Jarní úklid: Pět tipů, jak rychle a efektivně uklidit kuchyň

Jarní úklid: Pět tipů, jak rychle a efektivně uklidit kuchyň

S jarem přichází potřeba pustit do domácnosti čerstvý vzduch a provětrat všechny skříně a poličky. A kde jinde začít než v kuchyni, kterou používáme hned několikrát denně? I když většina lidí alespoň jednou týdně kuchyň poklízí, s jarem bychom jí měli dopřát opravdu důkladné vygruntování. 

Aby úklid nezabral celý víkend a mohli jste si čistotou zářící prostor alespoň chvíli užít, vyplatí se generální úklid rozdělit do více částí. Jeden den pokliďte zásuvky, další se zaměřte třeba na myčku. V týdnu tak postupně větší úkoly zvládnete během hodinky a v pátek či v sobotu už vám zbyde pouze otřít dvířka, desku a setřít podlahy. 

 Čistá lednice půl zdraví

Chladničky a mrazáky máme tendenci během běžných úklidů obvykle opomíjet. Přitom kvalita skladování čerstvých potravin je zcela zásadní pro jejich zdravotní nezávadnost. Alespoň jednou měsíčně proto lednici projděte a zkontrolujte, co v ní máte. Na jaře jí pak dopřejte pořádný úklid a vyskládejte všechny potraviny, utřete poličky i stěny. Pokud je potřeba, nechte roztát námrazu. 

Mrazák ale rozmrazte určitě. K čištění používejte měkkou houbičku namočenou v jaru, na stěny pak můžete použít speciální antibakteriální přípravky. Vystačíte si ale i s octem zředěným vodou. Nezapomeňte vyčistit i odtokový kanálek a těsnění. Potraviny zpět skládejte v čistých obalech. Vytvořte si také postup, podle kterého budete různé typy potravin do lednice řadit. Minimálně by ale mělo platit, že produkty s blížícím se datem spotřeby posunete dopředu, abyste po nich sáhli co nejdřív. 

ETA TIP: Pokud chcete, aby vám lednice voněla, do zadní části umístěte talířek či misku s trochou namleté kávy. Pohltí nechtěné pachy a chladničku vám příjemně provoní.

Sporák čistěte zatepla

Sporák patří k věcem, které se vyplatí umývat průběžně. Ideálně ho proto čistěte hned po použití, dokud je ještě teplý. Pokud ale nemáte přes týden čas a zaschly vám na sporáku zbytky, nechte je nejprve rozmočit. Buď na ně nastříkejte přípravek na sporáky, nebo skvrny navlhčete vlažnou vodou s jarem. Každopádně ale nikdy varnou desku nedrhněte drátěnkou či jinými ostrými předměty. Při důkladnějším úklidu vyčistěte i spáry okolo sporáku.

ETA TIP: Možná při jarním generálním úklidu zjistíte, že už vám chladnička, myčka či třeba mikrovlnná trouba dosluhuje. Pak si můžete vybrat z naší bohaté nabídky kvalitních moderních spotřebičů na www.eta.cz. 

Dřez leštěte do sucha

Na vyčištění dřezu použijte přípravky vhodné na daný typ materiálu. Můžete zkusit i domácí přípravek z prášku do pečiva, dvou lžic soli a tří až čtyř lžic octa. Tuto pastu pak stačí po deseti minutách spláchnout horkou vodou. Zároveň tím pročistíte i odtok. Po opláchnutí nezapomeňte dřez vytřít do sucha. Zabráníte tím vznikání skvrn od vodního kamene. 

ETA TIP: Pokud chcete voňavý odtok, vymačkejte do něj citronovou šťávu. 

 Troubu nechte napěnit

Pokud nemáte troubu se samočisticím programem, pak ji nejrychleji vyčistíte přípravkem k údržbě trouby. Čističe jsou obvykle ve formě pěny, kterou rovnoměrně nanesete po povrchu trouby a necháte zahřát. Následně pěnu spolu s mastnotou a špínou pouze setřete. Pokud chcete čistit ekologičtěji, vyrobíte si obdobný přípravek z vody a mýdla. 

ETA TIP: Na závěr můžete nechat v troubě mírně zahřát vodu s octem a tím spotřebič vydezinfikovat. 

Na kuchyňskou linku s kastilským mýdlem

Linku je potřeba stírat pravidelně po každém použití. Při běžné údržbě si vystačíte s měkkou houbičkou a trochou saponátu či mýdla. Setřít nečistoty můžete i vlhčenými ubrousky. Vždy ale záleží především na tom, z jakého materiálu pracovní desku máte. Obecně platí, že u laminátů je třeba dávat pozor na možné poškrábání. Dřevo byste měli pravidelně impregnovat, abyste vytvořili ochrannou vrstvu. A na mramor nikdy nepoužívejte přípravky s kyselinou. Mramorovou desku můžou poškodit i některé kyselé potraviny.

ETA TIP: Pokud máte laminátovou kuchyňskou pracovní desku, můžete si z litru horké vody, tří lžic kastilského mýdla a dvou kapek citronového esenciálního oleje vytvořit čistič k oživení a osvěžení pracovního prostoru. Do směsi namáčejte hadřík z mikrovlákna, a nakonec setřete desku ještě čistou vodou.