Osvědčený recept na spokojenou rodinu: Pořiďte si pomocníka pro všechny generace

Osvědčený recept na spokojenou rodinu: Pořiďte si pomocníka pro všechny generace

Jídlo spojuje – o tom není žádných pochyb. Sbližování přitom začíná už při jeho přípravě, která se od pradávna pojí se vzájemnou pomocí a předáváním rodinných receptů z generace na generaci. Stmelování pak pokračuje společným stolováním, jehož výchovnou funkci v dnešní uspěchané době často opomínáme. Je proto nejvyšší čas na chvíli zpomalit a svolat rodinu do kuchyně.

Láska (k jídlu) kvete v každém věku

Když se v kuchyni potkají tři generace žen, začnou se dít divy. Rozdílné zvyky přitom nemusí být důvodem k rozepřím, právě naopak – mohou být ideální příležitostí ke sdílení a utužení vztahů. Během pravidelných mezigeneračních seancí máte jedinečnou šanci zachovat dědictví v podobě tradičních receptů z rodinné kuchařky a zároveň všem zúčastněným rozšířit obzory.

Na vše, co babička musela zvládat ručně, dnes běžně využíváme výpomoc kuchyňského robota. Ukažte jí, jak intuitivní jeho ovládání je – počáteční nedůvěra se brzy promění v radost ze symbiózy. Multifunkční robot zkušeným kuchařkám usnadní nejen práci, ale i předání know-how mladším generacím. Těm se totiž tradiční recepty často zdají příliš pracné. Robot z nich sejme masku nedosažitelnosti a otevře cestu i k takovým „strašákům“, jako je příprava kynutých těst.

Prostřední generace pak ocení zejména variabilitu, kterou multifunkční kuchyňský robot nabízí. Po letech rutinního vaření pro celou rodinu totiž konečně nachází dostatek času a chuti pouštět se do různých experimentů a celý proces přípravy si intenzivněji vychutnat. Když se však celá rodina opět sejde, znovu se vrací do role znamenitých hostitelek. V takových chvílích ocení zejména silný výkon a schopnost robota popasovat se i s velkým množstvím surovin.

Mladší členové rodiny jsou zase nevyčerpatelnou studnicí inspirace. Svým maminkám a babičkám rádi rozšíří obzory novými recepty a seznámí je s dosud nepoznanými surovinami a kulinářskými trendy. Inspirace snahou o zdravější alternativy navíc může být pro starší generaci zásadní i jako prevence civilizačních onemocnění.

S čím robot v kuchyni pomůže?

>> Vše v jednom – šlehá, míchá, drtí, hněte, seká i mele, a tím jeho dovednosti ještě zdaleka nekončí. S dřinou v kuchyni se tak můžete rozloučit. Mísení litých těst, hnětení těch kynutých nebo vyšlehání dokonale tuhého sněhu z bílků zvládne tenhle multifunkční pracant v mžiku za vás.

>> Žádné plýtvání! Díky do detailu vyladěné konstrukci a efektivnímu planetárnímu systému míchání v míse nezůstane ani zrníčko mouky. Obávat se nemusíte ani cukru přilepeného na dně nebo surovin zapomenutých na stěnách mísy. Vše bude přesně tam, kde má být – rovnoměrně zapracované do těsta nebo krému.

>> Jako peříčko – přesně takový bude každý krém i šlehačka, se kterou si robot poradí během chvilinky. Stačí zvolit tu správnou rychlost otočením regulačního kolečka

>> Jako by se zastavil čas – zatímco robot pracuje za vás, máte spoustu času navíc pro přípravu dalších surovin, průběžný úklid nebo pečlivé studování receptu. Těsto, které byste sami hnětli minimálně půlhodinu, zvládne robot zpracovat během několika minut.

>> Neomezené možnosti vám poskytne široká paleta příslušenství. Díky praktickým nástavcům se můžete pustit do mixování, strouhání, mletí masa i výroby domácí zmrzliny či cukroví. Každý z nekovových dílů pak můžete jednoduše svěřit myčce na nádobí.

ETA TIP: Propojení napříč generacemi nejlépe vystihuje multifunkční kuchyňský robot ETA Gratus Storio, který v sobě snoubí moderní technologie a nadčasový retro design. Zaručeně nadchne všechny věkové skupiny, a to nejen svou barevnou škálou. V kolekci ETA Storio najdete také rychlovarnou konvici, topinkovač, kuchyňskou váhu, pákový kávovar, ale i lednici, která se stane nepřehlédnutelnou dominantou celé místnosti.

Výchova prochází žaludkem

Společným vařením rodinná idylka nekončí. Neméně důležité je také společné stolování, které se však z našich všedních dní pomalu vytrácí. Podle výzkumů denně zasedá ke společné večeři jen 37 % Čechů.

Psychologové se přitom shodují, že má společné setkávání u jídla obrovský vliv na mnoho aspektů rodinného života. Vytváří pocit jistoty a pospolitosti, usnadňuje vzájemnou komunikaci a zvyšuje pravděpodobnost, že se dítě samo svěří se svými problémy. Zásadní roli hraje především v prvních letech života, kdy dítě ochotně kopíruje chování, které vidí u svých rodičů. Společné stolování však prospěje také dospívajícím dětem a utužuje vztahy mezi partnery.

Není přitom třeba sedět jako zařezaní nebo se strojit jako do divadla, určitá pravidla však rozhodně nejsou na škodu. Vypněte televizi, zaklapněte notebooky a odložte mobilní telefony. Mezi sousty se pak můžete střídat ve sdílení zážitků z uplynulého dne.

Děti také můžete přizvat k plánování jídelníčku – budou tak mít o důvod víc se ke společnému stolu těšit. Menší děti pak zapojte do prostírání stolu a jednoduchých příprav. Zejména mladší děti totiž rády sní, co si samy navaří. Do jídelníčku tak můžete postupně zapojovat různé „problematické“ suroviny, jako jsou méně oblíbené druhy zeleniny, a nenásilnou formou tak upravit stravovací návyky celé rodiny.

Se staršími dětmi se ve vaření můžete střídat. Pokud jsou navíc hravé povahy, večer v duchu oblíbeného pořadu Prostřeno či MasterChef může být příjemným zpestřením rodinných chvil.