Jak skladovat cukroví, abyste si o Vánocích opravdu pochutnali?

Jak skladovat cukroví, abyste si o Vánocích opravdu pochutnali?

Pečení vánočního cukroví je oblíbený sváteční rituál, který ale obnáší spoustu času a námahy. O finančních výdajích na velké množství surovin ani nemluvě. Pokazit výsledek špatným skladováním je tak skoro k pláči. Jaké podmínky jednotlivým druhům svědčí a na co si dát pozor, jsme pro vás shrnuli v následujícím článku.

V krabici jako v bavlnce

Obecně platné pravidlo káže skladovat cukroví v chladu, suchu a temnu. Vyhněte se však třeskutému mrazu, a to zejména u cukroví s čokoládovou polevou, která je náchylná k popraskání a vysrážení tuku na povrchu.

Většinu cukroví můžete uložit do plastových či plechových dóz vystlaných papírovým ubrouskem. Dobře těsnící nádoby ocení zejména perníčky, sušenky a linecké cukroví, které má během skladování teprve změknout.

Spolehnout se přitom můžete na osvědčenou babskou radu – do krabičky s perníčky vložte rozkrojené jablíčko. Cukroví nasákne jeho vlhkost a pak se doslova rozplývá na jazyku. Čas od času však jablko vyměňte, aby nezačalo plesnivět nebo hnít.

Perníčky

Větrání povoleno

Pravidlo „vzduchotěsnosti“ má své výjimky. Patří k nim skladování cukroví, u kterého je zvlhnutí naopak nežádoucí, jako jsou kokosky nebo sněhové pusinky. Lépe jim proto svědčí papírové sáčky nebo krabice, které nezabraňují přístupu vzduchu.

ETA TIP: Základem lahodných kokosek a pusinek je správně našlehaný sníh. Poradíme vám, jak na to.

Cukroví plněné krémem a nepečené druhy určené k přímé konzumaci pak připravujte až těsně před Vánoci. Uložte je do uzavíratelné krabičky a šup s ní do lednice.

Vetřelcům vstup zakázán

Před uložením cukroví do krabic vždy myslete na jeho choulostivost i tendenci snadno absorbovat okolní chutě a pachy. Dózy před použitím dobře vymyjte, a to i v případě, že jste je od minulých Vánoc nepoužívali. Poté je důkladně vysušte a až pak do nich začněte skládat cukroví.

Podobné druhy cukroví si spolu poměrně dobře rozumí, a tak je můžete skladovat v jedné dóze. Pokud vám to však úložné prostory dovolí, vždy je lepší mít pro každý druh samostatnou nádobu. Obzvlášť důslední buďte u bezlepkového cukroví připraveného pro strávníky s intolerancí či alergií na lepek. Vždy ho odložte stranou, aby nedošlo ke kontaminaci a následným zdravotním komplikacím.

Cukroví také dobře izolujte od jiných aromatických potravin, kterými by mohlo načichnout. Lineckým s vůní slaniny byste asi potěšili jen málokoho.

Cukroví

ETA TIP: Těsto, které necháváte odležet v lednici, zabalte do potravinářské fólie a uzavřete ji svařovačkou.

Pokud máte ve zvyku skladovat cukroví na balkóně, nezapomeňte ho zabezpečit před nezvanými hosty. Nechráněné papírové krabice jsou pro ptactvo často lákavou výzvou.

Dopřát si ho pak můžete třeba na jaře, až se vám bude stýskat po sváteční atmosféře. Jednoduše ho necháte pár hodin „povolit“ při pokojové teplotě.

ETA TIP: Naučte se mrazit i další potraviny. Ušetříte tak čas i peníze.