Jak posílit imunitu? Zdraví začíná v ústech a končí ve střevech

Jak posílit imunitu? Zdraví začíná v ústech a končí ve střevech

Ústní hygiena je pro zdraví důležitější, než se může na první pohled zdát. Neméně zásadní roli však hraje také naše střevní mikroflóra. Prozradíme vám, proč a jak o tyto pomyslné hradby naší obranyschopnosti pečovat, a přidáme pár dalších tipů, které vám pomohou zůstat fit a v plné síle.

Zdravá ústa jsou zubního plaku pusta

Zdravé zuby nejsou jen zárukou krásného úsměvu a bezbolestných návštěv zubaře. Stav naší ústní dutiny přímo ovlivňuje také naše celkové zdraví.   

Na zubech se totiž usazuje zubní plak, který je původcem zubního kazu a kamene, ale i zánětu dásní a paradontitidy. Ta má za následek krvácivost dání a často ústí až v obávané vypadávání zubů. V ústní dutině se pak přirozeně nachází až 1500 různých druhů mikroorganismů, které společně vytváří takzvaný orální mikrobiom. Když v něm však, třeba vlivem pokročilé paradontitidy, převládnou škodlivé bakterie, je zaděláno na problém, který se netýká pouze našich úst.

Jak je to možné? Součtem ploch všech našich zubů získáme 80 až 100 centimetrů čtverečních, které je potřeba plaku důkladně zbavovat. To je opravdu velký prostor pro drobné chybky a opomenutá místa. Obzvláště problematické jsou pak mezizubní prostory a linie, kde k zubům přiléhají dásně – při dlouhodobém dráždění zubním kamenem zde vzniká nechráněná vstupní brána, kterou může případná infekce proniknout do celého těla

Výsledky nejnovějších studií pak potvrzují, že stav naší ústní dutiny přímo ovlivňuje zdraví našich orgánů. Při infekci v ústech narůstá pravděpodobnost vzniku infarktu nebo mozkové mrtvice. Dokonce se prokázala souvislost se stavem slinivky a žaludku či zvýšené riziko předčasného porodu u těhotných žen. Negativní vliv parodontálních mikroorganismů vědci zaznamenali také v dýchacích cestách, které jsou ohroženy zejména v období chřipek, nachlazení a šíření virových nákaz.

Důkladná prevence je kouzelná esence

Nejjednodušší strategií, jak se výše popsaným problémům vyhnout, je prevence. Při čištění zubů dbejte zejména na pravidelnost a pečlivost. Pro maximální účinky také vyměňte klasický manuální kartáček za ten sonický, který vyvine až 31 tisíc pohybů za minutu. Navíc je uzpůsoben tak, aby se šetrně dostal i do míst, kam běžný kartáček nepronikne.

ETA TIP: Pročtěte si podrobný manuál, jak se „pročistit“ ke zdravé ústní dutině. Ke stejné důslednosti veďte hravou formou i vaše děti

Čištění zubů

Při čištění nezapomínejte ani na mezizubní prostory, dásně a jazyk. Zpočátku na to budete muset trochu intenzivněji myslet, ale je to výzva, kterou se vyplatí přijmout. Vytvoření návyku trvá přibližně 21 dní, tak se neostýchejte se ze začátku motivovat například upomínkou na mobilu nebo odškrtnutím každého důkladného vyčištění zubů v kalendáři. Po zhruba třech týdnech už to pro vás bude naprostou samozřejmostí. 

Zdraví ústní dutiny pak můžete podpořit také zdravou a vyváženou stravou s dostatkem vápníku a vitamínu D. Naopak mu neprospívá třeba kouření.

ETA TIP: Ústa o vás a vašem zdraví také mnohé napoví. Například praskající koutky, opary či afty mohou být důkazem nedostatku vitaminů skupiny B, zinku nebo celkově snížené imunity. Zápach z úst pak může vypovídat o kazech či zánětu dásní, stejně jako o problémech se žaludkem.  

Pro zdravá střeva jsou správné bakterie třeba

Neméně důležité centrum pevného zdraví a správně fungující imunity pak leží na druhém konci našeho trávicího traktu – ve střevech. Takzvané hodné bakterie (bifidobakterie, některé typy bakterie E. coli či laktobacily) žijící na střevní sliznici zde spolu s našimi imunitními buňkami dennodenně bojují s viry, „zlými“ bakteriemi, kvasinkami, plísněmi a dalšími parazity. Jsou jich přitom doslova celé armády. Pro vaši představu: jeden gram stolice může obsahovat 7–90 milionů mikroorganismů E. coli.

Tyto hodné bakterie umí vyrábět látky (například peroxidy či kyselinu mléčnou), kterými sami sebe chrání, ale znepříjemňují život cizorodým bakteriím. Zároveň vytváří množství tělu prospěšných látek, jako je kyselina listová, vitamín K2 nebo koenzym Q10. Jejich činností vznikají také aminokyseliny tyrosin, fenylalanin a tryptofan, které jsou nezbytné pro tvorbu známého dopaminu a serotoninu – hormonů dobré nálady.

O naši střevní mikroflóru, označovanou také jako mikrobiota, se tak vyplatí řádně pečovat. Škodí jí nedostatek vlákniny a přemíra jednoduchých cukrů obsažených zejména ve sladkostech všeho druhu. Obyvatele našich střev nepotěší ani velké množství alkoholu, kouření či chemické látky z léků a průmyslově zpracovaných potravin. Jako nikomu z nás jim neprospívá ani stres. Čím je ale naopak můžete vyživit, jsou probiotika. Ty lze snadno doplnit kapslemi z lékárny nebo pravidelnou konzumací potravin, které tyto živé mikroorganismy přirozeně obsahují. 

ETA TIP: Abyste své střevní bakterie uctili tou nejlepší možnou hostinou, pravidelně do svého jídelníčku zařazujte kváskový chléb, kvalitní (nejlépe domácí) jogurt, kysané zelí, kimchi  či pickles. Dobrou službu vám udělají také fermentované výrobky ze sóji – například miso pasta nebo tempeh. 

Další důležité kroky, abyste byli zdraví celé roky

Dbejte na vitamíny – kromě chroustání čerstvé zeleniny a ovoce si můžete pravidelný přísun vitamínů zpestřit čerstvými šťávami  a výživnými smoothie  koktejly. U dětí pak vsaďte na hravé zdobení a důmyslné zakomponování  méně oblíbených potravin do lákavě vypadajících dobrot.

Dopřejte si pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu – vypněte na chvíli televizi i počítač, odlepte oči od mobilních telefonů a vyrazte do lesa. Nejen že posílíte svaly a fyzickou kondici, ale také si provětráte hlavu a utřídíte myšlenky. V lese a na horách je navíc vzduch bohatší na záporné ionty, které mají na naše zdraví prokazatelně příznivý vliv. 

Ukliďte si doma… – udržujte domácnost hygienicky čistou, abyste předešli nechtěnému množení bakterií. Znatelně zvýšit kvalitu i čistotu vzduchu, který doma dýcháte, pak umí účinná čistička vzduchu.

… i ve vlastní hlavě – také psychohygiena a pozitivní myšlení jsou nezbytnou součástí celkového zdraví a pohody. Lépe tak budete snášet stres, který naši imunitu vytrvale oslabuje.