Quinoa, jáhly a pohanka rozšíří váš repertoár zdravých příloh

Quinoa, jáhly a pohanka rozšíří váš repertoár zdravých příloh

Brambory, knedlíky, rýže a těstoviny jsou bez pochyby základními stavebními kameny české kuchyně. V posledních letech však dobývají naše talíře i méně obvyklé přílohy, které jsou nejen zdravé, ale i chutné. Pojďme si společně představit tři z nich, kterým se vyplatí dát šanci.

Quinoa neboli merlík čilský

Quinoa (čteno kinoa či kinua) je pseudoobilovina pocházející z Jižní Ameriky. Staří Inkové ji dokonce považovali za posvátnou, její výživná hodnota totiž za uctívání rozhodně stojí. Kromě cenných minerálních látek a vlákniny, obsahuje vysoké procento bílkovin s širokým spektrem aminokyselin – je tedy skvělou volbou (nejen) pro vegetariány. NASA ji dokonce zkoumá jako jednu z možných potravin vhodných pro výživu kosmonautů během dlouhých letů do vesmíru. 

Quinoa má lehce oříškovou chuť a je k dostání hned ve třech barvených variantách – bílé, červené a černé. Můžete ji použít všude tam, kde byste použili rýži nebo kuskus.

Jáhly

Jáhly vznikají vyloupáním prosa. Jedná se o malé žluté kuličky bohaté na minerály (draslík, hořčík či zinek), vlákninu a vitamíny skupiny B. Před přípravou je vhodné spařit je horkou vodou, která se postará o odstranění případné hořkosti. 

Po uvaření do měkka mají velmi rozmanité využití – hodí se jako příloha, pojidlo v plackách a karbanátcích, pro výrobu sladká kaše či jako základ jáhelníku, což je obdoba sladkého rýžového nákypu.

Pohanka

Pohanka je oblíbenou surovinou našich předků, na níž jsme postupem času jsme trochu zapomněli. Za znovuobjevení však bez pochyby stojí. Jedná se totiž o pořádnou výživovou bombu. Kromě řady jiných minerálních látek obsahuje vzácný rutin, který posiluje stěnu cév – pravidelná konzumace pohanky je tak vhodnou prevencí křečových žil, krvácení z nosu i hemoroidů. Neznalé může překvapit svou mírně železitou chutí, ve které však lze snadno najít zalíbení.

Pohanku seženete v mnoha podobách – jako kroupy, lámanku, krupici či vločky. Takřka neomezené jsou pak také možnosti přípravy a využití. Vyzkoušejte třeba pohankové karbanátky, bramboračku s pohankou nebo ji připravte nasladko s ovocem na styl ovesné kaše.

Pohankové karbanátky

ETA TIP: Pomocí mlýnku na obiloviny k robotu Gratus si můžete kdykoliv namlít čerstvou pohankovou mouku, která kromě zdravých bezlepkových moučníků a lívanců najde své využití také při pečení. 

Proč jim dát šanci?

  • Jsou bezlepkové – quinoa, jáhly i pohanka jsou zcela bez lepku, a tak si je bez obav mohou dopřát i celiaci. Hodí se také do odlehčeného jarního jídelníčku.
  • Jejich příprava je snadná – vaří se podobně jako rýže, vše je otázkou maximálně 20 minut. Jednoduše je připravíte také v rýžovaru nebo multifunkčním hrnci Tauro.
  • Variabilní úprava – fantazii se meze nekladou a vy jistě brzy přijdete na to, jak vám tohle „zrní“ chutná nejvíce. Vyzkoušejte ho naslano i nasladko, stejně jako surovinu pro další zpracování (třeba při přípravě zdravých moučníků). Zkuste je přidat také do polévek, salátů a módních buddha bowl.

Quinoa