Esenciální oleje a jejich účinky na tělo i psychiku

Esenciální oleje a jejich účinky na tělo i psychiku

Kořeny aromaterapie, v překladu doslova léčby vůní, sahají až do doby před několika tisíciletími. Vonné silice rostlin dokáží pozitivně ovlivňovat fyzické i psychické rozpoložení člověka, a tak mohou posloužit jako účinná, ale šetrná alternativa ke klasickým léčebným postupům u neduhů všeho druhu.  

Esenciální neboli éterické oleje, které aromaterapie využívá, mohou mít rozmanité účinky – od uklidňujících přes dezinfekční až po povzbuzující a afrodiziakální. Při výběru se proto můžete řídit následující nápovědou nebo prostě podlehnout svým momentálním touhám – je totiž velmi pravděpodobné, že olej, který vám bude zrovna vonět nejvíce, bude tím, který si vaše tělo nebo mysl žádá.

Uklidnění a relaxace

Pokud toužíte po uklidnění, sáhněte po levanduli, která také napomáhá kvalitnímu spánku. Ten můžete podpořit i meduňkou, která je osvědčeným balzámem pro naši psychiku. Uvolnění napětí napomáhá také éterický olej Ylang-ylang, jenž zároveň umí snižovat krevní tlak.

Povzbuzení

Vůně máty dokáže během pár okamžiků zvýšit hladinu vaší energie a také podpořit soustředění. Účinným bojovníkem proti únavě je také grep. Váš organismus však pomůže rozproudit i jalovec, který podporuje detoxikaci.

Pro zdraví

Při dýchacích potížích pomáhá dobře známý eukalyptus. Během sezóny chřipek a nachlazení pak vsaďte na citron, který vyniká svými antibakteriálními a antivirovými účinky. Ke zmírnění bolesti hlavy a nevolnosti může přispět růžové dřevo.

Pro intimní chvilky

Afrodiziakální účinky se připisují především růži, která také podporuje krevní oběh. Pořádně rozparádit vás může smyslná skořice nebo omamné santalové dřevo.

Pro každé roční období

Vůni, která se bude linout vaší domácností, můžete střídat také podle ročního období. Pro teplé dny se hodí třeba osvěžující citronová tráva, kouzlo Vánoc zase připomene skořice, hřebíček nebo silice jehličnanů.

ETA TIP: Esenciální oleje jsou velmi těkavé a citlivé na vzduch i světlo. Uchovávejte je proto v dobře těsnících obalech z tmavého skla.

Nová kolekce aroma olejů ETA Aroma

Objevte naši novou řadu aroma olejů ETA Aroma vyrobených v České republice. Kombinace eukalyptu a pomeranče v aroma oleji Slunečný den vám vykouzlí úsměv na tváři. Klidný spánek v sobě kombinuje levanduli a meuňku. Má uklidňující účinky před spaním. Směs bylinek Svěží vánek s antiseptickými účinky pro uvolnění dýchacích cest. Ve směsi Bylinková láska objevíte vůni vzácné čajové růže, šeříku a angreštu, které vám zpříjemní večer a pomohou navodit intimitu okamžiku. Meditační směs bylinek Návrat domů se sladkou vůní růží a nádechem citrusů účinně uvolňuje napětí, pomáhá nastavit vnitřní klid a podporuje soustředění.

Jak nejlépe využít potenciál aroma olejů?

Možností, jak esenciální oleje účinně aplikovat, je hned několik. Můžete je jednoduše nakapat na polštář, přimíchat do večerní koupele nebo využít ozdobných keramických aromalamp, které rozehřívá svíčka uložená v jejich nitru.

Nejefektivnějším a zároveň nejbezpečnějším způsobem, jak sílu aroma olejů využít, však jednoznačně nabízí aroma difuzér. Ten díky ultrazvukové technologii rozprašování vzduch nejen provoní, ale také zvlhčuje, a tak vám usnadní dýchání v uzavřených prostorech.

Jak aroma difuzér funguje?

Aroma difuzér vytváří pomocí vysokofrekvenčního ultrazvukového oscilátoru z vody s esenciálním olejem mikroskopické kapičky o průměru cca 1–5 μm. Ventilačním systémem je pak vyfukuje do ovzduší místnosti v podobě studené páry (vodní tříště), která se následně odpařuje, a tím dochází k uvolňování vonných esencí a také ke zvýšení vlhkosti vzduchu.

Některé modely zvládnou až 8 hodin nepřetržitého provozu a po vyčerpání zásobníku se automaticky vypnou. Jsou tak bez pochyby bezpečnější než hořící svíčka a své uplatnění najdou bez zbytečných rizik i v domácnostech s dětmi a zvířecími mazlíčky.

Aroma difuzéry ETA jsou navíc i designovými doplňky, a to nejen díky schopnosti měnit během svého provozu barvy. Stejně elegantně vypadají ve vypnutém stavu, nebo když je funkce LED osvětlení deaktivovaná. Při jejich umístění navíc nejste limitováni délkou přívodního kabelu – díky nabíjecímu akumulátoru je můžete postavit kamkoliv a libovolně je přemisťovat. Jejich chod je zároveň velmi tichý.

Kromě blahodárných aromaterapeutických účinků poslouží aroma difuzéry také jako účinné a šetrné osvěžovače vzduchu. Eliminují nechtěné pachy (například zvířecí) bez použití chemických a syntetických vůní, které jsou základem běžně dostupných osvěžovačů z drogerie. Ovzduší ve vaší domácnosti tak bude nejen voňavější, ale i zdravější.