Jak uvařit dokonalou rýži? Začněte výběrem správného druhu

Jak uvařit dokonalou rýži? Začněte výběrem správného druhu

Rýže je oblíbená příloha, která dodá energii a zasytí i bez pocitu těžkosti. Ne vždy se ji však podaří připravit podle vašich představ – někdy je nedovařená, jindy zase rozvařená, ale jen málokdy je voňavá, kyprá a lahodná jako z asijské restaurace. Není totiž rýže jako rýže. 

Bílá rýže

Bílá loupaná rýže je dietní přílohou, kterou zpravidla nic nezkazíte, ale ani neoslníte. Její výhodou je poměrně rychlá příprava, neutrální chuť a snadná stravitelnost. Bez obav ji tak můžete naservírovat dětem i starším lidem. Kvůli absenci lepku je vyhledávanou potravinou také mezi celiaky. 

Basmati

Basmati rýže pochází ze severní Indie. Má delší zrna a po uvaření nelepí. Její chuť je jemná s lehkým oříškovým nádechem, takže se hodí k pečeným či grilovaným pokrmům i exotickým kombinacím. Příprava je překvapivě rychlá – postačí vám 10 minut. 

Jasmínová rýže

Tahle voňavá rýže původem z Thajska se často využívá v čínské kuchyni. Je mírně lepkavá, a tak je jako stvořená k jídlům s omáčkami. Kromě výrazné květinové vůně má i intenzivní chuť, kterou je vhodné kombinovat s chuťově neutrálním kuřecím či krůtím masem, tofu nebo zeleninou, ale ladí i k nasládlým pokrmům. Vaří se přibližně 15 minut. 

Arborio

Krátkozrnná rýže arborio je základem italské kuchyně a v prosluněné Itálii se také pěstuje. Tento druh rýže se vyznačuje velkým množstvím škrobu, který po uvaření vytváří kašovitou strukturu, vnitřek zrna však zůstává pevný. Výsledkem je krémové risotto, jak ho znáte z italských restaurací. Příprava trvá asi 20 minut a žádá si větší množství vody.  

Velmi podobná je jí také rýže druhu carnaroli, která se mezi italskými kuchaři považuje za nejkvalitnější. 

Rýže natural

Rýže natural má lehce hnědé zbarvení způsobené ponecháním povrchové vrstvy, která se u bílých rýží běžně odstraňuje. V tomto obalu se nachází cenné živiny, minerální látky a vláknina, a tak se rýže natural doporučuje jako součást zdravého jídelníčku. Pomáhá při detoxikačních kúrách, podporuje správnou funkci střev a snižuje hladinu cholesterolu v krvi. 

Díky obalu je chuť této rýže výrazně oříšková, stejně tak i konzistence je znatelně tužší. V natural verzi jsou navíc k dostání různé druhy rýže – dlouhozrnná, basmati i jasmínová. Vaří se opravdu dlouho – v závislosti na konkrétním druhu až 45 minut. 

Parboiled

Rýže parboiled nabízí kompromis mezi loupanou rýží a rýží natural. Neoloupané zrno se speciálně upravuje pomocí páry, která zajistí, že do zrnka přejdou cenné minerální látky a vitamíny ze slupek. Rýže parboiled je tak výživnější než rýže loupaná, ale není tak tuhá a časově náročná na přípravu jako rýže natural. Velkou výhodou je, že se nerozvaří. Hodí se jako příloha ke klasickým českým a evropským pokrmům. 

Barevné druhy rýže

Ve zdravých výživách, specializovaných prodejnách a dobře zásobených supermarketech můžete narazit také na barevné druhy rýže – nejčastěji červenou a černou. Červená rýže pochází z Thajska, ale pěstuje se třeba i ve Francii. Černá rýže pak má svůj původ v Číně, ale dnes se těší oblibě také v Africe. 

Barevné druhy rýže jsou neloupané, a tak mají oříškovou chuť a jsou tužší na skus. Nejčastěji se proto kombinují s jinými druhy – například jasmínovou rýží. Perfektně se hodí k pokrmům na bázi kokosového mléka. Zároveň je potřeba počítat s delší dobou přípravy (okolo 35 minut). 

A jak na to?

Před přípravou rýži důkladně propláchněte. Zrnka se tím zbaví nečistot i přebytečného škrobu, který způsobuje nadměrnou lepkavost. Přepranou rýži vsypte do studené a osolené vody. Základní poměr je vždy jeden díl rýže a dva díly tekutiny. Cílem je, aby se voda do rýže vsákla – se scezenou vodou bychom totiž přišli i o důležité živiny, které se do ní vyvařily. Během vaření můžete rýži občas prohrábnout vidličkou, vyhněte se však neustálému míchání. 

Rýži ale můžete připravit i bez postávání u sporáku. Nejsnadněji to jde s využitím rýžovaru – ten vás navíc překvapí perfektním výsledkem. Vyberte si takový, který je vybaven nepřilnavou nádobou, otvorem pro výstup páry a tepelně izolovanými madly. Pak už stačí jen postupovat podle návodu a spolehnout se na automatický provoz, který se vypne přesně ve chvíli, kdy je rýže uvařená. Rýžovar navíc udrží uvařenou rýži teplou, a to až po dobu několika hodin. Se servírováním tak nemusíte spěchat. 

ETA TIP: Rýžovar ETA Granello připraví i luštěniny nebo polévky, navíc je vybaven nástavcem na parní vaření.

Další možností je příprava rýže v klasické nebo mikrovlnné troubě. K vyladění postupu odpovídajícího výkonu vašich spotřebičů však často vede metoda pokus-omyl. Odrazovým můstkem zůstává podíl rýže a vody 1:2, doba pečení se pak v běžné troubě pohybuje mezi 30 a 40 minutami. 

ETA TIP: Parní hrnec ETA Calderon II disponuje speciální miskou, v níž se rýže uvaří rychle a bez nutnosti vaší asistence.

A když vás rýžové hody omrzí, vyzkoušejte také další typy příloh. S těmi méně známými jsme vás již seznámili v nedávném článku.