Zaměřeno na krevní tlak: Proč a jak ho měřit v pohodlí domova

Zaměřeno na krevní tlak: Proč a jak ho měřit v pohodlí domova

Krevní tlak je důležitá veličina, která odráží zdravotní stav celého našeho organismu. Jeho aktuální hodnoty jsou sice ovlivňovány mnoha faktory, pokud se však dlouhodobě odchylují od normy, rozhodně bychom jim měli věnovat zvýšenou pozornost. Co vlastně čísla na tlakoměru znamenají a jak tlak v domácím prostředí správně měřit, jsme pro vás shrnuli v následujícím článku.

Systolický a diastolický tlak

Krevní tlak je označení pro tlak, kterým protékající krev působí na stěnu cévy. Když se srdeční komory stahují a pumpují krev ze srdce, dosahuje krevní tlak nejvyšších hodnot. Takový tlak nazýváme systolický. Mezi jednotlivými stahy pak srdeční komory odpočívají. Tehdy je tlak nejnižší a označuje se jako diastolický.   

Krevní tlak se nejčastěji vyjadřuje v jednotkách mmHg a hodnoty systolického a diastolického tlaku se oddělují lomítkem.

Jaké hodnoty krevního tlaku jsou normální, a tedy žádoucí právě pro vás, vám sdělí pouze lékař. Podle evropských standardů se však normální krevní tlak pohybuje okolo hodnot 120/80 mmHg. 

A co když se hodnoty normám vymykají? 

Vysoký tlak (hypertenze) je odborníky považován za výstražné znamení, protože se velmi často pojí s různými kardiovaskulárními onemocněními. Žádá si proto konzultaci s lékařem, který navrhne řešení v podobě změny životního stylu, případně předepíše léky. Obecná doporučení hovoří zejména o optimalizaci tělesné hmotnosti, dostatku pravidelné fyzické aktivity či pestrém a vyváženém jídelníčku bez nadbytečného množství soli. Samozřejmostí by mělo být omezení alkoholu a kouření cigaret.

Nízký tlak (hypotenze) pak nebývá vnímán jako zdraví ohrožující. Jedná se spíše o nepříjemný stav vedoucí k únavě a malátnosti či k motání hlavy až mdlobám. I v tomto případě je však vhodné dodržovat zdravou životosprávu – zejména pravidelný pitný režim a dostatečnou pohybovou aktivitu. Je vhodné dbát na zvýšený přísun vitamínů a minerálních látek a dát šanci pravidelnému otužování. Jako první pomoc při nízkém tlaku často poslouží káva nebo kvalitní zelený čaj.

Měření tlaku

Jak si tlak změřit doma?

Domácí měření krevního tlaku nabízí hned několik výhod. Je pohodlné, rychlé a navíc odbourá tzv. syndrom bílého pláště, který v návaznosti na rozrušení z přítomnosti lékaře často zkresluje hodnoty tlaku směrem nahoru. 

Aby však porovnávání hodnot v čase dávalo smysl, snažte se provádět jednotlivá měření za srovnatelných podmínek. Dodržujte přitom následující zásady:

  • Před měřením alespoň 5 minut odpočívejte.
  • Měření provádějte v tiché místnosti.
  • Během měření buďte co nejvíce v klidu, nehýbejte se a nemluvte.
  • Seďte pohodlně, záda mějte opřená o opěradlo židle. Nedávejte si nohu přes nohu a chodidla mějte položená rovně na podlaze. Měření můžete provádět také vleže na zádech.
  • Manžeta tlakoměru by měla být umístěna na levé paži nad loketním kloubem.

Neměřte se dříve než 1 hodinu po jídle nebo pití, dříve než 20 minut po koupeli a bezprostředně po konzumaci čaje, kávy nebo po kouření cigaret. Vyhněte se také měření ve velmi chladném prostředí a pokud pociťujete nucení k močení nebo se nacházíte v jiné stresové situaci.

Na co myslet při výběru domácího tlakoměru?

Moderní domácí tlakoměry jsou vybaveny praktickými funkcemi, které vám jejich používání usnadní a zefektivní. Spíš než tlakoměry na zápěstí, jsou spolehlivější jsou ty, jejichž manžeta se upevňuje na paži. Většina domácích tlakoměrů přitom funguje na tužkové baterie. Zákon schválnosti však může způsobit, že se baterie vybijí v tu nejméně vhodnou chvíli. Pokud je tedy tlakoměr přizpůsoben také síťovému provozu, je to malý plusový bod, který ale v budoucnu můžete velmi ocenit.

ETA TIP: Tlakoměry ETA jsou navíc vybaveny detektorem nepravidelného srdečního tepu, který dokáže upozornit na případnou arytmii. Pokud se bude nepravidelnost srdečního tepu opakovat, měla by následovat konzultace s lékařem. 

Navýsost praktickou funkcí, která přijde vhod všem věkovým kategoriím, je paměť výsledků z předchozích měření. Hodnoty si tak nemusíte nikam zapisovat a budete mít vždy zpětnou kontrolu nad jejich vývojem. Pokud žijete s partnerem či rodinou, porozhlédněte se po tlakoměru, který má paměť minimálně pro dva uživatele. Využít můžete také mobilní aplikaci MedM BP, která vám archivaci a vyhodnocení výsledků měření usnadní.

Dejte šanci chytrým vychytávkám

Mezi nejnovější trendy pak patří domácí tlakoměry s aplikací pro chytrý telefon. Její používání je velmi snadné, a tak z ní nemusí mít obavy ani starší generace. Naopak – výhody, které přináší, ocení nejen uživatelé, ale i jejich lékaři. Výsledky kdykoliv dostupné v mobilním telefonu totiž komunikaci mezi pacientem a odborníkem výrazně usnadní.

Aplikace MedM BP, kterou je vybaven tlakoměr ETA Smart, zajistí automatický přenos změřených hodnot i jejich přehledné grafické znázornění. K jednotlivým měřením vám také umožní přiřadit bližší podrobností, jako jsou například subjektivní pocity a další důležité poznámky. Tlakoměr navíc disponuje pamětí pro velké množství uložených profilů, ale zároveň nabízí i možnost rychlého použití bez registrace (tzv. visitor mode) a mnoho dalšího.

Pokud pro kontrolu svého zdraví a kondice používáte i další aplikace, potěší vás také snadná synchronizace dat s aplikací Google Fit (Android) nebo Zdraví (iOS).

Chytrá aplikace tedy výrazně zvyšuje uživatelský komfort i míru kontroly nad vaším krevním tlakem. Tlakoměr ETA Smart však samozřejmě můžete plnohodnotně používat i bez ní.

Dvakrát měřte a pak řešte – nejlépe s lékařem

Na závěr je potřeba zmínit ještě jedno důležité upozornění: nezaměňujte domácí sledování krevního tlaku s vlastním diagnostikováním – výsledky samoměření totiž profesionální měření u lékaře nenahrazují. V žádném případě proto nezahajujte, neměňte ani neukončujte léčbu bez porady s odborníkem.