Jak zmírnit bolest při menstruaci? Jde to i přírodní cestou

Jak zmírnit bolest při menstruaci? Jde to i přírodní cestou

Trápí vás během menstruace nepříjemné bolesti a křeče, které zaháníte tišícími léky? Zkuste to příště jinak. Máme pro vás osvědčené rady a tipy, které vám pomohou uvolnit se a zbavit se bolesti i bez chemie.   

Využijte sílu bylin

Na bylinky se spoléhají už celé generace žen a jejich sílu využívají i mnohé preparáty z lékárny. Dopřát si je ve formě čaje je však nejjednodušší, nejlevnější a tělu nejpřirozenější způsob. Pro celkové vyladění menstruačního cyklu vyzkoušejte čaj z listů maliníku nebo kontryhelu. O uvolnění napětí a psychickou pohodu se pak postará heřmánek, máta, meduňka a kozlík lékařský. Bylinky můžete koupit ve specializovaných obchodech, kde ale dbejte na co nejvyšší kvalitu. Nejlíp však uděláte, když si je sami nasbíráte a šetrně nasušíte.

V rámci aromaterapie využijte vůni levandule, která uvolňuje křeče a napětí. Její účinek ještě umocníte, když ji smícháte s esenciálním olejem z růže a šalvěje lékařské. Psychickou pohodu pomůže udržet ylang-ylang.

Blahodárné účinky má také jídlo. Kýbl zmrzliny, na který před menstruací nemůžete přestat myslet, ale nebude to pravé ořechové. Projevy premenstruačního syndromu (PMS) zmírňuje například kurkuma a zázvor. Hřejivá indická kuchyně je proto v tomto období skvělou volbou. Kvůli obsaženému hořčíku, který zmírňuje svalové křeče, si však můžete bez výčitek dopřát i kus kvalitní hořké čokolády s vysokým podílem kakaa.

Dopřejte si klid a teplo

Že teplo přináší úlevu od svalových bolestí a křečí, je známá věc. Pokud dělá dobře i vám, naložte se do napuštěné vany nebo využijte služeb termoforu či elektrické dečky. V případě opravdu velmi silného krvácení si však teplo nedopřávejte příliš dlouho, protože uvolňuje stěny cév, a krvácení by tak mohlo ještě zesílit.

Velmi žádoucí je také odpočinek nebo mírné protažení. Ve dnech menstruace si proto neplánujte nabitý program ani intenzivní fyzickou zátěž a dovolte si trochu zpomalit.

Čemu se naopak vyhnout?

Kromě stresu, jehož přemíra je škodlivá v každé fázi cyklu, se před menstruací a během ní vyhněte velkému množství kávy. Kofein má totiž, stejně jako nikotin z cigaret, stimulující účinky na celý organismus, a tak bolestivé stavy ještě zhoršuje. 

Zároveň omezte sůl, která způsobuje zadržování vody a nepříjemné pocity oteklosti, a také rafinovaný cukr. Ten má na svědomí výkyvy hladiny cukru v krvi, které ústí v ještě větší chuť na sladké a s tím spojenou náladovost. Vyhněte se nadýmavým potravinám a dbejte na dostatek vlákniny a probiotik.

Aby to příště bylo lepší

Dlouhodobou strategií, jak se zbavit nepříjemností a optimalizovat menstruační cyklus, je zdravá životospráva. V jídelníčku se zaměřte na vápník, hořčík a železo a také na vitamíny B, C a D. Omezte cukrovinky, nezdravé tuky a průmyslově zpracované potraviny.

Od přirozené bolesti pak dokáže ulevit hormon melatonin. Jeho tvorbu podpoříte pravidelnou konzumací višní, malin, pistácií a vlašských ořechů, ale i dostatečným spánkem. Z moderních superpotravin je expertkou na hormonální rovnováhu rostlina zvaná maca. Její kořen seženete ve formě prášku nebo kapslí.

Nezapomínejte ani na dostatek pohybu. Posilujte pánevní dno a svaly spodní části zad. Naučte se také správně dýchat – tedy až do břicha. S tím vám pomůže třeba jóga či meditace, ale i zpívání.

Spolehněte se na odborníky

Máte pocit, že už jste udělaly vše, co bylo ve vašich silách, ale problémy přetrvávají? Pak neváhejte a navštivte svého gynekologa. K nejzávažnějším příčinám bolestí během menstruace patří endometrióza, kterou se nevyplatí podceňovat. Mocnou čarodějkou je také naše psychika. Pokud máte už od puberty z menstruace hrůzu, zkuste zapracovat i na tomto psychickém bloku.