Tereza Tobiášová: Robotický vysavač se stal milovaným členem rodiny

Tereza Tobiášová: Robotický vysavač se stal milovaným členem rodiny

Známá moderátorka Tereza Tobiášová se nyní naplno věnuje rodičovským povinnostem. Starosti s úklidem se proto rozhodla přenechat robotickému vysavači ETA Falco. V milém rozhovoru jsme s ní probrali nejen dojmy ze soužití s tímto chytrým úklidovým pomocníkem, ale i tipy, jak uklízet efektivně a s klidem. 

 

Terezo, nedávno se Vám narodilo miminko. Zaprvé přijměte mé gratulace a poté mi dovolte se zeptat – jak zvládáte skloubit péči o novorozence s péčí o domácnost?

Děkuju moc! Mám štěstí na porody i na děti – obě moje dcery se narodily hladce, takže jsem byla schopná fungovat hned po porodu. A obě byly také klidné. Ta jedna teda už vyrostla, ale teď je z ní velká pomocnice, co je mou pravou rukou. Ta druhá, čerstvá, je spokojená a klidně spí, takže stíhám hlavně vařit a péct. Co si budeme povídat, na to ostatní jsou tu pomocníci: pračka, sušička, myčka a nyní také náš nový robotický vysavač. Jen žehlení si dopřeju, hlavně večer u televize. 

 

Jaký je váš vztah k uklízení obecně? Je to pro vás příjemná povinnost nebo nutné zlo?

Jako malá jsem k uklízení neměla vůbec žádný vztah. Dost často mi rodiče (a hlavně starší bratr) připomínali, jak jsem jejich prosby o sesbírání hraček většinou utnula slovy: „Mě bolí ručičky…“ Netuším, kdy se to změnilo, asi když jsem začala bydlet sama. To jsem zdědila po mámě zálibu v čistotě. A hlavně mě uklízení baví, protože je to pro mě druh relaxu. Ve své práci hodně myslím, hodně mluvím, hodně sedím, stojím, nebo jezdím autem. Proto je pro mě pohyb při uklízení důležitý. Nikdy jsem neměla paní na úklid ani na výpomoc (když pominu bratra a maminku) a ráda bych, aby to tak zůstalo.

 

Přichází období vánočního úklidu. Jste ten typ, který musí mít na Vánoce naklizeno?

Ne, já chci mít hlavně všechno v klidu. Uklízím průběžně. Nechci se před Vánocemi honit, abych si pak na tři dny sedla k televizi a nacintala pod sebe. :-) Prostě uklidím, když je to třeba. Hodně mi teď pomáhá starší dcera a taky můj muž. Když něco nestíhám, vím, že to udělají za mě. Takže máme doma krásně čisto a voňavo. 

 

Podělíte se s námi o své osvědčené tipy, jak si úklid usnadnit?

Teda, to jsem sama zaskočená! Udělat se to musí tak jako tak. Okna se umýt musí, jen jsou na teď o něco lepší přístroje, které vysají vodu, a tak nemusíte zběsile leštit. Nádobí se taky musí umýt, ale máme na to myčku. Díky kvalitním spotřebičům prostě můžu úklidu věnovat méně času i úsilí.
 

Důležitá je také systematičnost. A hlavně ponoření do úklidu. Když se do toho člověk dá a baví ho to, pak to jde rychleji. Vysát, vytřít, utřít prach, zalít kytky… Chce to mít pořádek i v systému. O něco rychleji to pak jde s již zmíněnými moderními pomocníky.

 

Proč jste se rozhodla právě pro pořízení robotického vysavače?

Protože mi ho doporučila kamarádka. Říkala, že je z něj nadšená a že to obrovsky usnadňuje práci. A protože máme doma plovoucí podlahy tmavé barvy a velká okna, je na nich díky světlu všechna špína a nepořádek obzvlášť vidět. Proto jsem pořád dokola vysávala a vytírala. A teď už nemusím. Sbalím dítě, jdeme na procházku a Falco to udělá za mě. Ani se nedivím, že se ve sci-fi filmech lidi zamilují do robotů. Falco už je člen rodiny a mně se chce brečet, že mám pomocníka, co to bez řečí uklidí. Navíc uklidí přesně tehdy, kdy chci já. Ne, když může on. …ano, já vím, mluví za mě hlavně hormony, ale i tak je to super robot! 

Tereza Tobiášová

Jaká vlastnost robotického vysavače Falco Vám učarovala nejvíce?

Vytírání. To, že to jde. Že může sám vysát, tomu jsem tak nějak věřila. Ale že opravdu dokáže vytřít, to mě celkem dostalo.

 

Měla jste před jeho pořízením nějaké pochybnosti? Potvrdily se nebo vyvrátily?

Měla jsem spoustu pochybností, protože jsem hodně zvyklá na ruční práci. Měla jsem pocit, že to prostě nedokáže uklidit tak, jako já. A ono jo. A já se můžu klidně věnovat dětem. Jediná věc, ve které mu musím jít naproti, jsou kabely. A koberečky v koupelně. Ty nemá rád. Všechno ostatní zvládá výborně. 


 
A jak u Vás obstál, co se týká jeho (ne)hlučnosti?

To je pro mě velká výhoda – vydává jen konstantní vrnění motorku. Není hlučný jako klasický vysavač, takže se nemusím bát, že by mi vzbudil spící miminko. Nicméně vysávat ho nechávám většinou, když nejsme doma, aby tu měl prostor a nikdo se mu nepletl pod nohy. Teda pod kartáčky a kolečka. Když jsme doma, nechávám ho mopovat. A to je zvuk, který mi v ničem opravdu nevadí. Ani mně, ani spící dceři.


Zdá se tedy, že jeho pořízení nelitujete… 

Vážně předčil má očekávání a všem, kteří váhají, jej můžu vřele doporučit. Navíc je to super tip na vánoční dárek – sama pravděpodobně poprosím Ježíška, aby roboťákem usnadnil život také některým členům mé rodiny.

Tereza Tobiášová

 

Tereza Tobiášová

Vystudovala Gymnázium na Vítězné pláni a Literární akademii Josefa Škvoreckého. Moderovat začala v Českém rozhlase a od roku 2004 moderuje na české hudební televizi Óčko. Vystřídala zde několik pořadů, talkshow, moderovala mnoho přímých přenosů a natočila reportáže z hudebních festivalů. Roku 2018 se Tereza Tobiášová stala součástí týmu pořadu Autosalon na TV Prima a společně s automobilovými experty testovala nové vozy. Nyní se věnuje zejména rodině a dcerám.