Aby vysavač dlouho vydržel

Aby vysavač dlouho vydržel

O čistou domácnost bez prachu, roztočů a bakterií se dnes skoro všude starají moderní vysavače. Bývají pravidelně v zápřahu, a proto je dobré o ně pečovat tak, aby vám vydržely co nejdéle. S našimi odborníky z ETA jsme pro vás připravili průvodce světem péče o vysavače. Díky správné údržbě vám spotřebiče déle vydrží a ušetříte přírodu i rodinnou kasu.     

Věděli jste, že správnou péčí můžete prodloužit životnost vysavače hned o několik let? Podle Martina Jahody, který má v ETA na starosti vývoj a testování nových modelů, je správná péče nezbytná pro dobrý výkon vysavače i pro jeho životnost. A nemusíte si ani pamatovat sáhodlouhé návody.  

Naše rady, jak pečovat o vysavač, jsme rozdělili podle typů vysavačů. Princip je u všech stejný – pravidelně čistit filtry a další součástky, používat ho správně a nevyhazovat, když se některá drobná součástka porouchá. V ETA si totiž umíme poradit i s náhradními díly pro starší kousky. 

Jak to děláme v ETA? 

Než si vysavač odnesete domů, čeká ho dlouhá cesta od vývoje přes testování až k vám. Za ty dlouhé roky, po které se domácím spotřebičům věnujeme, už máme velkou spoustu zkušeností s tím, jak by měl dobrý vysavač fungovat. 

Život každého nového kousku začíná u našich vývojářů v Hlinsku, kteří ho navrhují tak, aby měl dobrý výkon, příjemně se s ním pracovalo, nebyl těžký do ruky, uměl si poradit se záludnými úkoly, byl bezpečný a vůbec splňoval jejich velmi náročné představy o kvalitě.  

Naše spotřebiče nejsou žádné rychlokvašky. Pečlivě přemýšlíme nejen o výrobě, ale také o přepravě, obalech a dopadu na životní prostředí. Jedním z našich úkolů je dostat je až k vám bezpečně, nepoškozené, ale bez zbytečných obalů navíc. Naši designéři proto promýšlí každý milimetr obalového materiálu tak, aby byl použit rozumně.  

Záleží nám také na tom, abyste nemuseli kupovat nový vysavač každé dva roky. Velmi precizně proto volíme materiály pro výrobu (nejen) vysavačů tak, aby byly dostatečně kvalitní a pevné, a mohly vám sloužit mnoho let. A ještě něco – pro většinu našich spotřebičů máme k dispozici náhradní díly. Dokonce i pro ty, které už máte nějaký ten pátek doma. Pokazila se vám nějaká součástka? Praskl spojovací díl u hadice? Prostě ho vyměňte. Je to mnohem šetrnější, než starý vysavač vyhodit a koupit nový. 

V ETA se prostě snažíme, aby mohly být naše vysavače spolehlivým členem domácnosti opravdu dlouho. O jeho životnosti ale rozhoduje i to, jak o něj čas od času pečujete doma. A na to se teď pojďme podívat společně. 

5 rychlých tipů k zapamatování  

1.    Pravidelně měňte HEPA filtry. Ideální frekvence je jednou za půl roku. 
2.    Čistěte kartáče, kolečka, hadice i hubice vysavačů jednou měsíčně od vlasů a nečistot. 
3.    Nevysávejte s plnou nádobou nebo sáčkem na prach, snižuje to výkonnost vysavače. 
4.    Při mopování vždy mějte v nádobce vodu. Po skončení ji nezapomeňte vymýt a vysušit. 
5.    Nečistěte HEPA filtry vodou, stačí je pravidelně profouknout nebo vysát prach vysavačem. 

Tyčové vysavače 

Tyčový vysavač je pomocník, který je vždycky po ruce. Bez dlouhé přípravy se můžete pustit do kompletního úklidu nebo jen vysát drobky, které u snídaně napadaly pod stůl. Aby mohl dobře fungovat, doporučuje Martin Jahoda vysavač správně vybrat i udržovat. A tady jsou jeho tipy:

  • Začněte dobrým výběrem – nejdůležitější součástí vysavače je akumulátor. Vyberte si ten, který obsahuje Li-ion akumulátor s delší životností. Ideálně takový, který lze vyjmout a vyměnit. U zabudovaných akumulátorů je pro výměnu potřeba navštívit servis, a to se může prodražit. Pečlivě si pak prostudujte návod k použití. Dozvíte se tam například, jak akumulátor nepřebíjet, a že je dobré jej po nabití vytáhnout ze zásuvky. 

  • Pravidelně vyprazdňujte nádobku na nečistoty – plná nádobka na nečistoty snižuje sací výkon, ale také zbytečně namáhá motor i akumulátor. 

  • Čistěte kartáče i trubky – jednou týdně zkontrolujte kartáče a odstraňte namotané vlasy, které mohou ničit ložiska kartáče. Kousky stébel nebo listy vaší oblíbené pokojovky mohou vysavač snadno ucpat. 

  • Nepodceňujte čisté filtry – HEPA filtry jsou právě tou součástí vysavače, která si poradí s roztoči i bakteriemi. Proto je potřeba je pravidelně vysát klasickým vysavačem s co nejvyšším sacím výkonem. HEPA filtry zachytí i částice, které nejsou okem viditelné, takže i když vypadají čistě, je dobré věnovat jim pozornost. Nečistěte je však vodou, která by mohla filtr zcela ucpat. 

