Kávovar ETA ARTISTA pod drobnohledem profesionálního baristy: Obstál před zkušeným kávovým mistrem?

Kávovar ETA ARTISTA pod drobnohledem profesionálního baristy: Obstál před zkušeným kávovým mistrem?

Nosit si práci domů je v našem případě skutečná radost – zvláště když si domů neseme kávovar ETA Artista,“ říká zkušený barista Lukáš Benjamin Bros, který se s elánem sobě vlastním pustil do testování jednoho z našich nejvyspělejších pákových kávovarů. Prozradí vám, čím ho nadchnul a jak s tímto strojem, který profesionální přípravu kávy obléká do pohodlného domácího župánku, nejlépe pracovat.

Jakmile si člověk zvykne pít od rána do večera nejlepší světové kávy, stává se jejich domácí příprava podstatně náročnější výzvou. V případě nápojů založených na espressu to platí dvojnásob, jelikož je kýžená kvalita kávy podmíněna mnohdy nákladnými technologiemi. Tento trend ale od základu bourá kávovar ETA Artista, se kterým za bezkonkurenční cenu doma dokážete připravit espresso obdobné kvality jako v kavárně.

Baristická show v pohodlí domova

Při práci v pražírně se na nás dotazy ohledně profesionálních domácích kávovarů valí téměř denně – ať už od hostů v kavárně, účastníků školení, nebo nadšenců hledajících ideální řešení pro svůj domácí kávový koutek. Ruku na srdce – každý, kdo jen uvažuje o pořízení profesionálního stroje na přípravu espressa, sní o tom, jak pozve rodinu a přátele na odpolední návštěvu, při které jim předvede skutečnou baristickou show. 

Kávovar ETA Artista

Většinu technologií, která nám prošla rukama, ale pojí stejné nedostatky, které vám tuto show nikdy neumožní. Klíčovými elementy kávovarů všech kategorií jsou stavba, kvalita zpracování a pocit, se kterým kávu připravujete. A právě v nich ETA Artista vyniká – ladné křivky, nádherné podsvícení, a především parametry plnohodnotného kávovaru.

V pražírně nás všechny moc baví, jakým způsobem je Artista koncipovaný. V balení najdete kromě kávovaru i veškeré nutné vybavení, jako jsou náhradní misky, kterými můžete upravovat extrakci, nebo konvičku na šlehání mléka. Součástí je samozřejmě i přehledný manuál. Kávovar jsme zapojili, napustili nádrž na vodu a během nahřívání jsme raději zkoumali jednotlivé díly a součástky.

Káva jako z kavárny? Jasná páka!

Samotná páka, se kterou budete pracovat nejvíce, působí skutečně profesionálně. Má ideální váhu pro ovládání a geniální řešení vypodložení spodní části gumou. Díky tomu se nemusíte strachovat o poničení kuchyňské linky nebo se trápit s nutností vypodložit páku hadrem při každé přípravě kávy. Průměr páky je 58 mm, a tak budete schopní připravit skutečně plnohodnotné espresso. 

Smažení na oleji

V balení najdete pět různých misek, díky nimž si můžete fungování kávovaru upravit podle svých preferencí. Osobně jsem velmi ocenil nerezovou misku na přípravu dvou šálků kávy. Spolu s miskami získáte i tamper pro upěchování kávy. Do páky krásně pasuje a díky zmiňované gumě v její spodní části můžete namletou kávu v páce stlačit ideální silou, aniž byste se museli obávat o svou krásnou pracovní desku.

Jakmile je káva upěchovaná, je na čase umístit páku do kávovaru. Ze zkušenosti vím, že člověk musí být lehce opatrný. Domácí kávovary totiž váží jen pár kilo a při vkládání je občas potřeba je přidržet. Pak už jsme pouze intuitivně zmáčkli tlačítko a čekali, co se bude dít.

Upřímně jsem se chvíli pral s hrubostí mletí kávy, jelikož jsem nečekal, že si kávovar poradí s tradiční hrubostí pro espresso (u většiny domácích kávovarů musí barista použít o poznání hrubší nastavení). Nakonec jsem ale byl mile překvapen. Díky kvalitně zpracovanému čerpadlu nekolísá v průběhu extrakce tlak, a výsledek je tak o poznání lahodnější a zároveň stále konzistentní.

Chování kávovaru dokážete do značné míry ovlivnit výběrem misky, uvnitř které se káva extrahuje. Pokud vám jde především o snadnou a rychlou přípravu, budou ideální volbou přetlakové misky. Ovšem za sebe mohu slíbit, že pokud se, stejně jako my v Nordbeans, rozhodnete využít profesionálních misek, otevře vám kávovar Artista dveře do světa nekonečných možností přípravy kávy a jejích chutí.

Kouzlení s mléčnou pěnou

A teď ať se přihlásí každý, kdo sní o perfektním cappuccinu v pohodlí domova. Nekonečné objevování jemných chuťových nuancí v espressu je sice naše oblíbené hobby, ale každý z nás si také jednou za čas (každý den) své espresso rád zjemní sladkým našlehaným mlékem. Šlehání mléka a Latte Art (=technika kreslení obrázků našlehaným mlékem) ale rozhodně nepatří ke snadným disciplínám.

Základem je vždy dobrá tryska. Tak akorát silná, aby vám pomohla vytvořit lahodnou a lesklou mikropěnu, ze které pak vznikne srdíčko ve vaší kávě – tedy přesně taková tryska, kterou se pyšní Artista. Ke kávovaru dostanete i konvičku na šlehání, se kterou se základy techniky Latte Art velmi snadno naučíte.

A závěrečný verdikt? Kávovar ETA Artista bez pochyb patří ke špičce ve své kategorii. Po pár dnech si získal pevné místo v našem školicím centru, jelikož představuje ideální volbu pro každého, kdo to s domácí přípravou kávy myslí opravdu vážně.

HODNOCENÍ

+ Příslušenství – páka, misky, tamper, konvička

+ Kapacita nádrže na vodu – 2,8 l

+ Snadné a intuitivní ovládání

+ Jednoduchý manuál, který vás provede obsluhou stoje i základními principy přípravy perfektního espressa

- Absence mlýnku – Začátkem roku 2021 však vychází model se zabudovaným mlýnkem