Servírujte jídlo jako profíci i u sebe doma

Servírujte jídlo jako profíci i u sebe doma

Skvělí šéfkuchaři se od dobrých kuchařů liší tím, jak nápaditě a chutně dokážou jídlo sestavit, připravit a hlavně naservírovat. Každý chod připomíná malé umělecké dílo, které je skoro škoda sníst. Když se dostatečně vynadíváte, a tak naladíte všechny své smysly, okouzlí vás exploze chutí a vůní v každém soustě. Seskládat jídlo krásně na talíř je prvním krokem k tomu, aby hostům chutnalo. S trochou cviku a dodržením pár zásad to zvládnete i doma.
 

 

Jídlo si představte


Ještě než se pustíte do vaření nebo pečení, představte si výslednou podobu jídla. Jak bude vypadat, jak ho budete podávat? Co je jeho hlavní složka? Podle toho už upravujte suroviny. Například hovězí vývar s nudličkami bude vypadat lépe, když všechnu zeleninu nakrájíte na stejně velké kostičky (nástavec na krájení kostiček pro robot ETA se o to postará) a nudle uvaříte zvlášť, čímž se vývar nezakalí. Nákypy nebo krémy, které jdou hůře vyklopit, připravte do pěkných skleniček, ve kterých je budete rovnou podávat. Během servírování už podobu jídla příliš nezměníte.
 

 

Připravte si vše na jedno místo

 

Když už máte představu o tom, jak by jídlo mělo na talíři vypadat, připravte si vhodné servírovací nádobí a všechny suroviny k podávání. Chcete-li zmrzlinu ozdobit griliášem, nezapomeňte si ho předem uvařit. Dekorujete-li salát nebo pohár jedlými květy, musíte si je předtím nasbírat nebo vypěstovat. Nejsnazší je začínat od jednoduchého servírování bez přílišných ozdob nebo jen doplněním použitých surovin a praxí se propracovat ke složitějším výtvorům. Jídlo by mělo obsahovat jen to, co se jí, umělé ozdoby jen na efekt jsou už passé. A zároveň by se mělo dát snadno jíst a neuvádět hosty do rozpaků, jak se do jídla pustit.

Bez výbavy se neobejdete


Nerezová kuchařská pinzeta a role papírových utěrek je základem kufříku foodstylistů, tedy lidí, kteří se živí aranžováním jídla při focení kuchařek, katalogů nebo reklam. Najdete v něm různé štětečky na potírání masa a zeleniny olejem, aby se leskly, vykrajovátka, formičky a zdobicí špičky různých tvarů, cukrářský sáček, nože, struhadla různých šířek, nůžky na bylinky a prkýnko. Nejdůležitější je ale pinzeta, kterou lze jídlo seskládat od úplného základu nebo jen dodat šmrnc pár správně položenými kousky masa nebo zeleniny. Jídlo vás musí zaujmout na první pohled a spustit Pavlovův reflex – chcete ho sníst.
 

 

Mějte doma vhodné nádobí


Dojem z fotky utváří i správně zvolené nádobí a kompozice, při servírování doma tohle moc řešit nemusíte, ale talíře by neměly odvádět pozornost od jídla. Příliš barevné, vzorované nebo různorodé působí chaoticky a jídlo se na nich ztrácí. Lety prověřenou klasikou je čistě bílé nádobí z tenkostěnného porcelánu, vypadá elegantně a tvoří neutrální podklad pro všechny suroviny. Velikost servisu volte podle množství strávníků, čtyřčlenná rodina vystačí s osmi talíři, máte-li ale častěji hosty, přikupte další talíře, ať všichni jíte ze stejného nádobí. Noblesně působí sladění servisu s nádobím k podávání – mísami, terinou na polévku a servírovacími talíři. Totéž platí o sklu a příborech.

 

Obecné zásady:

 

1. Dvě nebo tři barvy jsou lepší než jedna. Krémovou polévku zakápněte olejem, posypte nahrubo namletou solí či pepřem nebo nasekanými bylinkami nebo do ní vložte trochu zeleniny vcelku. „Olejem netvořte čáry, ale kapejte různě velké kapky. Polévku můžete posypat i semínky, které hladkému krému dodají strukturu,“ doplňuje fotograf jídla Marek Bartoš.

