Jarní jídelníček – vsaďte na lehká jídla, která vás nabijí energií

Jarní jídelníček – vsaďte na lehká jídla, která vás nabijí energií

Jaro už klepe na dveře a je to znát nejen za okny, ale i na našem rozpoložení. Šťastlivci mají přirozeně tendenci více se hýbat a intuitivně vyhledávají lehčí jídla, ty méně šťastné z nás pak trápí nepříjemná jarní únava. Ať tak či tak, vyladěný jarní jídelníček vám pomůže po zimě opět dobít baterky.

Odlehčete přílohy

I přesto, že netrpíte alergií na lepek, může vám být po vydatné porci těstovin či knedlíků ještě několik hodin těžko. V jarním jídelníčku proto upřednostňujte lépe stravitelné, pro některé z vás možná méně obvyklé přílohy bez obsahu lepku, jako jsou jáhly, quinoa nebo pohanka. Můžete je připravit také na sladko – vařená pohanka se strouhaným jablíčkem, brusinkami a skořicí je lahodnou a výživnou snídaní, která vás nastartuje do úspěšného dne. 

V jarních měsících si pravidelně dopřávejte také rané brambory vařené ve slupce, pod kterou se skrývá nejvíce vitamínů.

Zelenina má zelenou

Jarní jídla by měla pořádně křupat a hrát všemi barvami. To zajistí čerstvá i lehce povařená zelenina – šetrně ji můžete upravit například v páře. 

ETA TIP: Parní hrnec je univerzální pomocník, který při přípravě odlehčených, ale výživných jídel přijde vhod.

Na jaře by na talířích neměly chybět ředkvičky, špenát a listové saláty všeho druhu. Nešetřete ani jarní cibulkou a v sezóně si do syta užijte chřestu. Dejte přednost lokálním potravinám vypěstovaným takřka za humny. Jsou přirozenější našemu tělu a šetrnější k životnímu prostředí.

Nezapomeňte na bylinky, které pokrmy chuťově vyladí i bez velkého množství soli, jejíž nadbytek může způsobovat nechtěné zadržování vody. Nepropásněte sezónu medvědího česneku a mladých kopřiv a spojte jejich sběr s příjemnou jarní procházkou. Nezatracujte však ani „obyčejnou“ pažitku a řeřichu, kterou si můžete pohodlně vypěstovat doma.

Bylinky

ETA TIP: Když příroda ještě spí, váš jídelníček obohatí potřebnými živinami klíčky. Přečtěte si o nich více v našem článku o luštěninách

Pravidelně zavlažujte

Abyste mohli na jaře opět rozkvést, hlídejte si pitný režim. Kromě pravidelného pití vhodných nápojů zařaďte potraviny s vysokým obsahem vody, jako je šťavnaté ovoce a zelenina. S hydratací vám pomohou vám také polévky – na jaro se skvěle hodí lehké zeleninové krémy nebo polévky ze snadno stravitelných luštěnin, jako je například červená čočka.

Krém z medvědího česneku

Do pitného režimu nepočítejte kávu, kterou je v rámci jarního odlehčení obecně lepší omezit. Pro nakopnutí a povzbuzení můžete sáhnout po zeleném čaji, čaji matcha, vodě s kapkou citronu nebo čerstvě vymačkaných džusech naředěných vodou.

Skvělou volbou jsou bylinkové čaje, které můžete v teplejších dnech pít i zchladlé. Bylinky navíc oplývají řadou blahodárných účinků:

  • kopřiva odvádí přebytečnou vodu v těle a pročišťuje krev, zároveň prospívá vaší pleti a vlasům
  • pampeliška pomáhá zbavovat tělo toxinů, snižuje hladinu cukru, cholesterolu a krevního tlaku
  • sedmikráska zažene jarní virózy a podpoří detoxikaci; pro pročištění můžete její květy i jíst

ETA TIP: Na jaře nasbírané byliny, které nestihnete zpracovat ihned, šetrně nasušte. Během roku vám zaručeně přijdou vhod. Nápovědu najdete v našem manuálu

Doplňte vitamíny

Po zimě, kdy do tmy vstáváme i se v ní vracíme domů, není v našich zeměpisných šířkách deficit vitamínu D ničím neobvyklým. Tvoří se totiž díky slunečnímu záření. Jeho nedostatek se nepříznivě podepisuje na imunitě, pevnosti kostí, ale i na naší nervové soustavě. Ozdravný pobyt na jarním sluníčku si proto naordinujte nejlépe každý den. Do jídelníčku pak zařaďte také domácí vejce nebo mořské ryby

Vitamín C je evergreenem, na jehož příjem bychom měli dbát v každém ročním období. Podílí se na tvorbě kolagenu, a mimo jiné se tak odráží na pružnosti pokožky. Podporuje vstřebávání železa, je důležitým antioxidantem a posilovačem obranyschopnosti. Jeho nedostatek se pak může projevovat zvýšenou únavou. Najdete ho v čerstvém ovoci a zelenině, vypomoci si však můžete sušenými plody goji, rakytníku, šípku či brusinek. 

Oranžové smoothie pro imunitu

Kyselina listová (neboli vitamín B9) je pak důležitá zejména v období těhotenství, i mimo něj však její nedostatek zvyšuje riziko depresí. Najdeme ji především v listové zelenině – vařením ale dochází k jejím výrazným ztrátám. Kromě syrových listů ji obsahují také ořechy nebo avokádo.

Z minerálů se zaměřte na hořčík a železo – jejich nedostatek se projevuje únavou, náchylností k infekcím, ale třeba i špatným stavem vlasů a nehtů. S hořčíkem pomohou ořechy (nejlepší službu vám udělají vlašské a mandle) a semínka (zejména ta slunečnicová), celozrnné obiloviny, luštěniny a kakao. Zdrojem železa je například červené maso, které se však do odlehčeného jarního jídelníčku příliš nehodí. Z rostlinných zdrojů můžete sáhnout po sušeném ovoci (obsahem železa vynikají například fíky), zelenině (vede červená řepa a brokolice), melase, dýňových semínkách nebo již zmiňované quinoe.

Probiotika, která do latě postaví trávení i imunitu, pak dodá kvašená zelenina, poctivý kváskový chléb nebo kvalitní jogurt. Vše si navíc můžete pohodlně připravit sami – s chlebem i domácím jogurtem vám pomůže například pekárna ETA Duplica Vital Plus.

Čemu se naopak vyhnout?

Pokud se chcete cítit lehce a svěže, obloukem se vyhněte fastfoodu, polotovarům, uzeninám, smaženému a přesolenému jídlu i sladkostem plným cukru a ztuženého tuku. Obejděte se také bez slazených limonád a alkoholu.

ETA TIP: Svému tělu můžete dopřát také intenzivnější několikadenní očistnou kúru. Poradíme vám, jakých pravidel se držet.