírejte své oblíbené talíře a dbejte na to, aby vaše porce hrála všemi barvami. S tím vám pomůže zeleninová obloha, která navíc dodá potřebnou vlákninu a vitamíny. Závěrem můžete každou porci dozdobit čerstvými bylinkami nebo semínky.

ETA TIP: Pomocníkem pro efektní servírování je spiralizér, který i z „obyčejného“ salátu udělá pokrm jako z luxusní restaurace.

Vytvořte správnou atmošku

Čas strávený u stolu by měl být slavnostním obřadem. Okolí proto alespoň zběžně ukliďte a pokud máte rádi zvukovou kulisu, pusťte si poklidnou hudbu. Na pomoc můžete přizvat také vonné svíčky či aroma difuzéry. Chuť k jídlu podpoří například esenciální olej z kmínu. Funkce trávicího ústrojí pak harmonizuje olej z meduňky, mandarinky, vavřínu, bazalky a máty.

ETA TIP: Věděli jste, že vaše rozpoložení ovlivňuje i barva vaší kuchyně? Přečtěte si o barvách v interiéru víc.

Vychutnejte si každé sousto

Vědomé jedení si žádá trochu cviku a disciplíny. Pokud jste zvyklí jíst při práci nebo u televize, bude vás to z počátku velmi svádět. Zkuste se však zastavit, vyhradit si čas pouze na jídlo, odložit mobil i počítač a vypnout televizi. Žijete-li s partnerem či rodinou, udělejte z jídla příjemné společně strávené chvíle – poklidná konverzace přitom není překážkou, neřešte však závažná témata.

Důležité je každé sousto dostatečně rozkousat – odborníci uvádějí až dvacetkrát. Mezi jednotlivými sousty klidně odložte příbor a dopřejte si čas se na jídlo plně soustředit, rozpoznávat chutě a vůně, které vám pokrm nabízí, a zároveň pozorovat reakce vašeho těla.

Pokud jste hraví a rádi experimentujete, vyzkoušejte výzvy, které vás při konzumaci jídla zaručeně zpomalí – zkuste jíst nedominantní rukou (praváci levou a naopak) nebo sáhněte po hůlkách.

Kromě intenzivnějšího gurmánského zážitku si navíc mnohem lépe uvědomíte, co máte na talíři – odkud vaše jídlo pochází, kolik je za jeho produkcí práce, a že by vám možná stačila menší porce. K uvědomělejšímu žití, podpoře lokálních dodavatelů, omezení plýtvání a souladu s vlastním tělem i přírodou je pak už jen krůček.

Vyložte emoce na stůl

Jídlo však není jen otázkou těla, ale i psychiky. Emoční přejídání trápí častěji ženy, ale ani muži ho nebývají ušetřeni. Ještě, než se do jídla vůbec pustíte, se proto zastavte a zamyslete – máte opravdu hlad nebo po jídle saháte, protože jste ve stresu, smutní, cítíte se osamělí nebo se prostě nudíte? 

Vyměňte snahu látat jídlem díry na duši za pokusy o vědomé jedení, které jídlo povýší na příjemný zážitek a zdroj hodnotných živin. Rozhodně není cílem přistupovat k jídlu bez emocí, ale právě naopak – pojit ho s těmi správnými.

Vychutnejte si smyslný p(r)ožitek z chutí, vůní a textur a nasyťte jimi všechny receptory. Výživu pro duši pak hledejte v jiných aktivitách a životních oblastech – i ty se však můžete naučit vychutnat se stejnou vášní jako ten nejsladší dort ve vaší oblíbené kavárně. 

ETA TIP: Inspirujte se příběhy lidí, kteří šli za svými sny.