Žehlení prádla snadno a rychle – s kvalitní žehličkou si ho zamilujete

Žehlení prádla snadno a rychle – s kvalitní žehličkou si ho zamilujete

Zmocňuje se vás při pohledu na hory nevyžehleného prádla nechuť a úzkost? Máme pro vás dobrou zprávu: tuto povinnost si můžete výrazně usnadnit – stačí se jen řídit několika jednoduchými pravidly. Pak už zbývá jen krůček k tomu, aby se z žehlení stal příjemný relax.  

Vše začíná již při praní a sušení

Žehlení si výrazně usnadníte, když při praní použijete aviváž nebo její ekologičtější alternativu v podobě trochy octa – obojí prádlo zjemní a změkčí. 

Práci si ulehčíte také tím, že prádlo pečlivě pověsíte. V ideálním případě se vyhněte kolíčkům, raději oděv přehoďte přímo přes šňůru či šprušli sušáku, nebo jej rovnou pověste na ramínko. Ať tak či onak, vždy prádlo nejprve důkladně vytřepte a narovnejte tak, aby lícovaly švy a oblečení mělo svůj požadovaný tvar. Mnohé kousky se díky pečlivému pověšení nakonec obejdou zcela bez žehličky. 

Ta správná výbava

Možná byste svou žehličku nejraději vyhodili z okna. Spíše o nenávisti k žehlení to však často vypovídá o vlastnostech samotného přístroje. Věřte, že se investice do kvalitní napařovací žehličky opravdu vyplatí – výrazně vám ušetří námahu i čas strávený u žehlicího prkna. 

Při výběru žehličky věnujte pozornost žehlicí ploše – volte tu s nerezovým či keramickým povrchem, ideálně navíc opatřenou nepřilnavou povrchovou úpravou. Největší díl práce však zastane dostatečný příkon a síla páry – ta by měla dosahovat vysokých hodnot jak při konstantním výstupu, tak při použití funkce nárazového parního šoku (u kvalitních žehliček až 200 g/min.). 

ETA TIP: Nepřehlédněte novou žehličku ETA SuperSteam, která je unikátní kombinací parního centra a výkonné napařovací žehličky. Její síla a snadná obsluha vás dostane. Jako bonus navíc nabídne možnost vertikálního žehlení přímo na ramínku.

Žehlička ETA SuperSteam

Nepodceňujte nastavení

Základním předpokladem perfektního výsledku je optimální teplota odpovídající danému materiálu. Pro syntetické materiály volte nižší teploty, bavlna či len naopak odolá i poměrně vysokým teplotám.

Pokud si nejste jistí, z jakého materiálu je oděv vyroben, hledejte informaci na vnitřním štítku. Zpravidla tam najdete také pokyny týkající se péče, včetně doporučených teplot praní a žehlení. Nejen, že pak žehlení půjde jako po másle, zároveň se nemusíte obávat, že by vaše oblíbené kousky utrpěly nějakou újmu.

Aby vám žehlička vydržela déle jako nová, můžete ji plnit destilovanou či filtrovanou vodou. Nechtěnému usazování vodního kamene v útrobách žehličky však předchází také speciální technologie ANTI-CALC, která životnost přístroje výrazně prodlouží.

Neméně důležité je žehlicí prkno – na speciálně uzpůsobeném povrchu, který dobře vede teplo, je žehlení mnohem efektivnější. Dostatek času věnujte také nalezení té správné výšky prkna, která odpovídá vaší tělesné konstituci – vyhnete se tak nepohodlí, jež by vám žehlení opět zprotivilo.

Drobné vychytávky

Trička s potiskem a různými ozdobami je vhodné žehlit naruby. Předejdete tím poničení vašich oblíbených kousků i žehlicí plochy vaší žehličky.

Látkám příliš nesvědčí ani krouživé pohyby žehličkou. Vyberte si jeden směr – nejlépe nahoru nebo dolů – a toho se držte. Předejdete tak nechtěným změnám původního tvaru oblečení.

Prádlo následně skládejte a ukládejte do skříně až po vychladnutí. Do ještě teplého prádla by se vyrýsovaly všechny sklady a celá práce by přišla vniveč.

ETA TIP: Prádlo je vyžehleno, ale stále to není ono? Dolaďte výsledek k dokonalosti pomocí praktického odstraňovače žmolků. V kondici udrží také vaše svetry a oblíbené kabáty.

Spojte užitečné s příjemným

Žehlení si zbytečně nezprotivujte. Naopak udělejte vše proto, abyste se na čas strávený u žehlicího prkna co nejvíce těšili. Dejte si k žehlení sklenku dobrého vína, pusťte si oblíbený seriál nebo právě rozposlouchanou audioknihu.

Žehlení také může být skvělou příležitostí pro činnosti a úkoly, které neustále odkládáte – tedy alespoň pro ty, ke kterým nutně nepotřebujete ruce. Zatímco budete žehličkou zdolávat všechny záhyby a límečky, zavolejte pomocí hlasitého odposlechu svým blízkým, vyzkoušejte děti z recitace či probíraného učiva nebo nechejte působit masku na vlasy či pleť.

BONUS: Košile jako ze žurnálu

Žehlení košil má pověst „vyšší dívčí“. Není však tak náročné, jak se může zprvu zdát. Poradíme vám, jak na to:

  • Rozepnutou košili rozprostřete na žehlicí plochu. 
  • Začněte od části s knoflíčky a následně se věnujte límečku – ten vyžehlete z obou stran a poté zažehlete i jeho přeložení.
  • Nyní jsou na řadě ramena a rukávy (chytněte je na jedné straně za manžetu a na druhé za šev a vyrovnejte na žehlicí prkno, případně použijte rukávník).
  • Až nakonec přichází čas na zbylé velké plochy v oblasti trupu. 
  • Po vyžehlení z obou stran košili ihned pověste na ramínko a před uložením do skříně nechejte vychladnout.

ETA TIP: Rychlé přežehlení košil, šatů či jiného reprezentativního oblečení vám usnadní ruční napařovač nebo žehlička s funkcí vertikálního napařování. Přijdou vhod zejména během hektických rán nebo na cestách.