 

2. Dvě různé struktury, tvary či výška, přitáhnou pohled víc než jednolitá masa a oddělí od sebe jednotlivé složky jídla – například maso a přílohu.

 

3. Pracujte s kontrasty – barev, struktur i chutí.

 

4. Velikost porce by měla být optimální pro hosty i zvolené nádobí. Talíř přetékající jídlem neláká ke stolu. I jídlo potřebuje prostor k vyniknutí

 


Jak podávat jednotlivé chody?

 

POLÉVKU
„Hluboký talíř s širším okrajem vypadá vždy elegantněji než miska nebo talíř nalitý až po okraj. Polévka je první chod, odpovídat by tomu měla i velikost porce,“ vysvětluje Marek Bartoš, který fotí jídlo do časopisů, reklam i kuchařek. Vývar před podáváním vždy sceďte a do talíře nejprve naskládejte těstoviny nebo knedlíčky, zeleninu a maso a pak zalijte vývarem, zhruba do 2/3 knedlíčků, aby z polévky vykukovaly.

ZELENINOVÝ SALÁT

Zeleninu a salát především musíte podávat co nejdříve po úpravě, dlouhým stáním schne a vadne. „Všechny suroviny by měly být vidět, promícháním často propadnou na dno misky, před podáváním je naaranžujte opět navrch salátu. A nešetřete zálivkou či olejem, salát se musí lesknout,“ doporučuje Marek Bartoš.

MASO S OMÁČKOU NEBO PŘÍLOHOU

Častou chybou i v restauracích bývá, že maso plave v omáčce, z které vykukuje pár oschlých okrajů knedlíku. Nehledáte poklad, chcete se najíst, proto na talíři vše přiznejte – maso položte na kraj či doprostřed talíře, kolem upravte přílohu a zlehka je přelijte omáčkou. Pokud by někdo neměl dost, může si ji naservírovat sám z omáčníku. „Maso po upečení rychle osychá, na omáčce se tvoří nevzhledný škraloup. Se servírováním proto neotálejte a jídlo podávejte hned po dokončení. A nikdy nemíchejte maso s omáčkou a přílohou, kombinaci v jednom soustě nechte na hostech,“ dodává Marek Bartoš.

RYBU

Jak je ryba velká? Dostane každý host celou, nebo jen část? Vyfiletujete ji a zbavíte kostí, nebo to necháte na hostech? Podáváte-li celou rybu doprostřed stolu, zvolte adekvátní servírovací mísu či podlouhlý tác tak, aby ryba ležela rovně. Pevnou přílohu jako brambory, rýži, pečenou zeleninu umístěte do jedné třetiny talíře a část ryby pak položte na prázdné místo. Podáváte-li rybu se salátem nebo s rizotem, položte ji na ně doprostřed talíře. Kůží navrch docílíte wow efektu s minimem úsilí.

TĚSTOVINY

Těstoviny a rizota patří mezi nejtěžší foodstylingové disciplíny. Hromada neposedného jídla vypadá hezky málokdy. Volte proto menší porce nebo větší talíře. Úhledné tvary vytvoříte pomocí kuchařské pinzety, na kterou můžete těstoviny namotat jako na vidličku a pak položit na talíř. „Spíš než strouhaný sýr používejte hoblinky sýra, které vytvoříte škrabkou nebo plátkovačem sýra, jsou větší a přitáhnou pozornost. Pozor, aby při promíchání s omáčkou nepropadly všechny suroviny na dno talíře,“ upozorňuje Marek Bartoš.

DEZERT

Každému dezertu sluší jiná prezentace, ale obecně platí, že dezert potřebuje prostor k vyniknutí. Podávejte ho proto vždy na větším talíři, kde má dostatek místa. Doplnit ho můžete třeba ovocem, šlehačkou či krémem, ale vždy tak, aby kolem něj zbyl volný prostor.

Servírování se naučíte jen praxí, ale nezapomínejte, že je to stále jen jídlo, které sníte. Hosté by ho proto měli dostat teplé a všichni najednou, abyste si užili krásné společné chvíle u stolu.