Jak dosáhnout podlahy, ze které budete moci jíst?

Jak dosáhnout podlahy, ze které budete moci jíst?

Úklid je potřeba vzít od podlahy. Ačkoliv ne úplně doslova – péčí o nejnamáhanější součást domácnosti by měl každý velký úklid spíše končit. Rozhodně se však vyplatí ji nepodcenit a pravidelně opakovat. Čistá podlaha je totiž základem uklizené domácnosti. Správnou péčí navíc můžete výrazně prodloužit její životnost.

Při úklidu podlah platí několik základních pravidel, která zaručí úspěch a ušetří zbytečnou námahu. Nejprve byste měli setřít podlahy v koupelně a na toaletě, a pak až ve zbytku domácnosti. V rodinném domě postupujte odshora dolů a po celou dobu úklidu průběžně větrejte.  

Jaký zvolit postup a přípravky, záleží především na konkrétním typu podlahy. Inspirujte se třeba naším jednoduchým přehledem, jak o jednotlivé materiály pečovat, aby byl výsledek co nejlepší.

Dřevo

Řada lidí má z dřevěných podlah obavy právě kvůli náročnější péči. Přitom stačí dodržovat několik zásad a dřevěné podlahy vám budou sloužit roky. Konkrétní postup úklidu záleží na tom, zda máte lakovanou podlahu nebo upravenou voskovým olejem. 

Postup: Lakovanou podlahu nejprve vysajte. Pokud je to nutné, přetřete ji suchým či vlhkým mopem. Skvrny čistěte lokálně navlhčeným hadrem. I voskované podlahy udržujte čisté především vysáváním. Pokud je budete chtít umýt, mop či hadr důkladně vyždímejte a používejte pouze čistou vodu bez přípravků. Jednou za čas podlahu nechte znovu navoskovat odborníkem. Nikdy nepoužívejte nic, co by mohlo dřevo poškrábat. Narušili byste tím ochrannou vrstvu. Stejně postupujte i u bambusových podlah.

Tip na produkt ETA: Pokud hledáte vysavač vhodný na tvrdé dřevěné podlahy, zkuste sáhnout po sáčkovém vysavači ADAGIO. Má speciální parketovou hubici s vlákny z koňské žíně, která je velmi účinná, ale zároveň šetrná. 

Laminát

S laminátovými podlahami se nejčastěji setkáváme v podobě takzvaných plovoucích podlah. Ty jsou oblíbenou obdobou dřevěných parket. Snadno se pokládají a jejich údržba je relativně snadná. Zároveň ale bývají náchylné na poškrábání.

Postup: Plovoucí podlahy průběžně udržujte čisté vysáváním. Umývat je víckrát do týdne či snad každý den jim může víc uškodit než prospět. Bohatě tedy bude stačit, když je setřete jednou za týden. Příliš mnoho vody by se totiž mohlo dostat do spár a způsobit zvlnění či odchlipování podlahy. Vždy také vytírejte podélně po podlahových lamelách a po umytí vytřete podlahu do sucha, aby voda nezanechala nechtěné mapy. Z přípravků volte ty určené přímo na laminátové podlahy.

Tip na produkt ETA: Tyčový vysavač Magic Aqua Plus vyniká vysokým sacím výkonem až 450 W (100 000 otáček za minutu) a dobou provozu až 40 minut, takže zvládnete vysát celý byt či dům. Při práci navíc nejste limitováni délkou napájecího kabelu, protože vysavač je poháněn výkonným Li-Ion akumulátorem. Unikátní rotační kartáč MAGIC BRUSH s technologií Silver anti-static velmi efektivně sbírá velké i malé nečistoty a zabraňuje zamotávání vlasů. Další inovativní vychytávkou je malý rotační turbokartáč s funkcí BITE / MITE, který účinně sbírá roztoče a UV lampou navíc zároveň dezinfikuje čištěnou plochu. Kartáč je také ideální pro sběr zvířecích chlupů. To ocení především domácnosti s alergiky a malými dětmi. 

Na vytírání choulostivých podlah, kterým laminát bezesporu je, se obzvlášť hodí také vysavač 3 v 1 ETA Moneto Aqua Plus. V jeho základní výbavě najdete i rotační parketovou hubici a 3 druhy mopovacích textilií vyrobených z mikrovlákna, které podlahu šetrně vyčistí. 

Dlažba

Dlaždice jsou oblíbené především v koupelnách či v chodbách. Pro svou snadnou údržbu se ale začínají prosazovat i v dalších místnostech, jako jsou kuchyně či obývací pokoje. Při úklidu dlaždiček je klíčová pravidelnost. Vrstvy vodního kamene či plísně ve spárech, které se například v koupelnách mohou tvořit, se totiž při nepravidelné údržbě zbavuje jen velmi těžko. 

Postup: Před umytím dlažbu vždy vysajte. Následně umývejte ideálně čističi s obsahem alkoholu, které velmi efektivně odmašťují a dezinfikují. Vystačíte si ale i s vodou se saponátem. Pro provoněnou domácnost přidejte do vody pár kapek éterického oleje.

Tip na produkt ETA: S úklidem a dezinfekcí podlah v koupelně a na toaletě si nejlépe poradí pára – sáhněte proto například po Azuritu - parním mopu a ručním parním čističi v jednom. Účinně zatočí se všemi nečistotami, napařuje a mopuje v jednom kroku a je velmi šetrný ke všem čištěným povrchům. Jeho použití je nejen ekonomické, ale šetří i životní prostředí. S parním čističem Azurit se totiž obejdete bez různých chemických přípravků, postačí vám jen voda. Horká pára navíc zahubí až 99 % bakterií a účinně tak dezinfikuje všechny povrchy. Parní čistič tak u vás doma vytvoří hygienicky čisté prostředí rychle, jednoduše a bez saponátů..

Linoleum  

Stejně jako dlažba je i linoleum častou součástí domácností. Snadná údržba, odolnost i přijatelné ceny z něj dělají oblíbený typ podlahy. Linoleum, které se obvykle vyrábí z čistě přírodních materiálů, má navíc antibakteriální vlastnosti a při správné péči vydrží až sedmdesát let. 

Postup: Po důkladném vysátí můžete podlahu jednoduše setřít vyždímaným mopem či tyčovým vysavačem s mycí funkcí. Linoleum dobře snáší většinu čističů. Nikdy ale nepoužívejte ty s chlorem či jinými agresivními látkami, které by ho mohly odbarvit. Vyhnout byste se měli i přípravkům s kyselým pH. 

Tip na produkt ETA: Na linoleu mohou snadněji vznikat otlaky z těžkých věcí. Oceníte proto náš vysavač Avanto, který je opatřen speciálními měkčenými koly pro ochranu podlahy. Navíc je neuvěřitelně tichý a efektivně domácnost zbaví i zvířecích chlupů. 

Různé typy povrchů

Pokud hledáte univerzálního pomocníka pro pravidelnou údržbu celé domácnosti, doporučujeme vybrat si takového, který se pyšní zejména variabilitou. Uklízet s lehkostí můžete například s lehounkým aku vysavačem Supersonic Elastic, z něhož snadno uděláte praktický ruční vysavač. Díky plastovému úchytu ho navíc snadno umístíte na zeď. Bude tak vždy po ruce pro sesbírání všudypřítomných drobků, oživení čalouněného nábytku i odstranění nechtěných pavučin z rohů místnosti.