Chcete se vyspat do růžova? Víme, na čem si dát záležet

Chcete se vyspat do růžova? Víme, na čem si dát záležet

Nedostatek nebo špatná kvalita spánku se okamžitě odrazí na naší pohodě a výkonnosti. Pokud se nám však dobrého spánku nedostává dlouhodobě, můžeme pociťovat negativní dopady na celý náš život. Významnou roli přitom hraje mnoho faktorů. Většinu z nich naštěstí dokážeme poměrně snadno ovlivnit – stačí mít ty správné informace a trochu disciplíny. 

Budiž světlo! Anebo radši ne?

Kvalitu spánku výrazně ovlivňuje doba ještě několik hodin před ulehnutím. Podle nejnovějších studií bychom se měli minimálně hodinu před spaním vyhýbat modrému světlu z obrazovek televizí, počítačů a mobilních telefonů. Stejně tak bychom se neměli vystavovat bílému světlu z LED žárovek. Studené světlo, k nimž to modré i bílé patří, totiž na mozek působí povzbudivě a aktivizačně, což může snahu usnout ztížit nebo zcela překazit.

Místo dalšího dílu seriálu, brouzdání po internetu nebo sjíždění sociálních sítí si tak raději přečtěte kapitolu z knížky odpočinkového žánru nebo si popovídejte s partnerem.    

Dopřejte si čistý vzduch

Kvalita vzduchu, který dýcháme, je důležitá ve dne i v noci. Před spaním proto nezapomeňte pořádně vyvětrat, aby se vzduch v ložnici vyměnil a okysličil. Poté si vezměte na pomoc čističku vzduchu – ta zachytí drobné částečky prachu, pyly a další alergeny, které v ovzduší poletují a dráždí naše dýchací cesty. Pokuste se také minimalizovat hluk.

ETA TIP: Účinné čističky ETA vás díky tichému provozu a spánkovému režimu nebudou rušit ani v noci.

Čistička vzduchu ETA Nubela

Během topné sezóny přijde vhod také zvlhčovač vzduchu, který uleví nejen astmatikům. Komfort v letních měsících vám pak zajistí ochlazovač vzduchu či mobilní klimatizace. Umístěte je však tak, abyste celou noc nebyli bezprostředně vystaveni proudu chladného vzduchu – jinak riskujete nepříjemné nachlazení. Vhodná teplota v místnostech určených k spánku je asi 18–20 °C. 

Dobrou chuť a dobrou noc

Během celého dne si dopřávejte vyváženou stravu v pravidelných intervalech – předejdete tak večerním nájezdům na lednici, které už pravděpodobně nestihnete strávit. Poslední jídlo si dopřejte asi tři až čtyři hodiny před spaním, nemělo by se však jednat o nic těžko stravitelného. Vyhněte se proto tučným a smaženým pokrmům. Potrápit zažívání však umí třeba i papriky, houby či velká porce luštěnin.

Od pozdního odpoledne se vzdejte kofeinu. Nepijte kávu, černý a zelený čaj, kolové ani energetické nápoje. Na vysoké dávky kofeinu si ale dejte pozor i během dne. Pokud jej tělo nestihne odbourat, výrazně narušuje spánek. Stejně povzbuzující a před spaním nechtěné účinky má také nikotin. K lepšímu spánku vám však nepomůže ani alkohol – možná rychleji usnete, ale spánek bude nekvalitní. 

Co tedy naopak pít a jíst? Skvěle vám poslouží bylinkové čaje.   Uklidňujícími účinky se pyšní třeba heřmánek, meduňka či kozlík lékařský. Vhodnou večeří může být kvalitní rybí maso upravené v páře, menší porce celozrnné přílohy nebo brambor a v páře povařená zelenina. Pokud vás bude před spaním honit mlsná, sáhněte po banánu – obsahuje hořčík, který podporuje produkci spánkového hormonu melatoninu.

ETA TIP: Vyzkoušejte méně známé přílohy a večerní pařby vyměňte za hodování s parním hrncem.

Unavte tělo

Pokud se cítíte unavení, a přesto nemůžete zabrat, zamyslete se nad množstvím pohybové aktivity. V každodenním shonu totiž často míváme unavenou jen hlavu, zatímco tělu chybí pořádné vybití. Do svého života proto zařaďte více pohybu. Kromě sportu v pravém slova smyslu také častěji choďte pěšky, místo výtahu to vezměte po schodech a v létě prokládejte nečinné slunění u bazénu intenzivním plaváním.

Důležité je také načasování – nenáročná procházka po večeři nebo večerní jóga může být vítaným předspánkovým rituálem. Naopak se vyhněte dynamickému a silovému cvičení, které vám rozproudí krev.

Hoďte se do klidu

Večeř už se nevystavujte stresu, nehádejte se a neřešte závažná témata. Úkoly na další den si sepište na papír a pro daný okamžik je pusťte z hlavy. Nenechte se rozrušovat ani vnějšími podněty, jako jsou hororové filmy.

Neméně důležité je také to, jak se v místnosti určené ke spaní cítíte. To mohou ovlivnit například barvy, které vás obklopují, stejně jako vůně, která se pokojem nese.

ETA TIP: Příjemnou vůni vám pomohou vyladit ultrazvukové aroma difuzéry.

Aroma difuzér ETA Sento

Postel i ložnici užívejte pouze ke spánku a intimním chvilkám s partnerem. Z ložnice odstraňte televizi a v posteli nejezte ani nepracujte.

Snažte se také dodržovat pravidelný režim – uléhejte a vstávejte každý den ve stejnou dobu (± 15 minut) a velkým výkyvům se vyhněte i o víkendu.

BONUSOVÉ TIPY: Vyspěte se do krásy

  • Vlasy před spaním vysušte – mohly by se polámat a roztřepit. S vlasy přeleženými na jedné straně se navíc při ranním stylingu jen těžko domluvíte.
  • Pořiďte si lůžkoviny s nanomembránou – zabraňují hromadění prachu a roztočů v lůžkovinách. I lidé bez alergie se ráno budí svěžejší a bez zarudlých očí.
  • Nezapomeňte na odlíčení a vyčištění pleti – s hloubkovým, ale šetrným čištěním vám pomůže sonický kartáček na pleť, který pokožku zároveň prokrví a mírně vyhladí.

Sonický kartáček na pleť ETA Fenité

  • Nepřeskakujte ústní hygienu – předejte tak množení bakterií v ústech, usazování zubního plaku, a tím i tvorbě zubního kazu. Abyste si byli čistotou své ústní dutiny opravdu jisti, spolehněte se na sonické zubní kartáčky ETA, které umí vyvinout až 31 tisíc pohybů za minutu.  
  • Jak si ustelete, tak si lehnete – a především se tak ráno probudíte. Nevhodně zvolený polštář může vést k mělkému dýchání stejně jako k bolestem hlavy a páteře. Pro povlečení volte přírodní, na dotyk příjemné materiály, které ani při několikahodinovém kontaktu s pokožkou a vlasy nezpůsobují zapocení a vyrážky.
  • Pohodlí především – noční úbor by vás neměl nikde škrtit ani se zařezávat, aby mohla lymfa v podkoží volně proudit. Pokud je vám to příjemné, zejména v létě spěte úplně nazí.