Odfiltrujte alergeny: Jak vybrat čističku vzduchu?

Odfiltrujte alergeny: Jak vybrat čističku vzduchu?

Prach, pyly, zvířecí chlupy a další alergeny jsou všude kolem nás. S kvalitní čističkou vzduchu však před nimi alespoň doma můžete zabouchnout dveře. Kromě dráždivých částic navíc dokáže polapit i viry a zbavit vás nežádoucích pachů.

Čističky vzduchu fungují na poměrně jednoduchém, ale účinném principu – nasávají vzduch, který následně prohání filtry a již zbavený nečistot jej vypouští zpět do místnosti. Nejkvalitnější čističky pro domácí účely přitom dosahují účinnosti filtrace až 99,97 %.

Seznamte se s filtry

Alfou a omegou každé čističky jsou filtry. Důležitější než jejich vysoký počet, je však zastoupení co nejširšího spektra jemnosti – v té správné kombinaci společně odfiltrují částice různých rozměrů, a dosáhnou tak kýženého výsledku.  

A jak je to s údržbou? Hrubý prefiltr lze jednoduše umýt, zbylé filtry je však potřeba přibližně jednou za rok vyměnit. Na překročení doporučené doby používání filtru vás některé čističky upozorní kontrolkou. Pokud však bydlíte v opravdu znečištěném prostředí, můžete filtr měnit i častěji.

Filtrace vzduchu

 

Na co se při výběru dále zaměřit?

1. Velikost místnosti

U každé čističky je uveden její výkon (neboli průtok vzduchu), tedy objem vzduchu v m3, který čistička „vypere“ za 1 hodinu. Vzduchový průtok by měl dosahovat alespoň 1,5násobku objemu vzduchu v místnosti. Pro alergiky by to pak měl být až čtyřnásobek. 

Do místnosti o rozměrech 5 x 5 metrů s výškou stropu 2,5 m tak volte čističku s výkonem okolo 250 m3/hod., aby se v ní cítili pohodlně i alergici.

Čističku vzduchu umístěte přímo do místnosti, kde trávíte nejvíce času, případně v ní spíte. Mějte však na paměti, že z čističky vychází vzduch mírně ochlazený. Zejména v zimním období ji tak na sebe nenechávejte foukat celou noc z bezprostřední blízkosti.

Co říká odborník Martin Pluhař? 

Před spaním pořádně vyvětrejte. Následně okno zavřete, zapněte čističku vzduchu a nechejte ji v tichém spánkovém režimu spuštěnou celou noc. 

2. Nízká hlučnost

Čistička by měla být účinná, ale zároveň tichá. Zejména v noci pak uvítáte spánkový režim, který sníží hluk čističky na minimum a vypne zvukovou (případně i světelnou) signalizaci. 

3. Intuitivní ovládání

Praktickou funkcí je také automatický režim, který rozpozná aktuální míru znečištění a přizpůsobí jí intenzitu čištění.

4.  Funkce ionizace vzduchu 

Ionizace pomáhá vyrovnávat iontovou nerovnováhu, která často vzniká v moderních uzavřených prostorách. Její vinou nás může pobolívat hlava a necítíme se ve své kůži. Ionizátor by však mělo být možné vypnout – spolu se zápornými ionty totiž vypouští ozon, které není vhodné vdechovat dlouhodobě. Tuto funkci proto zapínejte třeba jen na dvě hodiny denně.

5.  Elegantní design 

Čistička by měla být zároveň efektním designovým doplňkem, který perfektně zapadne do vašeho útulného domácího prostředí.

Pyly, prach i pachy mají utrum

Čističky znatelně zmírní výskyt volně poletujících alergenů, mezi něž patří kromě pylů také prach, plísně, roztoči či zvířecí chlupy. To vede ke zvýšení komfortu všech obyvatel domácnosti, největší úlevu pak mohou pocítit alergici či astmatici, ale i citlivé osoby, jako jsou děti a senioři

Nejvíce napilno mají čističky vzduchu na jaře, které se nese ve znamení pylových alergií. Původci pylu, tedy byliny, dřeviny a trávy, dokážou alergiky potrápit už od začátku března. Pylová sezóna pak trvá až do konce září. 

Stav ovzduší po celý rok

 

Co říká odborník Martin Pluhař? 

Během pylové sezóny větrejte raději méně. Zabráníte tím proniknutí alergenů do místnosti. 

Tím však využití čističky nekončí. Díky karbonovému filtru odstraňuje i pachy, a tak přijde vhod během přípravy aromatických pokrmů. Čističku vzduchu si pořiďte také do zbrusu nového bydlení – z nového nábytku či podlah se totiž uvolňují těkavé chemické látky, které umí čistička vzduchu účinně zachytit.