Bydlíme se zvířecími mazlíčky: Jak udržet domácnost čistou a bez chlupů?

Bydlíme se zvířecími mazlíčky: Jak udržet domácnost čistou a bez chlupů?

Pořízení chlupatého čtyřnohého mazlíčka je velkou událostí, která váš život zásadně změní. Kromě každodenní dávky roztomilosti, mazlivé společnosti a nových dobrodružství je však potřeba počítat také se zvýšenou potřebou úklidu a dodržováním přísnějších hygienických zásad. Poradíme vám, jak udržet domácnost se zvířecími mazlíčky stále příjemně čistou. 

Nastavte si jasná pravidla

Už před pořízením mazlíčka byste si měli stanovit zapovězené zóny, kam má mít zvířecí společník vstup zakázán. Zpravidla to bývá postel, domácí kancelář nebo prostory s dekoracemi náchylnými k rozbití.  

Pokud však chcete se svým parťákem trávit veškeré chvíle a sdílet všechny prostory, musíte zároveň počítat se zvýšenou intenzitou úklidu. Postel, ve které s vámi zvíře spí, převlékejte minimálně jednou týdně a pokud má přístup i do dětského pokoje, nezapomeňte také na pravidelnou očistu plyšových hraček a jiných textilií.  

ETA TIP: S očistou čalouněného nábytku, plyšových hraček, ale i zvířecího pelíšku vám pomůže pára, která zcela bez chemie dezinfikuje všemožné povrchy. Vyzkoušejte multifunkční parní čističe nebo praktický ruční napařovač.

Samozřejmostí je pravidelná hygiena mazlíčka. Kromě koupání a vyčesávání je dobrým zvykem také očištění tlapek po každém návratu domů. Hadřík mějte pro takové příležitosti vždy nachystaný hned za vstupními dveřmi. Dbejte také na pravidelné odčervování a kontrolujte přítomnost klíšťat. V kočičím záchodu pravidelně vyměňujte podestýlku. 

Vezměte to od podlahy

Nejvýraznější známky pobytu chundelatého kamaráda vždy nese podlaha. Kromě všudypřítomných chlupů se domů také snadněji dostane bláto, písek a jiná venkovní špína. Pohyb zvířete navíc víří prach, a tak se po podlaze povaluje více nečistot a chuchvalců než dříve.

Možností, jak se jich účinně zbavit, je přitom hned několik – od vlastnoručního pravidelného zametaní, vysávání a vytírání až po využití praktických pomocníků, kteří vám námahu znatelně usnadní, anebo vás jí dokonce úplně zbaví.

K oblíbeným „usnadňovačům“ patří kvalitní vysavače – ať už klasické, nebo tyčové. K nejefektivnějším se řadí vysavače vybavené SMART DUST SENSOREM, díky kterému vysavač automaticky přizpůsobí sací výkon aktuálnímu znečištění podlahy.  Vysavač si tak sám zvýší sací výkon, pokud se dostane do kontaktu s větším množstvím nečistot a po jejich vysátí jej znovu sníží. Docílíte tak nejen opravdu důkladného a pohodlného úklidu, ale optimalizujete i spotřebu energie.

ETA TIP: Oblíbený tyčový a ruční vysavač s mopem Moneto Aqua Plus jedním tahem vysává a vytírá. Je správnou volbou pro ty z vás, kteří úklidu nehodlají věnovat více času, než je nezbytně nutné.

Pokud vaši podlahu pokrývají koberce, pořiďte si vysavač se speciálním nástavcem na chlupy či turbokartáčem. Bezsáčkový vysavač Grande Animal je speciálně navržený pro domácnosti s domácími mazlíčky. S bohatou výbavou si hravě poradí se všemi povrchy. Turbokartáč efektivně posbírá vlasy a chlupy z vašich koberců. Speciální nástavec DermoPet je zase vytvořen tak, aby šetrně pečoval o srst vašeho mazlíčka a nahradil pravidelné vyčesávání. A malý turbokartáč vás jednoduše zbaví chlupů na sedačce, křeslech a jiném čalouněném nábytku. 

Nejpohodlnějším řešením pro běžný úklid jsou pak robotické vysavače, které se o čistou podlahu i koberce starají průběžně, aniž by přitom vyžadovaly vaši asistenci. Většinu robotických vysavačů ETA můžete ovládat jednoduše z pohodlí gauče, a to prostřednictvím chytré mobilní aplikace. V aplikaci můžete nastavit několik režimů úklidu, vybrat intenzitu mopování nebo naplánovat úklid na dobu, kdy budete s chlupáčem zrovna na procházce, a vrátit se tak do perfektně čisté domácnosti.  

Čistý a svěží vzduch

I když to obyvatelé zvířecích domácností po čase přestanou vnímat, přítomnost zvířecího mazlíčka se zákonitě promítne do typického pachu, který se nese celým bytem či domem. Účinným řešením jsou ultrazvukové osvěžovače vzduchu neboli aroma difuzéry, které díky přírodním esenciálním olejům provoní celou domácnost zcela bez chemie.

ETA Sento

Snahu o udržení čistého domácího ovzduší pak nabourávají také všudypřítomné chlupy, se kterými si však snadno poradí výkonné čističky vzduchu. Ocení je nejen alergici, ale i děti a starší osoby s citlivým organismem. Filtry čističek navíc dokážou pohltit i výše zmíněný zápach.

ETA TIP: Poradíme vám, jak si čističku vzduchu vybrat.

Nezapomínejte na podstatné detaily

Chloupky a nečistoty snadno ulpívají také na oblečení. Mějte proto po ruce kompaktní odstraňovač žmolků. Častější praní prádla vám usnadní kvalitní pračka a pokud máte mazlíčka, pro kterého je schnoucí prádlo neodolatelnou výzvou, zvažte také pořízení sušičky.

Své zdraví pak podpořte pravidelným mytím rukou a preventivní péčí o imunitu všech členů domácnosti.