Praktický manuál pro zpracování a skladování bylinek

Praktický manuál pro zpracování a skladování bylinek

Jejich typická vůně a dochucovací schopnosti dělají z bylinek nedílnou součást kuchyně každého gurmána. Bylinky využijete i při drobných zdravotních obtížích a při výrobě domácí kosmetiky. Zjistěte, jak bylinky správně skladovat, abyste je mohli v kuchyni používat po celý rok.

Stejně jako mají bylinky rozdílné chutě, tak i jejich doporučené zpracování a skladování se liší. Některé bylinky, jako je dobromysl, tymián, rozmarýn, majoránka nebo šalvěj, získají intenzivnější aroma, pokud je usušíte. Opakem je meduňka, máta a bazalka, které vůni naopak sušením ztratí.

Ať už zvolíte jakýkoliv typ zpracování, vždy po odtržení zbavte bylinky nežádoucích listů a větviček a zkontrolujte spodní stranu listu, na které se rády usazují larvy. Pro přenos domů využijte spíše papírové či látkové sáčky než ty igelitové, kde by se byliny mohly zapařit. Následně bylinky můžete zamrazit, usušit, dát do vody nebo naložit, aby vám déle vydržely.

Správně usušené bylinky šustí

Nejčastějším způsobem zpracování bylinek je sušení. Bylinky můžete sušit venku ve stínu nebo i uvnitř na stole či v dřevěných bedýnkách. Rozložte bylinky na noviny, papír nebo plátno, které pohltí přebytečnou vlhkost, na dobře větraném, avšak nikoliv vlhkém místě. Sušením na tmavém místě docílíte tmavší barvy listů bylinek. Pro rovnoměrné usušení bylinky denně obracejte.

Správně usušené bylinky poznáte podle toho, že budou šustit a budou se odlamovat stonky. Dalším způsobem sušení je svázání bylinek do svazečků a jejich zavěšení. Pokud chcete dobu sušení bylinek urychlit, dobře poslouží i trouba nebo sušička. V sušičce ETA Vital Air II stačí nastavit doporučenou teplotu a čas a bylinky párkrát zkontrolovat. Délka sušení záleží na vlhkosti okolního vzduchu, obsahu vody v bylinkách i jejich druhu.


 

Skladujte v papírových sáčcích či ve sklenicích

Usušené bylinky vložte zvlášť podle druhů do papírových sáčků a ty uzavřete do sklenic či plechovek. Ideální nádobou na uchovávání jsou čisté vzduchotěsné sklenice, díky kterým bylinky nepřijmou žádný pach z okolí, neohrozí je ani prach či hmyz. Pokud sklenice umístíte na tmavé suché místo se stabilní teplotou, vydrží vám bylinky až 2 roky.


Mrazit můžete ve formičkách na led, ale i bez vody

Rychlejším, a přesto velmi účinným způsobem skladování bylinek, je zmrazení. To můžete provádět buď na sucho nebo ve vodě. Zmrzlé bylinky vydrží až půl roku. Ideální bylinkou na zamrazení je bazalka, která si oproti sušení udrží barvu i aroma. Dále se doporučuje mrazit kopr, pažitku, mátu nebo petrželku. Výhodou při zamrazování bylinek je i to, že si předem můžete namíchat různé druhy bylinek a připravit si například bylinkovou směs do polévek.

Čerstvé bylinky opláchněte a následně otřepejte nad utěrkou. Po malých svazečcích je bez vody, tedy na sucho, vložte do mrazicích sáčků či nádobek a uložte je do mrazáku. Vytáhněte vždy jen takové množství, které budete skutečně potřebovat, znovu zmrazované bylinky by jinak ztratily vůni a chuť.

Na mrazení ve vodě využijte tvořítka na led. Bylinky omyjte, nasekejte a vložte do tvořítka. Zalijte je vodou a uložte do mrazáku. Po dvou dnech jsou připraveny k použití.

Krátkodobé uskladnění v lednici

Pokud nedáte dopustit na chuť čerstvých bylinek, ponořte stonky do skleničky s trochou vody a umístěte je do ledničky. Vodu denně vyměňujte a v případě potřeby ustřihávejte stonky, které by začaly uhnívat. Takto prodloužíte čerstvost bylinek na celý týden. Pokud nemáte dostatek místa v lednici, můžete bylinky zabalit do navlhčené papírové utěrky. Osvěžte ji čerstvou vodou zhruba každé dva dny, balíčky s bylinkami můžete naskládat na sebe, v lednici vydrží v pěkné kondici 1–2 týdny.

Nakládání do octa či oleje

Bylinky lze uchovat i méně tradičním způsobem. Vyrobte si z nich vlastní ochucený olej nebo ocet. Stačí nechat tekutinu pár týdnů uležet, přecedit a poté ji hned používat v teplé i studené kuchyni. Sušenými bylinkami můžete také ochutit sůl, nasekejte je nadrobno a promíchejte s hrubější solí.