Medvědí česnek: Zázrak přírody

Medvědí česnek: Zázrak přírody

Medvědí česnek patří mezi první jarní bylinky, bez kterého si jaro už neumíme představit. Má antibiotické a desinfekční účinky a vysoký obsah vitamínu C. V lidovém léčitelství se využívá ke snižování krevního tlaku, čištění ledvin a močového měchýře. Vyznačuje se detoxikačními účinky, uklidňuje a zvyšuje chuť k jídlu. 

Kde medvědí česnek najdete a jak ho poznáte?

V přírodě roste tato aromatická rostlina v listnatých lesích nebo hájích, kde je vlhko a stín. Nejčastěji ho najdete kolem lesních potůčků a pokud máte alespoň průměrný čich, určitě ho dobře poznáte. Splést byste si ho mohli například s jedovatou konvalinkou, která potřebuje ke svému růstu stejné podmínky a má podobný vzhled. 

Vůně medvědího česneku je zkrátka nezaměnitelná a intenzivně voní po česneku. Nicméně určitě nebudete chtít v lese zkoumat každý utržený lístek. Jako první zapojte váš zrak a pokud se vám nebude rostlinka zdát, promněte její listy v prstech a hned zjistíte, zda se jedná o medvědí česnek nebo konvalinku. U medvědího česneku vyrůstají listy přímo ze země, konvalinka má vždy listy dva a rostou proti sobě ze společného stonku. Květ konvalinky má vzhled klasu s typickou vůní, zbytek rostliny je bez vůně. Medvědí česnek oproti tomu voní celý včetně listů a stonku, jeho květy mají kulovitý tvar a voní po klasickém česneku. 

Skladování česneku

Když si medvědí česnek přinesete domů, ideálně byste ho měli spotřebovat ještě tentýž den, kdy jsou listy křehké a šťavnaté. Pokud máte česneku hodně a potřebujete ho nějakou dobu skladovat v lednici, umístěte ho do lehce prodyšného sáčku, popř. otevřeného sáčku plastového. Trvanlivost česneku prodloužíte tím, že ho nebudete před skladováním umývat. Takto vydrží až několik dní. Nebo ho můžete omýt, nasekat a zamrazit. Rostlinky česneku jdou také usušit, ideálně v sušičce potravin, jako je například ETA Brisa.

Použití v kuchyni 

Při přípravě pokrmů a vaření můžete použít medvědí česnek všude, kde používáte česnek standardní, pažitku nebo jiné zelené bylinky. Je jemnější než běžný česnek a můžete s ním kořenit i různé druhy masa, chuťově se vyjímá zvláště na jehněčím. Lze jím ochutit také zeleninové polévky, masové vývary a omáčky. Zeleninové polévky s medvědím česnekem oceníte právě teď v jarním období, kdy je organismus vysílený po zimě a je potřeba mu udělat očistu. Medvědí česnek má silné detoxikační účinky a pomůže vyčistit vaše střeva od všech nežádoucích bakterií.

ETA TIP: RECEPT NA RAVIOLI S RICOTTOU A MEDVĚDÍM ČESNEKEM

Když z něho připravíte pesto, můžete si pochutnat s rodinou na výborných těstovinách. Samotné těstoviny lze také připravit s medvědím česnekem, získají zelenou barvu, což jistě ocení vaše děti, které barevná jídla přímo zbožňují. Jeho výrazná chuť sluší také italskému krémovému rizotu. Nasekané listy se nabízí použít jako přílohu třeba k rybě nebo spolu s kopřivovými listy do velikonoční nádivky. 

Ve studené kuchyni připravíte z medvědího česneku výborné saláty a lahodné tvarohové pomazánky. Pokud nemáte mnoho času, můžete si ho dát třeba jen tak na chleba s máslem a dozdobit bílými kvítky. 

ETA TIP: RECEPT NA KVÁSKOVÝ CHLÉB JAKO OD BABIČKY

Možností, jak využít medvědí česnek v kuchyni, je nepřeberné množství a záleží jen na vás a vaší fantazii, jak ho použijete.