Úklidová četa I: Jak na velký úklid

Úklidová četa I: Jak na velký úklid

Jednou za čas je doma potřeba pořádně vygruntovat. Jak na mytí oken, vysávání, žehlení praní a úklid ve velkém tak, abyste se z toho nezbláznili? Máme pro vás pár rad a šikovných pomocníků, se kterými bude velký úklid hračka.    

Kde začít? Na úklid domácnosti si vyhraďte dost času, ať nejste ve stresu. Jednotlivé činnosti si naplánujte tak, abyste postupovali od stropu k podlaze. Na stropě sice moc co uklízet není, ale začínejte od vymetení pavučin a utírání stropních svítidel, končete vytíráním podlahy.

Začínáme u stropu

Na pavučiny v rozích si vezměte k ruce dobrý vysavač s dostatečně dlouhou hubicí. Na rozdíl od smetáku se postará o dokonalé čisté rohy a nebude vám pavučinky roztahovat po zdi. S vysavačem v ruce rovnou přejeďte povrchy stropních svítidel a garnýže. 

Na okna s párou

Jakmile se poperete s prachem kolem garnýží, sundejte záclony a vyperte je. V pračce zvolte program na bílé prádlo, perte je vždy samostatně, a aby se moc nepomačkaly, naplňte pračku jen do poloviny. Zvolte také program, který vám umožní snížit otáčky. Ideální je prát záclony na 30°C a při 400 otáčkách. Chytré pračky umí poloviční náplň rozpoznat a samy zkrátí program, čímž šetří množství vody, energií, a tedy i peněz. 

Zatímco se záclony koupou, pusťte se do mytí oken. Rad, jak umýt okna, je nespočet, ale vždy platí, že je dobré začít parapety, umýt rámy a teprve potom se pustit do skel samotných. Na okna se nejvíc osvědčují parní čističe, díky kterým budou zářit čistotou bez velké námahy za pár minut. Parní čistič můžete použít na všechny součástky oken, pára se navíc dostane i do těžko přístupných mechanismů okenních klik. Parní čističe navíc nepotřebují chemii ani čisticí prostředky. Jakmile budete mít hotovo, pověste zpět záclony a nechejte je přirozeně uschnout. 

Zatočte s prachem

Na skříňkách, na kuchyňské lince, v knihovně, na podlaze – smítek prachu se v domácnosti nezbavíte. Své o tom ví především rodiny s alergiky. Při velkém úklidu začnete zase odshora – utřete prach na vršku linky, na komodách a skříních, pusťte se do prachu na domácích spotřebičích nebo televizi. 

Jak se postarat o to, abyste měli doma prachu co nejméně? 

Povrchy bez poskvrnky

Parní čistič využijete nejen na okna, ale také na všechny povrchy, které nejsou citlivé na vlhkost a teplotu. Kachličky v kuchyni i koupelně, sporáky a varné desky, dokonce i vnitřek trouby s dvířky nebo vodní kámen na vodovodních bateriích dokonale vyčistíte parním čističem. Díky síle páry rozpouští mastnotu, odstraňuje usazeniny nebo vodní kámen, a navíc povrchy velmi účinně dezinfikuje. 

Čištění párou si zamilujete. Je to rychlé, bez námahy a pára si poradí i s velmi špatně dostupnými místy nebo zapečenými kapkami uvnitř trouby. 

Hurá do kuchyně

Asi nejpoužívanější místnosti v domě nebo bytě je kuchyně. Každý z členů domácnosti tudy denně projde několikrát, vaří se tu, peče, krájí se tu houby ulovené v lese, čistí zelenina. Kuchyně proto vyžadují zvláštní péči. 

Na co se zaměřit? 

  • odmrazte ledničku, vyčistěte ji a vyhoďte potraviny, které tu jsou už příliš dlouho (pozor, u ledniček s technologií no-frost stačí odmrazovat jednou do roka), 
  • vysajte ručním vysavačem kuchyňské skříňky a police ve spíži, vytřete je dočista, 
  • umyjte linku a skříňky ze všech stran, 
  • umyjte sporák nebo varnou desku a nezapomeňte na poctivý úklid trouby (pomůže vám s tím parní čistič), nezapomeňte také na mikrovlnou troubu
  • párou vyčistěte dřez a vodovodní baterii

Na podlahy chytře

Mytí podlah si nechejte až na závěr. Využijte tyčový vysavač s hloubkovým čištěním, který stejně jako parní čistič umí podlahy nejen účinně vyčistit, ale také dezinfikovat. Nebo zvolte parní mop ETA Azurit 3v1 – parní mop, ruční parní čistič a tyčový vysavač. Výhodou je, že doma nemusíte skladovat příliš mnoho spotřebičů, a také to, že vysávání, napařování a mopování zvládne v jediném kroku. Hotovo budete mít za pár minut bez zbytečné námahy. 

Na podlahy chytře

Čistota, nádhera. Třešničkou na dortu jsou ještě příjemné vůně, které vás přivítají pokaždé, když přijdete domů. Velmi šetrným tipem na provonění bytu je rozmístění mističek s jedlou sodou, do kterých nakapete vonné silice nebo pomerančový olej. Pokud dáváte přednost výraznějším vůním, vyzkoušejte difuzér, který váš domov zahalí do vůně eukalyptu, máty nebo třeba oblíbených květin.