Počet alergiků roste. Ulevit umí čistička vzduchu

Počet alergiků roste. Ulevit umí čistička vzduchu

Počet alergiků podle odborníků stále vzrůstá. Rýma, svědění pokožky, záněty spojivek či bolesti hlavy tak trápí především na jaře statisíce lidí. Kromě správné diagnózy a léků může pomoci ulevit například i čistý vzduch v domácnosti. Čističky by neměly chybět ani tam, kde jsou malé děti či domácí mazlíčci. 

Počet alergiků v České republice se podle statistik za posledních dvacet let zdvojnásobil. Rýma, bolesti hlavy a svědění sliznice či pokožky tak trápí okolo třiceti procent Čechů. A situace se podle všeho bude zhoršovat. Evropská unie totiž odhaduje, že do pětadvaceti let bude v Evropě alergik každý druhý člověk. Už nyní se přes čtyřicet procent Evropanů každé jaro potýká s pylovou alergií. 

Základní rady jsou většině lidí známé. Důležitá je správná diagnostika i medikace. V řadě případů ale pouze tato opatření nestačí. Domácnosti s alergiky by proto měly zvážit například i čističku vzduchu. Ta umí odstranit malé částice pylu a prachu, ale zvládne zachytit i zvířecí chlupy. Navíc ničí bakterie a viry a zvlhčuje vzduch, což přijde vhod zejména během zimy, kdy mají lidé tendenci přetápět a dráždit tím dýchací cesty ještě víc.

Na znečištěný vzduch si plíce nezvyknou

Kvalitu vzduchu venku už bohužel člověk v dnešní době příliš neovlivní. Denně je tak vystaven prachu ze silnic, chemickým výparům, pylu i nejrůznějším roztočům. Podle lékařů si ale na znečištěný vzduch nejde nijak zvyknout. Dýchací cesty se tedy nestávají odolnější tím, že je pravidelně takové zátěži cestou do práce, při sportu či při procházkách vystavujeme.

Alespoň doma je už dnes ale možné čistého a svěžího vzduchu dosáhnout a nechat své plíce odpočinout a zregenerovat. To je podle odborníků zásadní především u dětí a chronicky nemocných lidí. „Naše nejnovější čistička vzduchu ETA Puris Smart s chytrou aplikací ETA Smart filtruje vzduch s účinností až 99,97 %. Navíc je opatřena UV technologií pro sterilizaci a dezinfekci vzduchu a má i funkci ionizace. Sama automaticky kontroluje čistotu vzduchu v domácnosti a přizpůsobuje tomu rychlost čistění. Díky vynikající úrovni filtrace je ideální pro domácnosti s alergiky či s domácími mazlíčky,“ říká Martin Pluhař, category manažer společnosti ETA.  

Kromě alergiků a lidí s dýchacími obtížemi čističku vzduchu uvítají i majitelé bytů či domů v blízkosti silnice, kde je během roku vysoká prašnost, chovatelé zvířat a rodiče malých dětí. Čistička si umí poradit i s takovými věcmi, jako je smog či cigaretový kouř. Například zmíněná čistička ETA Puris Smart je opatřena hned čtyřmi filtry a zachytit tak umí různé typy nečistot. „Pětinásobnou filtraci zajišťuje vysoce účinný HEPA filtr H13 v kombinaci s uhlíkovým filtrem, nylonovým pre-filtrem, ionizací a UV-C sterilizací vzduchu,“ upřesňuje Martin Pluhař s tím, že na potřebu výměny filtrů zařízení samo upozorní.  

Pro maximální efekt by měli majitelé čističku umístit do uzavřených místností. Ideální jsou například dětské pokoje, ložnice či obývací pokoj, kde lidé tráví hodně času. Zapnout ji lze i na noc. Díky tichému režimu nebude rušit spánek, zároveň ale člověk dýchá kvalitní čistý vzduch hned několik hodin. 

Velmi výkonná čistička vzduchu a zvlhčovač ETA Frisk uleví všem alergikům a přijde vhod také lidem s domácími mazlíčky. Vysoký výkon doplňuje velmi účinná trojitá filtrace. Nylonový pre-filtr zachytává největší nečistoty, jako zvířecí chlupy nebo prach. Uhlíkový filtr vás zbaví pachů z kuchyně nebo cigaretového kouře. Kvalitní HEPA filtr č. 12 je schopen zachytit i ty nejmenší částice, pyly, roztoče, ale i alergeny a viry a zajišťuje tak až 99,97% filtrační účinnost. V případě přidání vody čistička funguje jako zvlhčovač vzduchu. V prostředí s nízkou vlhkostí se mnohem více daří virům a bakteriím.