Vychutnejte si Vánoce všemi smysly: 5 tipů, jak doma navodit tu pravou vánoční atmosféru

Vychutnejte si Vánoce všemi smysly: 5 tipů, jak doma navodit tu pravou vánoční atmosféru

Pokud jste až do 23. prosince v plném pracovním nasazení, a navíc vás dohání stres z nakupování vánočních dárků, sváteční atmosféra se často ne a ne dostavit. Nenechávejte proto nic náhodě a nalaďte se na vánoční vlnu hned všemi smysly najednou. Poradíme vám, jak na to. 

Svátky už jsou cítit ve vzduchu

Vánoce už od pradávna voní po vanilce, skořici a jehličí. Tak na co ještě čekáte? Při pečení cukroví přitom nemusíte lámat rekordy – připravte jen tolik oblíbených druhů, aby si každý člen domácnosti přišel na své. Často navíc bohatě postačí poloviční dávka. 

ETA TIP: S tímto plánem už vás pečení cukroví nebude stresovat.

O všudypřítomnou vůni jehličí se postarají dekorace z větviček. Mezi živými stromky se pak k nejvoňavějším řadí jedle a borovice. Oproti smrkům navíc lépe snášejí teplo, a tak vám budou dělat radost o to déle.

ETA TIP: Dopřejte si vůni cukroví i jehličí doslova na počkání – pomocí aroma difuzérů. Výběrem toho správného esenciálního oleje můžete mít za pár okamžiků provoněnou domácnost přesně tak, jak si zrovna přejete.

Všechny chutě adventu

Dobré jídlo a pití k Vánocům neodmyslitelně patří. Cukroví, které vám při pečení polechtalo čichové receptory, tak pomalu začněte dopřávat i chuťovým pohárkům. Alespoň malou část však dobře uložte, aby vám zbylo i na Štědrý večer.

Předvánoční hodování se neobejde ani bez svařeného vína nebo punče. Vyrazte za nimi na adventní trhy nebo si tento hřejivý mok jednoduše připravte v pohodlí domova.

Mějte oči i srdce dokořán

Ke zrakovým vjemům, které vám připomenou, že už nastal onen kouzelný čas, patří typické vánoční dekorace. Ty přitom mohou být úplně jednoduché – vyrobte je ze šišek, větviček nebo citrusů. Z kůry mandarinek můžete vyříznout krucánky a další rozmanité tvary, stejně jako usušit kolečka pomerančů v sušičce potravin.

Pokud se vám daří doma průběžně udržovat čistotu, s vánočním úklidem si zbytečně nelamte hlavu. Mytí oken si zjednodušte praktickými pomocníky a poté do nich umístěte ozdoby. Vánoční atmosféra tak okamžitě dýchne i na kolemjdoucí.

ETA TIP: Parní oken ETA Azurit vám usnadní také mytí sprchových koutů, dlaždic a zrcadel.

Pohoda, na kterou si můžete sáhnout

Pohádkově zasněžená příroda dodá Vánocům ten správný šmrnc. Pokud vám to tedy počasí dovolí, vlastnoručně uplácejte sněhuláka, nebo alespoň nasbírejte větvičky a šišky na výrobu přírodních dekorací.

Zachumlat se do voňavé a heboučké deky je po zimní procházce opravdu k nezaplacení. Očistu proto dopřejte všem textiliím, na které jindy zapomínáte. Deky, přehozy a povlečení vyperte, závěsy a čalounění osvěžte několika tahy parního čističe.

Nastražte uši

A jak Vánoce znějí? Pokud si nemůžete dopřát slastný zvuk praskajícího krbu, pusťte si alespoň koledy. Zvonečky a rolničky ale nechejte na Štědrý den, aby neztratily své jedinečné kouzlo. Vesele cinkat však můžete skleničkami domácího vaječného koňaku za doprovodu přátelského ševelení s návštěvami.

Čas od času si naordinujte i božské ticho, které je v dnešní době opravdu vzácné. Nejlépe uděláte, když za ním vyrazíte do přírody a domů si pořídíte spotřebiče s co nejtišším provozem.