Hodí se pro vás raw strava?

Hodí se pro vás raw strava?

Co si máte pod pojmem raw food představit? Jaké výhody či rizika s sebou tento specifický životní styl přináší? A co si z něho může každý z nás odnést?

 

Raw vychází z myšlenky, že tepelně upravovaná strava ztrácí své výživové hodnoty a již při překročení 42 °C dochází ke zničení většiny živin a zdraví prospěšných enzymů. Proto vitariáni, jak se lidem živícím se výhradně raw stravou říká, věří, že vařená strava zatěžuje organismus, který se pak složitěji brání virům nebo například i stárnutí. Mezi mnoha lidmi si tak získala oblibu předevšímdíky vysokému obsahu živin, draslíku, hořčíku, vlákniny a kyseliny listové a naopak mnohem menšímu množství tuků, cukrů, sodíku a cholesterolu. Jak je to možné? 

 

Základy raw jídelníčku

 

U raw stravy je ze všeho nejdůležitější správná kombinace surovin. Vitariáni například nemíchají ovoce a zeleninu. Místo tepelné úpravy uplatňují klíčení, mletí, sušení nebo mrazení.

 

ZÁKLADNÍMI POTRAVINAMI JSOU:

- čerstvé ovoce a zelenina

- sušené plody
- zelenina

- klíčky

- ořechy

- semínka

- med

- ovesné vločky
- pohanka

 

 

Jak nahradit klasické suroviny?
 

Hitem posledních let se staly raw cukrárny, ovšem vytvořit si domácí raw dort není nic složitého. Místo běžné mouky můžete zvolit mouku ořechovou, které si snadno vyrobíte rozmixováním ořechů. Dále stačí nahradit vejce a mléčné přísady medem nebo ovesnými vločkami, použít kokosový olej nebo agáve sirup a dort místo pečení uložit do lednice nebo do mrazáku. Touto metodou si lze vyrobit například raw dort s jedlými květy nebo místo nich zvolit ozdobu z čerstvého ovoce.

 

 

Není to moc drahé?

 

Základem mnoha nesladkých jídel je zelenina a některé obiloviny. Pokud raw chcete spíš ve sladké variantě,může v cukrárnách působit draze, ale s domácí přípravou se to změní. Ušetříte na rostlinných mlékách (mandlové, rýžové, kokosové atd.), která na domácí výrobu nejsou nijak složitáa jsou už běžně k dostání. Pro čerstvé ovoce a zeleninu je ideální samosběr nebo vaše zahrádka, med nejlevněji seženete od místního včelaře. Nejdražší surovinou asi vždy budou různé druhy ořechů, které tvoří základ mnoha raw pokrmů. 
 

 

S čím je nejsnazší začít?


Pokud nechcete rovnou být vitariánem, doporučujeme dopřát si alespoň přírodní detox vycházející z raw jídelníčku, který pozitivně ovlivňuje váhu, psychiku a údajně má blahodárné účinky i na mysl. Nejjednodušší je začít s ovocnými šťávami, smoothies či některými letními polévkami. K přípravám vám bude skvělým pomocníkem například odšťavňovač Vital Press nebo stolní mixér Vital Blend.

 

 

 

Proč je raw strava prospěšná?

 

Dle studií dochází při pravidelném živém stravování ke zlepšení psychického stavu a schopnosti myšlení. Nejvíce je to patrné během přechodu z klasické stravy na čerstvou. Raw stravování se pozitivně podepisuje na vaší váze, skvěle funguje jako krátkodobá detoxikační metoda pro tělo i mysl. 
 

 

Má to i nějaká rizika?

 

Jako je to se vším, ani s raw stravou byste to neměli ze začátku přehánět, pokud si nejste jisti v nutričních hodnotách jídel a tím, co vaše tělo potřebuje. Mezi rizika raw stravování patří energetická nevyváženost, úbytek bílkovin, vápníku a dalších látek. Odborníci tvrdí, že tepelně upravená strava je nezbytná pro správný vývoj mozku a složitější trávení tvrdších plodů a semen může působit problém například dětem či starším lidem.