Co dělat, když musíte být doma? Čas navíc využijte smysluplně

Co dělat, když musíte být doma? Čas navíc využijte smysluplně

Tu a tam nastane situace, že musíme doma strávit více času, než jsme předpokládali, ať už je to kvůli nemocným dětem, nebo mimořádným celostátním opatřením. Jistě se však shodneme na tom, že by byla škoda tento čas zbytečně promarnit. Připravili jsme pro vás několik tipů, jak zabavit sebe i děti, a strávit volné chvíle tak, abyste večer ulehali s dobrým pocitem.

Dělání, dělání – všechny smutky zahání

Sedět s rukama v klíně a zoufat si nad nepříjemnou situací vám na náladě nepřidá. Mnohem lepší nápad je inspirovat se pokračováním této známé písničky, která radí „upeč třeba chleba“. Ať už máte domácí pekárnu, nebo se pustíte do pečení v troubě, věřte, že se čerstvě upečeného a voňavého domácího chleba prostě nebudete moci nabažit. 

ETA TIP: Unikátní domácí pekárna ETA Duplica Vital Plus s patentovaným programem Kvašení je perfektní společnicí pro výrobu tradičního kváskového chleba, který nejenže skvěle chutná, ale má i prokazatelné pozitivní účinky na naše zdraví včetně optimálně fungujícího zažívání a obranyschopnosti.

Objevte kouzlo domácí výroby

Kromě chleba se dá doma vyrobit téměř ledacos. Internet je plný „Do It Yourself“ nápadů a ke spoustě z nich si vystačíte pouze s tím, co běžně najdete doma. S těmi správnými pomocníky snadno vyrobíte třeba čerstvé těstoviny či jogurt. Můžete si také upéct křupavou granolu přesně podle vaší chuti nebo připravit chutné pomazánky

A pokud na zdravotní procházce narazíte na medvědí česnek, nezapomeňte si do zásoby vyrobit pesto.

Zaměstnejte dětské hlavičky i ručičky

Musíte doma zabavit nejen sebe, ale i ratolesti? Kromě interaktivních her, nenásilného vzdělávání a nezbytného odpočinku je zapojte do běžného chodu domácnosti. Zvolíte-li zábavnou formu, pro roli nepostradatelných pomocníků se děti velmi rychle nadchnou.

Společně se pusťte třeba do pečení. Náročnost je potřeba přizpůsobit věku a schopnostem dětí, bez obav však můžete začít třeba jednoduchými sušenkami. Malí kuchtíci si pak budou moci svůj sladký výtvor za odměnu sníst ke svačině.

Společné vaření

ETA TIP: Nedaří se vám děti přesvědčit ke konzumaci nezbytných vitamínů? Poradíme vám, jak na to

Své domácí hřiště pak rozšiřte i za hranice kuchyně – vrhněte se například do společného třízení sezónního oblečení spojeného s domácí módní přehlídkou nebo se pusťte do výroby maňásků z ponožek, modelovací hmoty či razítek z brambor.

Nadešel čas na velký úklid

Pro kouzelné zaklínadlo „úklid počká…“ sice máme maximální pochopení, nyní však výmluvy ztrácí na své přesvědčivosti. Na lepší příležitost vyprovodit špínu z domu byste asi čekali marně. Velký úklid si rozvrhněte do několika dnů, ať se vám zbytečně nezprotiví a nevyčerpá vás. Aby vám vše lépe utíkalo, pusťte si k němu třeba oblíbenou muziku nebo audioknihu, která vás pobaví či vzdělá.

V každé místnosti začněte od nejvýše položených polic. Nezapomeňte ani na lustr, futra a obložení dveří nebo rámy obrazů. Pokud se chcete vyhnout víření prachu, přizvěte si na pomoc variabilní tyčový vysavač s příslušným nástavcem, který jej účinně pohltí do prachové nádoby.

Jarní úklid

ETA TIP: I tam, kam se běžně raději ani nedíváte, pohodlně dosáhnete se super lehkým aku vysavačem ETA Supersonic

Následně se vrhněte na mytí oken. Tuto neoblíbenou činnost vám usnadní čističe oken, se kterými jde práce mnohem rychleji od ruky, navíc bez nutnosti se neustále shýbat ke kbelíku s vodou a máchat v něm hadřík. Na závěr věnujte dostatečnou péči také podlahám

Kuchyň a koupelnu pak uklízejte s železnou pravidelností. S dezinfekcí v době, kdy všude kolem řádí viry, vám pomohou parní čističe. Obejdou se bez chemických čisticích prostředků, a tak se zároveň vyhnete návštěvě obchodu. Další tipy, jak domácnost uklidit efektivně, ale ekologicky, najdete v našem článku.

Učte se a zkoušejte nové věci

Už dlouho chcete začít šít nebo se učit španělsky? Právě nastal ten správný čas. Prozkoumejte zákoutí internetu a vyberte si ze široké nabídky vzdělávacích a seberozvojových videí nebo využijte cvičební či jazykové online lekce. Mnohé z nich jsou zcela zdarma. 

ETA TIP: Na čtení nebo ruční práce si nezapomeňte pořádně posvítit. Ideální volbou jsou stmívatelné LED lampy, které vám umožní zvolit vždy optimální intenzitu i barvu světla.

Pomáhejte bližním a věnujte se sami sobě

I v době, kdy se není radno se shromažďovat, myslete na své blízké, ale i ty zdánlivě vzdálenější. Zavolejte babičce, napište dopis či e-mail kamarádce, která se odstěhovala na druhý konec republiky, nebo šijte roušky pro ty, kteří je teď nejvíce potřebují.

Abyste však mohli pozitivní energii rozdávat, nejdříve ji musíte sami načerpat. Věnujte proto dostatek času a péče sami sobě. Ráno začněte důkladným protažením či meditací a dejte si záležet na tom, co jíte. Volnější režim může být také ideální příležitostí ke zhodnocení dosavadního jídelníčku a zavedení vítaných změn. Pečujte o sebe také zvnějšku – nanášejte pravidelně pleťovou masku, udělejte si manikúru a pedikúru a dopřejte si relaxační koupel.

Cvičení

ETA TIP: Abyste se i doma cítila krásná, ráno se upravte tak, jak jste zvyklá. Čas navíc pak můžete využít k extra péči nebo k natrénování tvorby rozmanitých účesů