Sušička ovoce: Jak ji vybrat a naplno využít v kuchyni?

Sušička ovoce: Jak ji vybrat a naplno využít v kuchyni?

Sušení je nejzdravější způsob, jak si uchovat ovoce. Sušené ovoce poslouží jako zdravá svačinka, která dodá energii během náročných pracovních a školních dní nebo v průběhu sportovní aktivity. Sušička ovoce vám pomůže uchovat v ovoci vitamíny a minerály, ale můžete ji také využít jako skvělého kuchyňského pomocníka. Jak na to?  

Sušičky jsou navrženy tak, aby sušily ovoce, zeleninu, houby nebo bylinky při teplotě od 35 do 70 °C. Tuhle výbornou vlastnost můžete využít také při přípravě kvásku nebo jogurtu, sušení domácích těstovin, sušení masa, přípravě ochucených solí a vegety, výrobě domácích müsli tyčinek nebo krekrů. Výhodou je, že sušičky mají relativně nízkou pořizovací cenu a zpracujete v nich prakticky všechno, co vyrostlo na zahrádce, v sadu nebo v lese. 

Jak vybrat sušičku ovoce? 

Sušičku ovoce můžete vybírat ze dvou základních kategorií. Tou první jsou klasické sušičky, které suší díky vertikálnímu proudění vzduchu. Taková sušička je vybavena různým počtem sít, na kterých usušíte hlavně ovoce, zeleninu a bylinky. 

Druhou kategorií jsou velkokapacitní sušičky, které dokážou usušit až 3 kg ovoce najednou. U takových modelů je běžné přesné nastavení podle druhu surovin a horizontální proudění vzduchu, které se postará o rovnoměrné sušení bez toho, abyste museli sušící síta vyměňovat a přehazovat. 

Při výběru sušičky se proto zaměřte na: 

  • počet sušicích sít – ideální je 5 a více sušicích sít, která jsou stohovatelná a podle typu sušičky můžete libovolně přidávat nebo ubírat
  • regulace teploty – zkontrolujte, jaký má sušička rozsah teplot a vybírejte ideálně takovou, kde si můžete teplotu nastavit na konkrétní teplotu. Pomůže vám využít sušičku naplno i při přípravě jogurtu nebo kynutí těsta. 
  • cirkulace vzduchu – ve většině sušiček proudí vzduch vertikálně a je proto potřeba pláty v průběhu sušení občas vyměnit nebo pootočit. Velkokapacitní sušičky jsou vybaveny horizontální cirkulací vzduchu, která zajistí rovnoměrné sušení a pomůže i při přípravě RAW pokrmů. 
  • časovač – sušení většinou trvá několik hodin a je možné, že v tu dobu budete v práci nebo v posteli. Řada sušiček je vybavena i časovačem, který umožní ji ve zvoleném intervalu vypnout. Dobré sušičky navíc mají ochranu proti přehřátí, abyste je mohli nechat bez obav doma pracovat samotné. 

ETA TIP: Vyzkoušeli jsme za vás sušičky od ETA. ETA Freya je skvělá díky poměru ceny a výkonu, hodí se i pro drobné dávky ovoce, vypadá elegantně a nezabere moc místa. ETA Fresa je sušička s velkorysým počtem 8 sušicích sít a časovačem. ETA Vital Air II je špičková velkokapacitní sušička, která doma zastane opravdu velkou spoustu práce a patří mezi to nejlepší, co na trhu najdete. Její velkou výhodou je úspora času a energie. Sušička ETA Brisa se pyšní dvoustěnným provedením, unikátním tvarem a speciálním žebrováním plátů. Vzduch v ní cirkuluje efektivněji, a tak nemusíte pláty během sušení prohazovat.

Jak sušičku využít v kuchyni? 6 super receptů, které si oblíbíte

Sušička je skvělá věc, kterou můžete využít nejen na sušení ovoce, zeleniny, masa nebo bylinek, ale taky jako pomocníka při vaření. Využívají jí šéfkuchaři v těch nejmodernějších kuchyních a my jsme se nechali inspirovat některými jejich recepty. 

Ovocné kůžičky

„Sušičky se dají skvěle využít k přípravě krekrů nebo ovocných plátků, kterým rád říkám ovocné kůžičky, “ říká Vladan Černobila z ETA. „Rozmixujete ovoce, můžete ho malinko přisladit medem, pokud chcete, a nalejte na speciální podložku, kterou má třeba sušička ETA Vital Air II. Pokud je vaše sušička nemá, vyložte sušicí pláty pečicím papírem. Sušte při nižších teplotách, aby kůžička nepopraskala a nedošlo ke ztrátě důležitých živin a vitamínů. Skvělá a zdravá svačinka je na světě.“

Domácí vegeta i bylinková sůl

Sušičky se dají využít k přípravě domácí vegety. Stačí nakrájet kořenovou zeleninu a bylinky, pečlivě usušit, a potom rozmixovat společně se solí. Podobně si můžete doma udělat bylinkovou a česnekovou sůl nebo houbový a rajčatový prášek pro dochucování omáček, polévek i masa. 

Sušené maso Jerky

Až se budete balit na letní výlet, přibalte kromě ovocných kůžiček také sušené maso, kterému se všude po světě říká Jerky. Se sušičkou ho snadno připravíte a máme pro vás i malý tip. Pokud máte sušičku s podložkami na sušené ovocné plátky, použijte je k zachycení šťáv z masa na dně sušičky. Ušetříte si tím spoustu práce při čištění sušičky. 

Kynuté těsto

Sušičku používá také běžkyně Katka Kašparová, která v ní nechává mimo jiné kynout těsto na buchty, na koláče nebo na chleba. Zadělané těsto nechá na mírnou teplotu vykynout v sušičce. Těsto je krásně vláčné a kynutí netrvá tak dlouho. V sušičce si můžete jednoduše připravit také kvásek, uvidíte, že si v ní bude vyloženě libovat. 
 

Domácí jogurt

Teplo v sušičce se skvěle hodí také pro zrání domácích jogurtů. Můžete si tak doma udělat mléčné výrobky podle vlastní chuti. Bez konzervantů a bez éček. Uvidíte, že na ně budete náležitě pyšní. 

Zdravé krekry 

To, co umí sušička opravdu výborně, jsou domácí krekry. Stačí namočit lněná nebo slunečnicová semínka do vody a nechat je pořádně nasáknout. Přidejte k nim česnek, bylinky, trochu soli, lžičku oleje, nastrouhanou mrkev a petržel a rozmixujte. Hotovou směs rozložte na sušicí pláty nebo sušicí síto vyložte pečícím papírem a sušte v sušičce na nízkou teplotu, dokud nebudou krekry pěkně křupavé.