Suchý vzduch škodí zdraví, kráse i nábytku – pomůže zvlhčovač vzduchu

Suchý vzduch škodí zdraví, kráse i nábytku – pomůže zvlhčovač vzduchu

Suchý vzduch nezpůsobuje jen dýchací obtíže a nepříjemný dráždivý kašel. Škodí také naší pleti, a dokonce se může odrazit na vzhledu vybavení naší domácnosti.  

Ideální vlhkost vzduchu v domácnosti by se měla pohybovat přibližně okolo 40–60 %. Pokud je dlouhodobě nižší, naše tělo tím trpí. V ohrožení jsou zejména citlivé sliznice očí, nosu a ústní dutiny, ale i naše kůže a vlasy. Nejpalčivějším obdobím je přitom topná sezóna – vytápění samo o sobě vzduch vysouší, navíc máme v zimních měsících tendenci mnohem méně větrat. Nad nízkou vlhkostí vzduchu bychom však rozhodně neměli jen tak mávnout rukou.

Jak nám suchý vzduch v místnosti škodí?

Vysušenou sliznici doprovází kromě nepříjemného pocitu také snížená schopnost zachycovat viry a bakterie, kterým se v prostředí popsaném výše – tedy nevětraném a s nízkou vlhkostí – naopak velmi daří. Suchým vzduchem proto kromě astmatiků a alergiků trpí i všichni ostatní, kteří jsou tak mnohem náchylnější k různým virózám a infekčním onemocněním. Typický je také neustálý pocit žízně.

Suchý vzduch má ale přímý dopad i na náš vzhled. Pokožka ztrácí svou svěžest, vytváří se na ní nevzhledné šupinky a my můžeme pociťovat nepříjemné pnutí. Vysušená pokožka je také náchylnější k tvorbě vrásek. Vlasy pak pozbývají lesk a mají větší tendenci se lámat. 

Vlhkost vzduchu se nevyhnutelně podepisuje také na našem celkovém pocitu a výkonnosti. Pokud tedy máte v kanceláři suchý vzduch a zároveň pocit, že vám jde práce tak nějak hůř od ruky, zvažte, zda se na zvlhčení vzduchu nezaměřit i tam.

Příliš suchý vzduch nesou nelibě také naši domácí mazlíčci, neprospívá ani pokojovým rostlinám. Nízká vlhkost vzduchu však škodí i vybavení naší domácnosti či kanceláře – parkety rychle ztrácí svůj původní vzhled a na dřevěném nábytku se mohou objevit různé prasklinky a známky sesychání.

Zvlhčovače vzduch efektivně zvlhčí

Udržovat optimální vlhkost vzduchu se jednoduše vyplatí. Částečně vám pomohou odpařovače zavěšené na radiátorech, nejsou ale příliš efektivní. Mnohem lépe uděláte, když sáhnete po zvlhčovačích vzduchu. Tyhle poměrně kompaktní a cenově dostupné přístroje vám mohou udělat velkou službu a znatelně zvýšit váš komfort.

Na co se při jejich výběru zaměřit?

Ultrazvukové zvlhčovače vzduchu vítězí na plné čáře

Ultrazvukové zvlhčovače jsou chytrým řešením do moderních domácností. Oproti těm, které pracují na principu horké páry, jsou mnohem tišší a méně náročné na spotřebu elektrické energie – v porovnání s parními mají asi poloviční spotřebu.

 A jak fungují? Pomocí vysokofrekvenčního ultrazvukového oscilátoru vytváří z vody mikroskopické kapičky o průměru cca 1–5 μm. Ventilačním systémem je pak vyfukují do ovzduší místnosti v podobě páry (mlhy), která se následně odpařuje, a tím dochází ke zvýšení vlhkosti vzduchu.

Při výběru pak berte v potaz především výkon zvlhčovače. Bývá udávaný v mililitrech za hodinu a měl by odpovídat velikosti místnosti či prostoru, v němž bude působit. Zvlhčovací výkon 400 ml/h přitom běžně vystačí pro prostor okolo 50 m2.

Zvlhčovač vzduchu ETA Airco

Zvlhčovač pak umístěte zhruba doprostřed místnosti, spíše blíže k podlaze než do vyšších poloh. Zajistíte mu tím optimální podmínky pro rovnoměrné rozprašování vodní páry do všech koutů místnosti. Tomu napomůže také otočný výstup páry, kterým jsou některé zvlhčovače opatřeny.

Další vlastnosti vašeho nového zvlhčovače se odvíjí od vašich požadavků. Některé modely disponují funkcí teplé a studené páry nebo ukazatelem pokojové teploty. Ty nejmodernější umí změřit hodnotu relativní vlhkosti a po dosažení nastavené hodnoty automaticky přeruší svůj provoz. 

Myslete také na bezpečnost a uživatelskou přívětivost. Zvlhčovač by měl po vyčerpání vody v nádržce přerušit svůj provoz a velkou výhodou je i spánkový režim. Ten vypne světelnou signalizaci, a vy si tak můžete dopřát ničím nerušený spánek v optimálním ovzduší.

Ionizátor jako malé, ale významné plus

Doplňková funkce ionizace neutralizuje kladné ionty, kterých je v uzavřených prostorách víc, než by bylo žádoucí. Vzduch plný záporně nabitých iontů si naopak můžeme užívat v přírodě, v lese či u moře anebo právě v domácnostech s ionizátory vzduchu. Ionizovaný vzduch prospívá alergikům a má pozitivní dopad na krevní oběh, imunitu i psychiku. Vzduch se tím zároveň čistí a mírně dezinfikuje.

Balzámem pro tělo, psychiku a smysly jsou pak zvlhčovače, které ovládají umění aromaterapie. Disponují aroma nádobkou, do které jednoduše nakapete trochu esenciálního vonného oleje a spolu se zvlhčováním vzduchu si užíváte i jeho osvěžení oblíbenou vůní.