Jarní úklid: Jak dosáhnout podlahy, ze které budete moci jíst?

Jarní úklid: Jak dosáhnout podlahy, ze které budete moci jíst?

Jarní úklid je třeba vzít od podlahy. A to doslova. Péči o nejnamáhanější součást domácnosti byste neměli podcenit. Nejen, že je čistá podlaha základem poklizené domácnosti. Správnou péčí můžete také výrazně prodloužit její životnost.

Když se pouštíte do úklidu podlah, platí několik základních pravidel, která zaručí úspěch a ušetří zbytečnou námahu. Prvním z nich je nechat vysávání a vytírání až na konec úklidu. Dále platí, že nejprve byste měli setřít podlahy v koupelně a na toaletě, a pak až ve zbytku domácnosti. V rodinném domě postupujte odshora dolů a po celou dobu úklidu průběžně větrejte. 

Jaký zvolit postup a přípravky, záleží především na tom, jaký typ podlahy v domácnosti máte. Zde přinášíme jednoduchý přehled, jak pečovat o jednotlivé materiály, aby byl výsledek co nejlepší.

Dřevo

Řada lidí má z dřevěných podlah obavy právě kvůli náročnější péči. Přitom stačí dodržovat několik zásad a dřevěné podlahy vám budou sloužit roky. Konkrétní postup úklidu záleží na tom, zda máte lakovanou podlahu nebo upravenou voskovým olejem. 

Postup: Lakovanou podlahu nejprve vysajte. Pokud je to nutné, přetřete ji suchým či vlhkým mopem. Skvrny čistěte lokálně navlhčeným hadrem. I voskované podlahy udržujte čisté především vysáváním. Pokud je budete chtít umýt, mop či hadr důkladně vyždímejte a používejte pouze čistou vodu bez přípravků. Jednou za čas podlahu nechte znovu navoskovat odborníkem. Nikdy nepoužívejte nic, co by mohlo dřevo poškrábat. Narušili byste tím ochrannou vrstvu. Stejně postupujte i u bambusových podlah.

Tip na produkt ETA: Pokud hledáte vysavač vhodný na tvrdé dřevěné podlahy, zkuste sáhnout po sáčkovém vysavači ADAGIO. Má speciální parketovou hubici s vlákny z koňské žíně, která je velmi účinná, ale zároveň šetrná. 

Laminát

S laminátovými podlahami se nejčastěji setkáváme v podobě takzvaných plovoucích podlah. Ty jsou oblíbenou obdobou dřevěných parket. Snadno se pokládají a jejich údržba je relativně snadná. Zároveň ale bývají náchylné na poškrábání.

Postup: Plovoucí podlahy průběžně udržujte čisté vysáváním. Umývat je víckrát do týdne či snad každý den jim může víc uškodit než prospět. Bohatě tedy bude stačit, když je setřete jednou za týden. Příliš mnoho vody by se totiž mohlo dostat do spár a podlaha se vám začne vlnit či odchlipovat. Vždy také vytírejte podélně po podlahových lamelách a po umytí vytřete podlahu do sucha, aby voda nezanechala nechtěné mapy. Z přípravků volte ty určené přímo na laminátové podlahy.

Tip na produkt ETA: Tyčový vysavač ETA Fortelo vyniká vysokým sacím výkonem 150 W a dobou provozu až 90 minut, takže zvládnete vysát celý byt či dům. Při práci navíc nejste limitováni délkou napájecího kabelu, protože vysavač je poháněn výkonným LI-ion akumulátorem, který lze snadno vyjmout a vyměnit. Jedná se vůbec o jeden z nejvýkonnějších a nejtišších vysavačů na trhu, úklid vám s ním půjde snadno a ještě vás bude i bavit. 

Na vytírání choulostivých podlah, kterým laminát bezesporu je, se obzvlášť hodí také vysavač 3v1 ETA Aqua Master. V jeho základní výbavě najdete i rotační kartáč Fine brush z mikrovlákna, který podlahu šetrně vyčistí. A díky odsávání přebytečné vody máte jistotu, že za vámi nezůstanou žádné nepříjemné mapy. 

Dlažba

Dlaždice jsou oblíbené především v koupelnách či v chodbách. Pro svou snadnou údržbu se ale začínají prosazovat i v dalších místnostech, jako jsou kuchyně či obývací pokoje. Při úklidu dlaždiček je klíčová pravidelnost. Vrstvy vodního kamene či plísně ve spárech, které se například v koupelnách mohou tvořit, se totiž při nepravidelné údržbě zbavuje jen velmi těžko. 

Postup: Před umytím dlažbu vždy vysajte. Následně umývejte ideálně čističi s obsahem alkoholu, které velmi efektivně odmašťují a dezinfikují. Vystačíte si ale i s vodou se saponátem. Pro provoněnou domácnost přidejte do vody pár kapek éterického oleje.

Tip na produkt ETA: Obzvláště v domácnostech s dětmi či domácími mazlíčky je téměř povinností mít tyčový vysavač. Například Aqua Master kombinuje hned tři funkce. Nejen, že s ním jednoduše dlaždice vysajete. Zároveň je můžete rovnou umýt a vysušit. Jednou z jeho největších výhod je schopnost efektivně a bez problémů vysát i rozlité tekutiny. Aqua Master vám dopřeje rychlý a pohodlný úklid domácnosti bez tahání zbytečných kabelů. Navíc je vhodný pro všechny typy tvrdých podlah (laminát, dřevo, linoleum, vinyl, dlažba, parkety apod.). Na hodně zašpiněné podlahy třeba v předsíni či chodbě doporučujeme využít speciální kartáč Wave brush. Ten si díky optimálnímu rozvržení štětin a rotačnímu pohybu hravě poradí i se zaschlými skvrnami například od bláta nebo sněhu.

Linoleum  

Stejně jako dlažba je i linoleum častou součástí domácností. Snadná údržba, odolnost i přijatelné ceny z něj dělají oblíbený typ podlahy. Linoleum, které se obvykle vyrábí z čistě přírodních materiálů, má navíc antibakteriální vlastnosti a při správné péči vydrží až sedmdesát let. 

Postup: Po důkladném vysátí můžete podlahu jednoduše setřít vyždímaným mopem či tyčovým vysavačem s mycí funkcí. Linoleum dobře snáší většinu čističů. Nikdy ale nepoužívejte ty s chlorem či jinými agresivními látkami, které by ho mohly odbarvit. Vyhnout byste se měli i přípravkům s kyselým pH. 

Tip na produkt ETA: Na linoleu mohou snadněji vznikat otlaky z těžkých věcí. Oceníte proto náš vysavač CANTO II ANIMAL, který je opatřen speciálními měkčenými koly pro ochranu podlahy. Navíc je neuvěřitelně tichý a efektivně domácnost zbaví i zvířecích chlupů. 

Vysavače ETA na všechny typy podlah si můžete vybrat také na www.eta.cz