Domácí přírodní lékárnička: Účinná první pomoc na dosah ruky

Domácí přírodní lékárnička: Účinná první pomoc na dosah ruky

Běžné bolesti a nárazové zdravotní potíže nemusí být důvodem okamžitě utíkat do lékárny. Pomoc je totiž často blíž, než si myslíme – stačí se porozhlédnout po domácnosti a jejím nejbližším okolí. Než se tedy příště rozhodnete spolknout kouzelnou růžovou pilulku, která pocit bolesti utlumí, zkuste její příčinu vyléčit přírodními pomocníky, na které se spoléhaly už babičky našich babiček.

Netřesk utiší bolest v uších

Netřesk je sukulent typického růžicového tvaru, který můžete snadno pěstovat na balkoně nebo na zahrádce. V jeho dužinatých listech se skrývá léčivá síla, již oceníte především, když vás ochromí nepříjemná bolest v uchu. V takovém případě z netřesku vymačkejte šťávu na vatovou tyčinku a tou ucho šetrně vytřete. Pro intenzivnější účinek můžete vatu s netřeskovou šťávou do ucha vložit a nechat ji působit několik minut až hodin.   

Aloe vera zklidní pokožku

Aloe vera zklidňuje kůži při popálení, štípnutí hmyzem a alergických reakcích. Stačí uloupnout jeden výhonek této léčivé rostlinky, osekat jeho zelenou část a průhledným gelem pomazat postižené místo. Aloe vera je nenáročná na podmínky i péči, a tak ji v květináči může pěstovat opravdu každý. Stejně dobře ale funguje také bílý jogurt, který je balzámem pro pokožku spálenou sluncem.

ETA TIP: Domácí jogurt snadno připravíte v domácích pekárnách ETA s přednastavenými automatickými programy. 

Další kožní neduhy pak spolehlivě ošetří stálice české kuchyně, které se najdou v každé domácnosti. Rozkrojená cibule zmírní otok po štípnutí bodavým hmyzem, na bradavice se zase doporučuje přikládat česnek.

Hřebíček uleví bolavým zubům 

Hřebíček skrývá silici s obsahem eugenolu, která funguje jako lokální anestetikum a dezinfekce. Jeho žvýkání mírně znecitlivuje okolí zubu a spolehlivě tlumí záněty. Další účinná látka s názvem karvakrol navíc působí antimikrobiálně a antivirově, takže pomáhá předcházet dalšímu šíření škodlivých mikroorganismů v ústní dutině. 

ETA TIP: Zaměřte se na prevenci pomocí sonických zubních kartáčků. Nadstandardní péči mezizubním prostorům pak dopřeje praktická ústní sprcha.

Koření, ovoce a bylinky pro spokojené bříško

Odvar z kmínu je osvědčeným lékem na dětské „prdíky“. Stejně dobře však funguje také na dospělé. Obsahuje totiž látku zvanou karvon, která potlačuje vedlejší aktivity žaludku, jako je právě nadýmání, plynatost a křeče. Trávení podpoří také máta – ať už čerstvá nebo sušená.

Se zažívacími a střevními potížemi pomohou i různé druhy ovoce. Zralý banán umí zmírnit průjem, sušené švestky naopak rozpohybují střeva při nepříjemné zácpě. A pokud bolest břicha nevychází ze zažívacího traktu, ale z močových cest, vsaďte na léčivou moc brusinek.

ETA TIP: Abyste se vyhnuli proslazovanému a sířenému sušenému ovoci z obchodů, nasušte si jej raději sami. Sušičky ETA jsou navíc vybaveny speciálním sítem na bylinky, a tak si můžete připravit zásoby bylinkových směsí, které potěší tělo i duši.

Mlsáním proti křečím

Pokud vás trápí křeče ve svalech, například po nadměrné zátěži, nejprve se ujistěte, že máte dostatečný pitný režim. Další, velmi častou příčinou je nedostatek hořčíku a draslíku, nebo jejich nesprávný poměr. Na jejich doplňování si však určitě smlsnete – sáhněte po kvalitní hořké čokoládě s vysokým obsahem kakaa, banánech, sušených meruňkách, mandlích či slunečnicových semínkách. 

ETA TIP: Bolestem svalů a kloubů i menstruačním bolestem umí ulevit elektrické vyhřívací dečky

Vypěstujte si imunitu a celkovou odolnost

Odolnost našeho imunitního systému závisí na mnoha faktorech. Prokazatelně mu však prospívá třeba hlíva ústřičná, kterou můžete snadno vypěstovat v domácích podmínkách. Pravidelná konzumace hlívy příznivě ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi a zvyšuje odolnost proti infekcím, zánětlivým onemocněním i virovým, bakteriálním a plísňovým chorobám.

K účinným posilovačům imunity, na které snadno narazíte během zdravotních procházek, patří také šípek a rakytník – nakyslé plody nabité extra dávkou vitamínu C.

ETA TIP: O celkovém stavu organismu mnohé napoví také hodnota krevního tlaku. S jeho pravidelnou a pohodlnou kontrolou vám pomohou domácí tlakoměry na paži.