Vánoce netradičně: Čím pohostit vegetariány a bezlepkáře?

Vánoce netradičně: Čím pohostit vegetariány a bezlepkáře?

Vánoční svátky klidu a pohody by měly být také o vzájemném respektu a snaze vyjít si navzájem vstříc. Připravit pohoštění i pro blízké, jejichž stravování se mírně vymyká zaběhlému standardu, je proto to nejmenší, co pro ně můžete udělat. Poradíme vám, co naservírovat bezlepkářům, vegetariánům i veganům.  

Vánoce bez lepku  

Pokud chcete připravit pohoštění pro člověka s intolerancí lepku nebo pro někoho, kdo jej ze své stravy z jakýchkoliv důvodů záměrně vyřazuje, vyhněte se při přípravě cukroví i štědrovečerní hostiny pšenici a pšeničné mouce (a to i té špaldové). Lepek je však v menším množství obsažen také v žitu a ječmenu a mnohdy jej najdeme také v potravinách, kde bychom ho rozhodně neočekávali – například v uzeninách. Vyplatí se proto důkladně číst složení.

Upravit štědrovečerní večeři do bezlepkové podoby je poměrně snadné. Pokud připravujete zahuštěnou polévku, použijte bezlepkovou mouku – například rýžovou či pohankovou. Kapra nebo řízek pak obalte v kukuřičné strouhance.

Vánočku můžete upéct z bezlepkové mouky. Stejně tak lze připravit bezlepkové cukroví – zkuste například griliášové pracny, karamelové laskonky, nebo kokosové bounty kuličky.

Grilážové pracny

ETA TIP: S těstem na bezlepkovou vánočku je potřeba pracovat důkladně, ale opatrně. Nejlepších výsledků dosáhnete pomocí kuchyňského robota s použitím speciální metly na bezlepková těsta.

Jednohubky hravě vykouzlíte z bezlepkového pečiva (ideálně upečte domácí) nebo vyzkoušejte něco méně tradičního – třeba sushi. Dobrou službu udělají také kukuřičné tortilly s pikantní náplní či dipem.

Vánoce bez masa

Vegetariánů a veganů, ať už z etických či jiných důvodů, postupně přibývá. Zatímco vegetariáni se vyhýbají pouze masu, vegani nekonzumují ani vejce, mléčné výrobky, sýry a mnozí dokonce ani med. I tak je ale škála pochutin, které jim můžete připravit, překvapivě široká. Nabídka v běžných supermarketech se navíc rozrůstá raketovou rychlostí, a tak se nemusíte spoléhat jen na prodejny se zdravou výživou.

Vegetariánskou či veganskou štědrovečerní večeři může zahájit houbová či luštěninová polévka, případně bezmasá verze zelňačky. Do bramborového salátu použijte veganskou majonézu, která je dnes běžně k dostání, a vynechejte vejce a uzeninu, pokud je váš rodinný recept obsahuje. Případně zvolte vhodnou alternativu, například sójový párek. 

Při snaze nahradit maso či kapra pak můžete popustit uzdu fantazii – vejce v trojobalu zastoupí obalovací směs zvaná Hraška, rybí chuť pak evokuje mořská řasa Nori. Obalit v ní můžete jakoukoliv rostlinnou alternativu – tofu, tempeh, seitan či sójové plátky, ale i celer nebo hlívu ústřičnou. Vždy je ale lepší nechat vámi vybranou surovinu chvíli marinovat ve směsi sójové omáčky a koření.

ETA TIP: Pokud jste zvyklí smažit na sádle, při přípravě jídla pro vegany a vegetariány raději sáhněte po rostlinném oleji.

Chcete-li nachystat také veganské cukroví, volte různé raw kuličky nebo zkuste experimentovat. Vejce v těstě umí nahradit chia semínka, mletá lněná semínka nebo třeba rozmačkaný banán.

Čokoládové košíčky s arašídovým máslem

ETA TIP: Chutnou a rychlou alternativou jsou také čokoládové košíčky s arašídovým máslem podle fitrecepty.info.

Jako pohoštění na stůl budou trefou do černého pomazánky z rozmixovaných luštěnin, avokáda či semínek. Místo sýra sáhněte třeba po tofu – zejména jeho uzená varianta zachutná i mnohým milovníkům masa. Pro ozdobu i dochucení poslouží sušená rajčata či olivy.

Dejte však pozor také na pečivo – to kupované nemusí být bez živočišných složek (složení by však mělo být v obchodech k dispozici). Nejlépe proto uděláte, když upečete domácí

Čím potěšíte všechny? 

Pokud hledáte univerzální řešení, kterým se zavděčíte všem, najdete jej v jednoduchosti. Jako hlavní jídlo poslouží tradiční staročeský houbový kuba. Ječmenné kroupy, které tvoří jeho základ, raději nahraďte těmi pohankovými, které jsou zcela bezlepkové. Na zobání pak přichystejte čerstvé a sušené ovoce nebo oříšky. Chybu rozhodně neuděláte ani obloženou zeleninovou mísou, která bude vítaným odlehčením pro všechny.

ETA TIP: Potěchou pro oko budou špízy z ovoce nebo sušené ovocné placky.

Inspirovat se můžete také zahraniční kuchyní – vyzkoušejte například guacamole nebo hummus. Cizrna, z níž hummus připravíte, navíc poslouží i jako vděčné zobání – stačí ji uvařit, okořenit a opéct v troubě do křupava.

ETA TIP: Cizrnový hummus nahradí i jakákoliv jiná luštěninová pomazánka. Zkuste třeba tu z červené čočky.

A rada na závěr? Raději vždy předem zjistěte, jaké jsou stravovací zvyklosti vašich hostů, případně se s nimi domluvte, aby donesli vlastní pohoštění splňující jejich požadavky. Uvidíte, že to bude příjemné zpestření i pro ostatní, kterým tak umožníte objevit zase něco nového a zjistit, že i alternativní strava může být chutná.