Úklid bez chemie? Víme, jak na to

Úklid bez chemie? Víme, jak na to

Jestli dáváte přednost čisté domácnosti bez chemie, máme pro vás pár tipů, jak na to. Ať už se vyhýbáte konvenčním čisticím prostředkům nebo chcete úklid bez chemie vyzkoušet jen občas, určitě byste se měli vybavit parním čističem, který udělá obrovskou spoustu práce. Co ještě budete potřebovat?   

Chuť uklízet bez chemických přípravků může mít hned několik důvodů. Ať už jde o úctu k životnímu prostředí nebo způsob, jak ušetřit peníze, nemusíte se rozhodně vzdávat dokonale čisté domácnosti.  

Vyrobte si vlastní přírodní čistič

Spoustu práce v domácnosti zvládnou úplně obyčejný ocet a jedlá soda. Společně jsou silnou zbraní, se kterou můžete vyčistit varnou desku, troubu i nerezové povrchy. Postarají se o čistá okna, umyvadla i záchod. 

Podle konzistence můžete směs jedlé sody a octa používat jako tekutý písek, leštidlo nebo čisticí prostředek. Stačí smíchat potřebné množství sody s klasickým kvasným octem, abyste dosáhli konzistence, jakou potřebujete. 

ETA Tip: Pokud vám ocet nevoní, přidejte do směsi pár kapek esenciálního oleje. Domácnost provoní na dlouhou dobu.
 
Ocet funguje podobně jako leštěnka, proto se nebojte ho používat i na mytí oken, stačí ho jemně zředit vodou. 

Potřebujete silnější kalibr? Použijte kyselinu citronovou nebo páru

Na čištění pračky, ucpaných odpadů nebo myčky možná budete potřebovat silnější prostředek. Proto se nebojte k domácí směsi jedlé sody a octa přimíchat také lžíci kyseliny citronové. S ní se můžete pustit do čištění ucpaných odpadů, toalet nebo připálených hrnců. 

Pro velmi snadný, rychlý a dokonalý úklid můžete využít také parní čističe. Existují ve variantě mopovací (na podlahy) nebo jako ruční čistič. Pára nejen čistí, ale také dezinfikuje, takže se postará o to, aby byly i silně znečištěné povrchy dokonale hygienicky čisté. 

Velkou výhodou parního čističe je také to, že se dostane do míst, kam klasickým kartáčkem, houbičkou nebo hadrem nikdy nedosáhnete. S tryskou ručního čističe tak důkladně vyčistíte všechny spáry sprchového koutu, dostanete se k mechanismům okenních rámů, kde se ráda usazuje špína, rychle a snadno vyčistíte kuchyňskou linku nebo spáry kachliček. 

Podlahový čistič, který umí využívat páru, ocení také rodiny, ve kterých žije alergik. Víte sami, že udržet domácnost dokonale čistou a bez roztočů dá v tomto případě pořádně zabrat. Parní mop vám ale ulehčí velkou spoustu práce. 

Kolik surovin je potřeba na úklid? 

I velmi důkladný úklid domácnosti zvládnete s několika jednoduchými surovinami. Bude vám stačit kvasný ocet, jedlá soda, kyselina citronová a případně také peroxid, který můžete přidat do prádla při namáčení.

Spolu s čistou horkou vodou bude vaše domácnost zářit čistotou. A vy si nemusíte lámat hlavu s cenou čisticích přípravků ani s jejich dopadem na životní prostředí. 

ETA Tip: Máte rádi voňavou domácnost? Rozmístěte po místnostech mističky s jedlou sodou, do kterých nakapete esenciální oleje. Budou vonět dlouho a intenzivně.