Pochoutka stará několik tisíc let. Vyzkoušejte doma vyrobit vlastní zmrzlinu

Pochoutka stará několik tisíc let. Vyzkoušejte doma vyrobit vlastní zmrzlinu

Zmrzlina. Nic nevyvolává sladší vzpomínky na léto, prázdniny a teplé počasí víc než slovo zmrzlina. Chlazenou pochoutku si lidé dopřávali už ve starověku a dodnes patří mezi nejoblíbenější sladkosti na světě. Jen Češi jí v loňském roce slízali 41 milionů litrů a utratili za ni čtyři miliardy korun. 

Kde se vzal oslazený sníh, není dodnes zcela jasné. Vynález zmrzliny je tak připisován hned několika národům. Za nejpravděpodobnější objevitele této sladkosti jsou považováni Peršané, kteří už 500 let před naším letopočtem podávali sníh přelitý hroznovou šťávou a ochucený například vzácným šafránem. Mezi další možné vynálezce patří například Mongolové a Číňani. Právě z Číny si znalosti o předchůdci dnešní zmrzliny měli přivézt Arabové, od kterých se ji naučili vyrábět Italové a rozšířili ji do zbytku Evropy. 

Sníh ochucený medem či ovocnými šťávami byl ale dlouho vyhrazen jen pro tu nejvybranější společnost a vychutnávat si ho tak mohli obvykle pouze vladaři a jejich rodiny. Až v polovině 18. století se tato pochoutka stala dostupnější i pro běžné lidi. V té době už byl známý jak sorbet, tak i smetanová zmrzlina vyrobená ze žloutků ušlehaných s cukrem, smetanou a ovocem, kakaem či vanilkou. V roce 1903 se patentu dočkal zmrzlinový kornout a v roce 1921 zmrzlina na dřívku. 

Co mají nanuk a Eskymáci společného?

Právě smetanová zmrzlina na dřívku, tedy nanuk, má zajímavou historii sám o sobě. Jeho autorem je údajně Christian Kent Nelson, učitel a majitel cukrárny, kterého ke spojení smetanové zmrzliny a čokolády inspiroval v roce 1920 malý zákazník. Chlapec, který se v cukrárně nemohl rozhodnout, zda utratí peníze raději za zmrzlinu nebo za tabulku čokolády, Nelsonovi vnukl nápad na vytvoření bloků zmrzliny politých čokoládou. Český název nanuk pak sladkost dostala podle eskymáckého lovce Nanuka z etnografického filmu od Roberta Flahertyho. 

Kolik jí ročně sníme? 

O tom, že na ani roky zmrzlině na popularitě neubírají, svědčí fakt, že spotřeba i v Česku stoupá. Vloni si Češi podle statistik pochutnali na 41 milionech litrů zmrzliny. Nejčastěji sahali po nanucích a kopečkové zmrzlině v kornoutu. Mezi nejoblíbenější příchutě pak stále patří vanilka a čokoláda. Na vzestupu jsou ale i nové originální příchutě. Češi si tak dopřávají například levandulovou či tvarůžkovou zmrzlinu. V nabídce jsou i pivní zmrzlina, příchuť aperolu, estragonu nebo žvýkačky.  

Pusťte se do vlastní zmrzliny

Stále oblíbenější je také výroba vlastní domácí zmrzliny. Jednak lze tímto způsobem příjemně zpracovat veškeré ovoce ze zahrady, zároveň má člověk pod kontrolou, co přesně mlsá. Domácí zmrzlina je navíc poměrně nenáročná na přípravu, takže ji snadno nachystáte dětem na odpoledne nebo k přátelům na grilování. Nejlepšího výsledku dosáhnete pomocí stolního mixéru Vital Blend a kuchyňského robota Gratus s nástavcem na zmrzlinu. V mixéru si předpřipravíte veškeré ovoce a bylinky a zamražením získáte vynikající sorbet. Kuchyňský robot s nástavcem na zmrzlinu zase díky 36 ostrým nožům vytvoří dokonalou sladkou pochoutku z jakéhokoliv zamraženého ovoce. Nakrájejte libovolné ovoce na kostky, nechte ho zmrazit, lehce povolené vložte do nástavce a osvěžující letní dezert je na světě. Navíc plný vitamínů a šetrný k linii, takže si ho bez výčitek mohou vychutnat i zastánci zdravého životního stylu. 

TIP ETA: Ovoce mezi sebou můžete libovolně kombinovat. Skvělým tipem pro lahodnější a jemnější chuť je přidat vždy trochu banánu. Banán totiž nahrazuje mléčnou složku a dodává zmrzlině nasládlejší chuť.

Zmrzlina z kiwi

Suroviny: 

4 středně velké kiwi
hořká čokoláda

Postup: 

Kiwi oloupejte, nakrájejte na kousky 2 x 2 cm a dejte přes noc zmrazit. Vytáhněte z mrazáku a nechejte cca 5 minut povolit. Zapněte Gratus na střední otáčky a pozvolna vkládejte kiwi. Zmrzlinu přelijte rozpuštěnou čokoládou a ihned podávejte.

Zmrzlina z kiwi

Sladká jahodová

Suroviny:

200 g jahod
hořká čokoláda
smetana hořká čokoláda

Postup: 

Jahody vytáhněte z mrazáku a nechejte cca 10 minut povolit. Zapněte Gratus na střední otáčky, pozvolna vkládejte všechnu čokoládu a poté jahody do zmrzlinovače. Zmrzlinu můžete zjemnit vyšlehanou smetanou.

Sladká jahodová zmrzlina

Banánová se sušenkami

Suroviny: 

4 babány
1 balíček čoko sušenek s mléčnou náplní
smetana 

Postup: 

Banány oloupejte, nakrájejte na kolečka a dejte přes noc zmrazit. Vytáhněte z mrazáku a nechejte cca 15 minut povolit. Zapněte Gratus na střední otáčky a pozvolna vkládejte banán a sušenky do zmrzlinovače.

Banánová zmrzlina se sušenkami

Meruňková zmrzlina

Suroviny: 

8 středně velkých meruněk
meduňka
smetana

Postup: 

Meruňky zbavte pecek, nakrájejte na čtvrtiny a dejte zmrazit. Vytáhněte z mrazáku a nechejte cca 20 minut povolit. Zapněte Gratus  na střední otáčky a pozvolna vkládejte meruňky a lístky meduňky do zmrzlinovače. Ručním šlehačem Lento vyšlehejte smetanu a vmíchejte ke zmrzlině. 

Meruňková zmrzlina