Neperte se s praním prádla: Jak vybrat pračku, která vám usnadní život?

Neperte se s praním prádla: Jak vybrat pračku, která vám usnadní život?

Ať chceme, nebo ne, naše oblečení o nás mnohé vypovídá. Nezáleží přitom, zda je drahé, značkové a z nejnovější kolekce – mnohem důležitější je jeho kondice. Aby si však prádlo udrželo zářivé barvy a stálý tvar, je potřeba mu věnovat tu správnou péči, která začíná již výběrem pračky. 

Dvakrát měřte, jednou kupujte

Při výběru pračky vycházejte především z prostoru, do nějž ji plánujete umístit. Koupelna většiny z nás totiž není nafukovací a nechat pračku překážet uprostřed místnosti nebývá to pravé ořechové. Šťastní majitelé prostorné koupelny nebo prádelny mohou sáhnout po pračce standardních rozměrů o hloubce přibližně 60 cm. Ostatním skvěle poslouží slim varianty, jejichž hloubka zpravidla nepřesahuje 45 cm. Jednotlivé modely se však mezi sebou mírně liší a každý milimetr se počítá – před koupí pračky proto raději vše několikrát přeměřte. 

Velikosti pračky je přímo úměrná také její kapacita neboli množství kilogramů prádla, které buben pračky bez problému pojme. Zatímco velká rodina uvítá pračku s kapacitou 8 až 9 kg prádla, dvoučlenným až tříčlenným domácnostem většinou postačí pračka na 6 kg prádla. Pro lepší představu přitom počítejte s hmotností trička okolo 200 g, u košile je to asi 350 g, kdežto džíny, podobně jako třeba osuška, běžně váží až 600 g.    

Nenechte si vyždímat rozpočet

Protože je pračka často využívaným spotřebičem, měla by vás kromě pořizovací ceny zajímat i její spotřeba. Nápovědou vám může být energetická třída, která se odvíjí právě od množství energie spotřebovávané během jejího provozu. Ty nejúspornější z praček přitom dosahují označení A. Spotřeba vody při standardním programu by pak neměla přesahovat 45–50 l za jeden prací cyklus.

ETA TIP: Od března 2021 vstoupily  v platnost nové energetické štítky. Proč se mění a jakých spotřebičů se změny týkají se dozvíte v našem článku

Mezi další důležité technické parametry patří například hlučnost uváděná v decibelech (dB) stejně jako počet otáček za minutu. Zatímco u hlučnosti platí čím méně, tím lepe, u otáček je to opačně – nespokojte se s nižší rychlostí než 1000 ot./min. 

Při výběru pračky se také zajímejte o motor, který ji pohání. Plusové body získávají především pračky s invertorovým bezkartáčovým (BLDC) motorem, který se pyšní zvýšenou odolností a efektivitou, ale zároveň i překvapivě tichým chodem.

Předem plněná pračka ETA

Čisté prádlo na dosah ruky

Pohodlnou obsluhu pračky usnadní přehledný ovládací panel, na kterém stisknutím tlačítka nebo dotykového displeje snadno a rychle nastavíte optimální podmínky pro všechny typy prádla. Nejen pro starší generaci pak může být výhodou ovládací panel s českými názvy všech programů a funkcí.

Při výběru se zaměřte především na možnosti volby teploty – ideálně v rozmezí 20 až 90 °C. Funkce pračky by pak měly odpovídat vaším požadavkům a životnímu stylu. Během uspěchaných dnů vám přijde vhod rychlý program, program SPORT ocení zejména milovníci pohybu, antialergický program je nezbytností pro domácnosti s dětmi a alergiky a eko program, který optimalizuje spotřebované množství vody i energie, by dnes již měl být samozřejmostí. 

Rodiče s dětmi uvítají také zámek ovládacího panelu nebo dětskou pojistku

Sušička ušetří čas i místo

Péče o prádlo však jeho praním nekončí. Pokud chcete mít pod kontrolou také jeho sušení, zvažte pořízení sušičky nebo rovnou pračko-sušičky, která tyto nepostradatelné pomocníky kombinuje v jednom spotřebiči.

Služby sušičky prádla ocení například menší domácnosti s nedostatkem prostoru pro rozložení sušáku na prádlo, ale i domácnosti s dětmi, kde je praní a sušení prakticky nikdy nekončící koloběh. Sušičku si zpravidla nemohou vynachválit ani zaneprázdnění pracanti, kteří potřebují čerstvě vypranou košili rovnou obléknout a bez čekání vyrazit na schůzku.

Prádlo vytažené ze sušičky se navíc většinou obejde bez žehlení a je příjemně měkké a heboučké.

Mokré prádlo schnoucí v interiéru naopak zvyšuje relativní vlhkost vzduchu, a tím může vést ke vzniku nechtěných plísní. Sluneční svit pak dokáže nevzhledně vyšisovat barvy.

Prémiový servis k vaším službám

Při výběru nové pračky či sušičky si ověřte také dostupnost navazujících služeb – v praxi oceníte zejména prodlouženou záruku na motor, zrychlený servis nebo možnost obrátit se na zákaznickou linku, kde vám ochotně poradí s jakýmikoliv nejasnostmi. 

Předem plněná pračka ETA

 

Užitečné tipy pro dokonale čisté a voňavé prádlo

Aby vaše prádlo zůstalo dlouho jako nové, využijte možnosti vaší nové pračky na maximum a dejte si záležet na správném nastavení. Vždy se přitom řiďte instrukcemi, které najdete na štítku všitém na vnitřní straně oblečení. Na pozoru se mějte zejména při péči o jemné a funkční prádlo, které si žádá nízké teploty a aviváž mu spíše škodí, než pomáhá. 

Buben pračky zbytečně nepřeplňujte, aby se voda s pracím prostředkem dostala opravdu ke všem kouskům. Kapacitu bubnu proto využívejte přibližně na 80 %.

Po vyprání nenechávejte mokré prádlo zavřené v pračce, aby nezatuchlo. Raději využijte praktické funkce odloženého startu, která zajistí, že pračka dopere až v době, kdy se budete moci věnovat.

Při praní se také můžete spolehnout na některé babské rady. Jedlá soda nebo aspirin pomáhá prádlo účinně vybělit, ocet jej zase umí změkčit. S očistou samotné pračky vám pak pomůže tableta do myčky nádobí. Praktickou pomůckou je i obyčejný tenisový míček – v pračce na sebe naváže různé nečistoty, v sušičce zase prádlo provzdušní, a tak bude sušení o poznání efektivnější.

ETA TIP: Pro péči o kousky, které se bez žehlení přeci jen neobejdou, přizvěte na pomoc kvalitní žehličku, která vám tuto neoblíbenou činnost maximálně zpříjemní.