Kuchyň jako centrum domácnosti. Jak si ji uspořádat?

Kuchyň jako centrum domácnosti. Jak si ji uspořádat?

Ačkoli mnoho lidí vnímá kuchyň jako místo pro rychlou přípravu pokrmů a její estetické a funkční stránce nevěnuje přílišnou pozornost, v rodinném životě hraje kuchyň nezastupitelnou roli a podle toho bychom ji měli uspořádat a zařídit.

Kde se odehrávají nejdůležitější momenty vašeho rodinného života? Kde se konají rodinné porady, probíhá společné vaření a kam s šálkem kávy posadíte kamarádku či rodiče, kteří přijeli na návštěvu? Ano, mluvíme o kuchyni. U jídelního stolu pomáháte dětem se školními úkoly, společně vyrábíte a tvoříte sezonní dekorace a často se vám zde také svěří se svými nejniternějšími starostmi. V kuchyni zkrátka probíhají nejzásadnější momenty rodinného života, a ať už si ji zařídíte jakkoliv, měla by pro všechny členy domácnosti působit jako bezpečné a láskyplné zázemí.

„Pokud zařizujete novou kuchyň, uvědomte si, jak vaříte, kolik času v kuchyni trávíte, kolik lidí společně vaří a jaké místo má vůbec vaření a jídlo ve vašem životě. Pokud vaříte jediná, přizpůsobte si prostor na míru, například výškou pracovní desky nebo vrchních skříněk. Podle toho, co rádi vaříte, si vybírejte i zařízení kuchyně – například když milujete steaky, potěší vás varná deska s grilem,“ doporučuje interiérová designérka Kamila Jarkovská. „Nejpraktičtější je mít kuchyni paralelní, pak do tvaru L a U, záleží však na možnostech půdorysu,“ dodává.
 


 

Prostor pro vaření

Nejdůležitější funkční částí kuchyně je kuchyňský kout, ve kterém se odehrává příprava rodinných pokrmů. „Kuchyň by měla být především praktická, bezpečná a logická. To začíná u výběru vhodné podlahy, která by neměla klouzat, ani být náchylná na poškození vodou či častým mytím,“ popisuje interiérová designérka Kamila Jarkovská. Skříňky na veškeré kuchyňské vybavení mohou být prosklené, dřevěné či kovové – důležitá je však funkčnost a bezpečnost, abyste se vy ani vaše děti neporanili o ostré rohy. Slaďte je s podlahou i zbylými částmi bytu tak, abyste se v kuchyni cítili dobře, ale zároveň myslete na to, jak skříňky a pracovní plochu budete uklízet.

„Kuchyň si rozdělte do zón – skladování potravin, nádobí, spotřebiče, mytí, příprava potravin, vaření apod. a seskupte do nich všechno společné. Zóny poskládejte i logicky k sobě, ať se zbytečně nenachodíte. Odborně se tomu říká ergonomie provozu,“ dodává Kamila Jarkovská. Pracovní plochu vybírejte dle odolnosti a snadné omyvatelnosti, abyste se při vaření nemuseli obávat každé nové skvrnky na jejím povrchu. Trendem poslední doby je kámen nebo dřevo, který dodává pocit útulnosti a zároveň se díky laku snadno udržuje. „Trvalejší a estetičtější a často i levnější bývá pořídit levnější korpus a kvalitnější pracovní desku. Optimální pracovní plocha je dlouhá 120 cm, ale vejdete se i na 70 cm,“ doporučuje interiérová designérka.
 


 

Spotřebiče a nádobí

Kuchyňské spotřebiče by nám měly práci zjednodušit, ne překážet nebo zabírat zbytečně místo. Vybírejte si proto takové, které jsou funkční, kompaktní, pokud možno víceúčelové a skutečně je budete využívat. Kuchyňský robot je láska všech, kdo rádi vaří, například kuchyňský robot ETA Gratus má bohaté příslušenství, které zvládne šlehat, míchat, hníst, mlít, odšťavňovat i krouhat. Kvalitní nádobí s nepřilnavým povrchem vám usnadní nervy při následném mytí, zkontrolujte si, že může do myčky a že se vám do ní vejde. I v nové kuchyni na míru si nechte trochu volného prostoru, ať můžete fundus spotřebičů časem rozšířit nebo obměnit dle novinek. „Co používáte nejvíc, umístěte blízko, abyste to měli stále po ruce,“ radí Kamila Jarkovská.

 

Jídelní stůl

U stolu se nejen jí, ale zpravidla se tu odehrává většina rodinné komunikace. Prostor by tak měl odpovídat nárokům a vkusu všech členů rodiny a vyvolávat pocit lásky a bezpečí. Jen díky tomu se rodina dokáže naladit na stejnou vlnu a otevřít se konstruktivní společné debatě, zábavě či příjemnému posezení. Stůl vybírejte dostatečně velký tak, aby se k němu všichni vešli. Máte-li často návštěvy, zvažte stůl rozkládací, příliš velký stůl představuje spíš bariéru. Výšku stolu upravte dle své velikosti, vyšší lidé zkrátka potřebují vyšší stůl, aby si na desku mohli pohodlně položit ruce a sedět s rovnými zády. Dětem zvyšte židli podsedákem. „Čím pohodlnější židli zvolíte, tím déle budete u stolu rádi sedět,“ doporučuje Kamila Jarkovská.
 


 

Zapojte děti

Nebojte se do vaření zapojit i vaše ratolesti a podle věku a schopností jim svěřte adekvátní práci – důvěrou a drobnými úkoly v nich budujete pocit rovnocenného zapojení do utváření chodu domácnosti. Dbejte však na bezpečnost, hlavně při odkládání nádobí, spotřebičů a kabelů. Ostré a nebezpečné předměty ukládejte z dosahu nejmenších dětí. Ty větší naopak ocení samostatný přístup do všech koutů kuchyně. Pozor však na vařící vodu, horkou troubu nebo ostré nože.
 

Jak zvětšit malou kuchyň?

Pokud očekáváte přírůstek do rodiny a kuchyňský kout, ve kterém jste doteď párkrát uvařili večeři a hlavně otvírali víno nebo připravovali kávu k snídani, potřebujete přeměnit v plnohodnotnou kuchyni, bude nejspíš třeba ho zvětšit. Jak na to? „Úložné prostory v malém bytě či místnosti se musí řešit především do výšky a žádný prostor nesmí přijít vniveč – do slepých rohů instalujte výsuvné ledvinky nebo celé výsuvné skříňky. Na stěny připevněte lišty pro uchycení nejčastěji používaného kuchyňského náčiní nebo koření,“ radí Kamila Jarkovská. Myslete i na multifunkční spojení vybavení – troubu s mikrovlnkou, dřez bez odkapávače, menší vestavné spotřebiče o šířce 40 cm místo obvyklých 60 cm. Ale ze všeho nejdřív si kuchyň ukliďte a protřiďte. Třeba najdete spoustu věcí, které vlastně nepotřebujete, a uděláte si tak místo na nové.