Psychologie barev v interiéru – využijte jejich potenciál naplno

Psychologie barev v interiéru – využijte jejich potenciál naplno

Barvy mají prokazatelný vliv na naši náladu a psychické rozpoložení, stejně tak dokážou ovlivnit naši výkonnost nebo apetit. Kromě odstínu výmalby a barvy nábytku se však při zařizování domácnosti zaměřte také na detaily – dekorace, bytové textilie nebo třeba domácí spotřebiče. Náš zrak je totiž schopen rozlišit minimálně 10 tisíc barev, a tak je opravdu z čeho vybírat.

Základem je harmonie

Zatímco některé barvy působí aktivizačně, jiné spíše zklidňují. Zbytek spektra pak tvoří barvy s neutrálními účinky. Jejich výběr proto vždy přizpůsobte účelu dané místnosti.   

Při kombinování barev si dejte záležet na tom, aby byl celkový dojem harmonický. Kontrast sice bývá dobrým nápadem, v jednom pokoji však kombinujte maximálně tři barvy – jedna z nich by měla být dominantní a nad dvěma zbývajícími výrazně převládat.

 Mějte přitom na paměti, že světlé barvy působí jasněji a mají tendenci prostor opticky zvětšovat. Tmavé barvy v teplých odstínech naopak vzbuzují hřejivý pocit a vytváří intimnější atmosféru.

Červená vás rozproudí

Při pohledu na červenou barvu se v nás probouzí pomyslný vnitřní oheň. Mírně se zvyšuje srdeční tep i krevní tlak a pociťujeme příliv energie. Červená se tak bude vyjímat například v předsíni, kde na příchozí udělá dobrý první dojem. Hodí se i do obývacího pokoje či jídelny – má totiž schopnost stimulovat konverzaci a chuť k jídlu.

ETA TIP: Vybavte svou kuchyň červenými designovými kousky z kolekce ETA Storio. Rozzáří zejména otevřené kuchyňské kouty propojené s jídelní částí.

Zelená i modrá je dobrá

Je pro vás pobyt v lese nebo pohled na zelenou louku tím nejlepším relaxem? Není divu – zelená barva je uklidňující a harmonizující, a proto je vhodná do všech místností v domě, které mají sloužit k odpočinku. V těch ostatních by měla být zastoupena alespoň v podobě živých rostlin. Účinky zelené barvy pak oceníte zejména v ložnici – pomáhá odbourávat stres a údajně podporuje plodnost.

Podobně uklidňujícím a harmonizujícím dojmem působí i modrá barva, stejně jako fialová ve svých jemnějších lila odstínech.

ETA TIP: Vytvořte si pohodovou atmosféru pomocí aroma difuzérů s měnícím se barevným osvětlením. Ty místnost příjemně provoní a zároveň ji doplní barvou, na kterou zrovna máte náladu.

Aromadifuzér ETA Sento

Žlutá vás rozzáří

Podobně jako nás rozradostní sluníčko, umí to i energizující a povznášející žlutá barva. Je skvělou volbou do kuchyně, koupelny i pracoven. Světle žlutá navíc prostor opticky zvětší. 

ETA TIP: Pro dobrou náladu a výkonnost je velmi důležitý dostatek denního světla, stejně jako barva toho umělého. Moderní LED lampičky vám umožní zvolit si teplý, neutrální či studený odstín  světla podle toho, na jakou činnost si chcete posvítit.

Podobně energickou barvou je i oranžová, která evokuje nadšení a vzrušení. Skvěle se hodí do místností na cvičení nebo dětských herniček. Naopak se jí vyhněte v ložnici, kde by vám mohla narušovat vytoužený odpočinek.  

S neutrálními barvami nešlápnete vedle

Černá, šedá, bílá a hnědá barva vynikají svou flexibilitou a jsou jako stvořené pro kombinování s jinými barvami. K černé však přistupujte opatrně – nejlépe vynikne na menších plochách, kde ale umí (obzvlášť v lesklém provedení) působit opravdu luxusním dojmem. 

ETA TIP: Černé kuchyňské spotřebiče ETA Storio v lesklém retro designu pozvednou celkový dojem z vaší kuchyně na vyšší úroveň.  

Tmavší barvy můžete zvolit také při výběru čalouněného nábytku, závěsů, ubrusů a dalších bytových textilií. Kromě toho, že interiéru dodají šmrnc, jsou také velmi praktické.

ETA TIP: Pro zachování intenzivních barev si bytové textilie žádají účinnou, ale šetrnou péči. S tou vám pomohou parní čističe nebo ruční napařovač.

Funkční i designové spotřebiče

Na barevném provedení si dejte na záležet zejména při výběru trvale vystavených spotřebičů, jako jsou lednice, čističky vzduchu nebo třeba kávovar či multifunkční robot osidlující vaši kuchyňskou linku. S neutrálními bílými, šedými či stříbrnými spotřebiči chybu neuděláte – nerezové a kovové provedení navíc působí luxusním dojmem. Pokud jste však dočetli až sem, ani volba odvážnějších barev pro vás nebude oříškem.

Vysavač ETA Adagio

Hezký design a líbivé barevné kombinace vám zpříjemní používání všech pomocníků pro úklid, vaření a péči o tělo. Potěchou pro oko je například elegantní kolekce ETA Fenité pro péči o vaše vlasy, designové osobní i kuchyňské váhy, nebo třeba výkonné vysavače zářivých barev, se kterými je úklid o poznání veselejší.

Barvy

Pravidlo kombinování barev v interiéru 

Výběr vhodných barev je na vás. Myslete ale na to, jak je do interiéru zakomponovat tak, aby nepůsobily rušivě. Vhodnou kombinací docílíte perfektního výsledku. Zohlednit byste kromě vašeho oblíbeného odstínu ale měli i další faktory, jako je:

  • Orientace místnosti vzhledem ke světovým stranám. Pokud do místnosti proudí dostatek přirozeného světla, pak si můžete dovolit i studenější odstíny. 

  • Nadčasové jsou odstíny přírodní. Ty dodají místnosti útulný ráz a skvěle ladí s dekorem dřeva nebo betonu. Dají se také snadno kombinovat s výraznějšími barvami.

  • Přemýšlejte také o barvě nábytku a dalšího většího vybavení. Jen tak je totiž nevyměníte a pokud si zvolíte například výraznější retro sedací soupravu nebo křeslo, pak by mělo být v barvě, která vás jen tak neomrzí. 

  • Drobnější doplňky a textilie naopak můžete měnit průběžně podle sezóny nebo módních trendů.