Čištění zoubků je zábava, ne povinnost

Čištění zoubků je zábava, ne povinnost

Možná to znáte sami. Každé ráno i večer děti musíte dlouho přemlouvat, aby si vyčistily zuby. Péči odbývají, protože je čas v koupelně nebaví, nebo v nestřeženém okamžiku pouze namočí kartáček do vody. Pro vás i pro ně se tak čištění zubů velmi rychle stane nepříjemnou záležitostí. Je ale vůbec nutné malé děti do péče o chrup nutit? A jak z každodenního čištění udělat příjemný zvyk? Přečtěte si naše praktické tipy, jak na to. 

Na úvod je třeba říct, že péče o chrup je potřebná už v momentu, kdy se začínají prořezávat první dětské zoubky. Aby nedocházelo k podráždění či zánětům dásní u miminek, je dobré jim po kojení setřít zbytky mléka z dásní čistou vlhkou plenou. Zároveň by se maminky měly odnaučit olizovat dudlíky či lžičky předtím, než je dají dítěti. Velmi snadno totiž mohou takto přenést do dětských úst infekci. Kromě zánětů a bolavých dásní hrozí i rychlejší kazivost mléčných zoubků. 

Obecně je pak zavedení pravidelné péče o první zoubky dětí důležité hned z několika důvodů. Jednak si děti vytvoří potřebný návyk, zároveň ale předejdou bolestem a kazům. Ačkoliv mléčné zuby postupně vypadají, zubní kaz se dostane do zubního kanálku. Kvůli tomu pak hrozí, že nové zuby vyrostou již zasažené kazem. Špatná péče způsobí nepříjemné bolesti, strach z návštěv zubaře i špatný vývoj čelisti. Zuby totiž mohou růst příliš natěsno nebo špatným směrem. Dítě tak čeká trhání a rovnátka. 

Pro malé děti jsou ale tyto neradostné vyhlídky příliš abstraktní. Jak je tedy přimět, aby o svůj chrup začaly pečovat důsledně a s láskou?

Čištění je zábava, ne povinnost

Už odmalička musíte v dětech vzbudit dojem, že čištění zoubků je především zábava. Pokud na to půjdete formou příkazů a zákazů, pravděpodobně brzy narazíte. Způsobů, jak dětem tuto aktivitu přiblížit a ozvláštnit, je hned několik. Pokud si rádi vyprávíte příběhy a pohádky, zkuste vymyslet nějakou o tom, proč je dobré zuby pravidelně čistit. Jestli není vaše fantazie tak bohatá a tápete, pomozte si knihami. V knihkupectvích dnes najdete zábavné příběhy o tom, co jsou to zoubky, k čemu je potřebujeme a proč se o ně musíme starat. U starších dětí vám pak pomohou úkoly a hry přímo při čištění. Zkuste třeba vyhlásit soutěž, kdo doplivne pastu na vyznačené místo v umyvadle. 

Barevné kartáčky a vhodné pasty

Rozhodující roli v motivaci dětí může hrát výběr vhodného kartáčku a pasty. Kartáček by měl mít ergonomický tvar, aby se dětem dobře držel. Dále se zaměřte na velikost hlavičky kartáčku. Vybírejte podle věkových kategorií. Pokud vezmete větší hlavičku, nemusí se menším dětem do úst vejít nebo bude manipulace s ní nepříjemná. Štětiny musí být velmi jemné, aby nedocházelo k podráždění dásní. Pro děti je pak velmi důležité, jak kartáček vypadá. Volte proto barevné, se zvířátky, podsvícením či dalšími zábavnými a zajímavými prvky. Obecně se u dětí velmi osvědčily sonické kartáčky, které díky vibracím vyčistí zuby mnohem efektivněji a bez námahy. Díky stíravému pohybu a cirkulaci proudění tekutiny dojde k vyčištění zoubků i mezizubních prostor. Dětské sonické kartáčky ETA jsou navíc vybaveny režimem MOVE+ a technologií microBUBBLES, díky kterým se štětiny pohybují rychlostí až 16 000 pohybů za minutu. Šetrně a účinně tak zvládnou ústní hygienu dětí a nechávají čistá i těžko přístupná místa. Malé slečny ocení růžovo-zelenou variantu svítícího sonického kartáčku ETA.  Kluky zase zaujmete modro-zeleným kartáčkem s malým fotbalistou  a efektním podsvícením. Oba kartáčky mají navíc dlouhou výdrž a na jednu baterii vydrží fungovat i déle než půl roku. 

Pastu pak volte ideálně dětskou s nižším obsahem fluoru. Dětské pasty se také vyznačují menší pěnivostí a mívají pro děti příjemné ovocné příchutě. Pastu byste ale měli začít používat až ve věku, kdy je potomek schopen ji sám vyplivnout. Do té doby dávejte opravdu pouze minimální množství. Sonické kartáčky díky vysoké rychlosti snadno vytvoří potřebnou čisticí směs i s minimem pasty. 

Přizvěte kamarády 

Zejména menší děti vnímají čištění lépe, pokud jsou s nimi v koupelně oblíbené hračky. Pokud tak nejprve vyčistíte zuby panence nebo obdivovanému superhrdinovi, děti se snáze nechají přesvědčit, že by si zuby měly vyčistit také. Zkuste čištění zapojovat i do her během dne. Pokud tedy měly panenky společný piknik nebo se chystají spát, nenápadně připomeňte ústní hygienu. Netřeba snad ale připomínat, že největším vzorem jste pro děti vy. Je tedy dobré udělat z péče o chrup společný rituál. Pokud vás děti neuvidí si zuby pravidelně čistit a starat se o ně, těžko je přimějete, aby to dělaly samy. 

Měřte čas

Jedna věc je přimět děti k čištění zoubků. Druhá pak je u této aktivity udržet dostatečně dlouho. Čištění by totiž mělo trvat minimálně dvě minuty, aby se stihly dostatečně vyčistit jak plošky zubů, tak mezizubní prostory. Způsobů, jak měřit čas, je hned několik. Menším dětem můžete pouštět oblíbené písničky, které trvají alespoň dvě minuty. Budou vědět, že jakmile písnička dohraje, je hotovo. Nebo na umyvadlo umístěte přesýpací hodiny. Starší děti pak ocení praktický časovač, který mají v sobě zabudovaný některé sonické kartáčky. Například zubní kartáček ETA Sonetic Junior je opatřen chytrým dvouminutovým časovačem. Ten navíc po každých 30 vteřinách děti upozorní, že je třeba přejít k další části ústní dutiny. Tak máte jistotu, že nebudou dvě minuty drhnout jediné místo. 

Buďte nápomocní 

Ačkoliv se všichni rodiče snaží své děti vést k co největší samostatnosti, právě s ústní hygienou byste dětem měli pomáhat až do školního věku. Minimálně do deseti let dítěte byste měli být při čištění v koupelně s ním. Pokud trvá na tom, že bude kartáček držet samo, pořiďte do zásoby tabletky na indikaci zubního plaku. Můžete tak společně vyzkoušet, jak je potomek při čištění efektivní. Tabletky totiž okamžitě zabarví místa, která nejsou dostatečně vyčištěná. 

Ať už se rozhodnete zvolit jakoukoliv strategii, na pravidelné čištění u dětí rozhodně nerezignujte. Zanedbaná péče o chrup v dětství se jim totiž v dospělosti bolestivě vymstí.