Chcete se vyspat do růžova? Víme, na čem si dát záležet

Nedostatek nebo špatná kvalita spánku se okamžitě odrazí na naší pohodě a výkonnosti. Pokud se nám však dobrého spánku nedostává dlouhodobě, můžeme pociťovat negativní dopady na celý náš život. Významnou roli přitom hraje mnoho faktorů. Většinu z nich naštěstí dokážeme poměrně snadno ovlivnit – stačí mít ty správné informace a trochu disciplíny.
Budiž světlo! Anebo radši ne?
Kvalitu spánku výrazně ovlivňuje doba ještě několik hodin před ulehnutím. Podle nejnovějších studií bychom se měli minimálně hodinu před spaním vyhýbat modrému světlu z obrazovek televizí, počítačů a mobilních telefonů. Stejně tak bychom se neměli vystavovat bílému světlu z LED žárovek. Studené světlo, k nimž to modré i bílé patří, totiž na mozek působí povzbudivě a aktivizačně, což může snahu usnout ztížit nebo zcela překazit.
Místo dalšího dílu seriálu, brouzdání po internetu nebo sjíždění sociálních sítí si tak raději přečtěte kapitolu z knížky odpočinkového žánru nebo si popovídejte s partnerem.
Dopřejte si čistý vzduch
Kvalita vzduchu, který dýcháme, je důležitá ve dne i v noci. Před spaním proto nezapomeňte pořádně vyvětrat, aby se vzduch v ložnici vyměnil a okysličil. Poté si vezměte na pomoc čističku vzduchu – ta zachytí drobné částečky prachu, pyly a další alergeny, které v ovzduší poletují a dráždí naše dýchací cesty. Pokuste se také minimalizovat hluk.
ETA TIP: Účinné čističky ETA vás díky tichému provozu a spánkovému režimu nebudou rušit ani v noci.
Během topné sezóny přijde vhod také zvlhčovač vzduchu, který uleví nejen astmatikům. Komfort v letních měsících vám pak zajistí ochlazovač vzduchu či mobilní klimatizace. Umístěte je však tak, abyste celou noc nebyli bezprostředně vystaveni proudu chladného vzduchu – jinak riskujete nepříjemné nachlazení. Vhodná teplota v místnostech určených k spánku je asi 18–20 °C.
Dobrou chuť a dobrou noc
Během celého dne si dopřávejte vyváženou stravu v pravidelných intervalech – předejdete tak večerním nájezdům na lednici, které už pravděpodobně nestihnete strávit. Poslední jídlo si dopřejte asi tři až čtyři hodiny před spaním, nemělo by se však jednat o nic těžko stravitelného. Vyhněte se proto tučným a smaženým pokrmům. Potrápit zažívání však umí třeba i papriky, houby či velká porce luštěnin.
Od pozdního odpoledne se vzdejte kofeinu. Nepijte kávu, černý a zelený čaj, kolové ani energetické nápoje. Na vysoké dávky kofeinu si ale dejte pozor i během dne. Pokud jej tělo nestihne odbourat, výrazně narušuje spánek. Stejně povzbuzující a před spaním nechtěné účinky má také nikotin. K lepšímu spánku vám však nepomůže ani alkohol – možná rychleji usnete, ale spánek bude nekvalitní.
Co tedy naopak pít a jíst? Skvěle vám poslouží bylinkové čaje. Uklidňujícími účinky se pyšní třeba heřmánek, meduňka či kozlík lékařský. Vhodnou večeří může být kvalitní rybí maso upravené v páře, menší porce celozrnné přílohy nebo brambor a v páře povařená zelenina. Pokud vás bude před spaním honit mlsná, sáhněte po banánu – obsahuje hořčík, který podporuje produkci spánkového hormonu melatoninu.
ETA TIP: Vyzkoušejte méně známé přílohy a večerní pařby vyměňte za hodování s parním hrncem.
Unavte tělo
Pokud se cítíte unavení, a přesto nemůžete zabrat, zamyslete se nad množstvím pohybové aktivity. V každodenním shonu totiž často míváme unavenou jen hlavu, zatímco tělu chybí pořádné vybití. Do svého života proto zařaďte více pohybu. Kromě sportu v pravém slova smyslu také častěji choďte pěšky, místo výtahu to vezměte po schodech a v létě prokládejte nečinné slunění u bazénu intenzivním plaváním.
Důležité je také načasování – nenáročná procházka po večeři nebo večerní jóga může být vítaným předspánkovým rituálem. Naopak se vyhněte dynamickému a silovému cvičení, které vám rozproudí krev.
Hoďte se do klidu
Večeř už se nevystavujte stresu, nehádejte se a neřešte závažná témata. Úkoly na další den si sepište na papír a pro daný okamžik je pusťte z hlavy. Nenechte se rozrušovat ani vnějšími podněty, jako jsou hororové filmy.
Neméně důležité je také to, jak se v místnosti určené ke spaní cítíte. To mohou ovlivnit například barvy, které vás obklopují, stejně jako vůně, která se pokojem nese.
ETA TIP: Příjemnou vůni vám pomohou vyladit ultrazvukové aroma difuzéry.
Postel i ložnici užívejte pouze ke spánku a intimním chvilkám s partnerem. Z ložnice odstraňte televizi a v posteli nejezte ani nepracujte.
Snažte se také dodržovat pravidelný režim – uléhejte a vstávejte každý den ve stejnou dobu (± 15 minut) a velkým výkyvům se vyhněte i o víkendu.
BONUSOVÉ TIPY: Vyspěte se do krásy
- Vlasy před spaním vysušte – mohly by se polámat a roztřepit. S vlasy přeleženými na jedné straně se navíc při ranním stylingu jen těžko domluvíte.
- Pořiďte si lůžkoviny s nanomembránou – zabraňují hromadění prachu a roztočů v lůžkovinách. I lidé bez alergie se ráno budí svěžejší a bez zarudlých očí.
- Nezapomeňte na odlíčení a vyčištění pleti – s hloubkovým, ale šetrným čištěním vám pomůže sonický kartáček na pleť, který pokožku zároveň prokrví a mírně vyhladí.
- Nepřeskakujte ústní hygienu – předejte tak množení bakterií v ústech, usazování zubního plaku, a tím i tvorbě zubního kazu. Abyste si byli čistotou své ústní dutiny opravdu jisti, spolehněte se na sonické zubní kartáčky ETA, které umí vyvinout až 31 tisíc pohybů za minutu.
- Jak si ustelete, tak si lehnete – a především se tak ráno probudíte. Nevhodně zvolený polštář může vést k mělkému dýchání stejně jako k bolestem hlavy a páteře. Pro povlečení volte přírodní, na dotyk příjemné materiály, které ani při několikahodinovém kontaktu s pokožkou a vlasy nezpůsobují zapocení a vyrážky.
- Pohodlí především – noční úbor by vás neměl nikde škrtit ani se zařezávat, aby mohla lymfa v podkoží volně proudit. Pokud je vám to příjemné, zejména v létě spěte úplně nazí.