Věděli jste, že: Odborníci doporučují koupit do vysavače nový HEPA filtr každého půl roku, abyste se zbavili i roztočů nebo okem neviditelných částic? 

Tyčové vysavače s mopem

  • Čistá a suchá nádobka na vodu po každém úklidu – vyčistit, opláchnout a vysušit nádobku na vodu je základem čistoty mopovacího vysavače. Odstraňte z nádobky také všechny nečistoty a usazeniny, předejdete tak případnému zápachu. 

  • Se saponáty opatrně – přípravky na čištění podlah do nádobky na vodu přidávejte pouze tehdy, pokud to výrobce doporučuje. V opačném případě byste mohli ucpat kanálky, kterými proudí čistá voda a způsobit poruchu. 

  • Vyměňte mopovací textilii včas – ve chvíli, kdy je mopovací textilie špinavá, vyperte ji podle štítku na textilii v ruce nebo v pračce. Ve chvíli, kdy se textilie „vytahá“ a zvětší, je čas ji vyměnit za novou.

ETA Tip: Vyrobte si účinný domácí čistič na podlahy. Stačí smíchat 1l čisté vody s 20 ml octa a několika kapkami citronové šťávy. 

Robotické vysavače

Robotické vysavače si umí poradit se spoustou věcí. Jestli je ale máte doma, určitě víte, že občas potřebují vaši pomoc. Jak pečovat o robotické vysavače, aby dlouho vydržely? 

  • Dobře umístěte nabíjecí stanici – pro vysavač je ideální, pokud kolem sebe mají při nabíjení cca 1 m místa z každé strany. Robotické vysavače s připojením na Wi-fi je dobré nabíjet v místech, kde je signál Wi-fi dostatečně silný. 
     
  • Pravidelně čistěte senzory – senzory jsou pro robotický vysavač očima, které ho navádí po bytě. Aby mohl vysavač fungovat, je potřeba je pravidelně otírat od prachu a nečistot, které se na nich rády usazují. Většina vysavačů vás upozorní na to, že je potřeba senzory očistit, ale lepší bude, když si tuto činnost zautomatizujete alespoň jednou týdně. 
     
  • Kolečka i kartáče zbavte nečistot – na rotační kartáče robotických vysavačů se velmi často namotávají vlasy, nitě nebo vlákna, které je potřeba odstranit. Snížíte tak riziko zadrhnutí kartáčů a zvýšíte životnost celého vysavače. Nečistoty a vlasy umí potrápit také kolečka vysavače, takže nezapomeňte alespoň jednou za měsíc prohlédnout i ty. 
     
  • Prázdná nádoba, čistý filtr – po každém vysávání vyprázdněte nádobku na prach, jednou za týden navíc profoukněte HEPA filtr. Díky tomu nebudete vysavač zbytečně přetěžovat. 
     
  • Mopujete? Hlídejte si vodu – jestli máte robotický vysavač s funkcí mopování, nezapomeňte doplňovat do nádobky vodu, čerpadlo by totiž nemělo běžet na prázdno.

Klasické sáčkové vysavače

Jestli doma spoléháte na klasický vysavač, měli byste se zaměřit hlavně na pravidelnou výměnu prachového sáčku. Jak vybrat ten správný sáček do vysavače a jak se o vysavač starat? 

  • Začněte správným sáčkem – důležité je, vybrat pro váš vysavač ten správný sáček. Vyberte si sáček s vysokou úrovní filtrace a ve vhodné velikosti. Do malého vysavače nekupujte větší sáček, který by snížil kapacitu vysavače. 
     
  • Vyměňte, jakmile zabliká kontrolka – prachový sáček vysavače je potřeba vyměnit hned, jakmile vás k tomu vyzve kontrolka nebo ukazatel plnosti sáčku. Přeplnění sáčku zvyšuje nároky na sací výkon vysavače. 
     
  • Pravidelně čistěte hubici i kartáče – namotané vlasy, nečistoty v hubici nebo v hadicích vysavače, jsou často příčinou sníženého výkonu vysavače. Nezapomeňte proto alespoň jednou za měsíc vyčistit kartáče, hubici i hadice. 

Co když se něco pokazí? 

U vybraných výrobků nabízíme tzv. Prodlužku záruky, díky které budou vaše spotřebiče v záruce delší dobu než zákonem určené dva roky. Stačí si výrobek ETA registrovat na webu a my už se o všechno ostatní postaráme. 

Přestože se o vysavač budete vzorně starat, může se stát, že dojde k poruše vysavače. Většinu mechanický závad, které nesouvisí s motorem, umíme v ETA opravit díky širokému sortimentu náhradních dílů, které držíme skladem. Pokud se vám například ulomí některá důležitá součástka nebo ztratíte nástavec na hadici, obraťte se na nás. 

U závad motoru nebo jakékoliv jiné závady vnitřní části vysavače se nepokoušejte vysavač sami opravit. Naši specialisté v Hlinsku si umí poradit s řadou závad, proto nechejte odborné zásahy raději našim servisním technikům. 

Když už vysavač opravdu doslouží, budeme rádi, pokud se neocitne v běžném kontejneru. Můžete ho odnést na sběrný dvůr, do kontejneru na elektrospotřebiče nebo k nám do ETA. Spolupracujeme totiž se společností Asekol, která se stará o zpětný odběr vyřazených spotřebičů a jejich ekologickou likvidaci.