Ekologická domácnost: snadné tipy, jak být k životnímu prostředí šetrnější

Ekologická domácnost: snadné tipy, jak být k životnímu prostředí šetrnější

Naše planeta je domovem nás všech. Otázka, jak doma uklízet, vařit a žít tak, abychom přitom nezatěžovali životní prostředí, je proto více než na místě. Máme pro vás osvědčené tipy, jejichž převedení do praxe je velmi snadné. Mnohé z nich navíc ocení i vaše peněženka.  

Úklid bez chemie a odpadu

Přestože nás televizní reklamy vytrvale přesvědčují o opaku, není potřeba mít na každý povrch speciální čisticí prostředek se složením, jemuž rozumí snad jen studovaní chemici. Mnohé z těchto chemických složek navíc škodí nejen našemu zdraví, ale i zdraví naší planety. 

Mnohem lepší (a navíc levnější a ekologičtější) službu vám poskytnou přírodní a snadno dostupní pomocníci, na které se spoléhaly už naše babičky. Ocet, jedlá soda a citron totiž umí doslova zázraky. Ocet účinně dezinfikuje – snadno s ním vyčistíte toaletu i odstraníte usazeniny a vodní kámen. Trocha octa také změkčí prádlo, a hravě tak zastoupí aviváž. Jedlá soda pomáhá odstraňovat mastnotu a v kombinaci s citronovou šťávou si poradí i se zaschlými a připečenými nečistotami. 

ETA TIP: Tyto přírodní čističe jsou natolik šetrné, že bez podráždění zbaví zápachu po vaření i vaše ruce.

Z elektronických úklidových pomocníků jsou trefou do černého parní čističe a mopy. Pára spolehlivě dezinfikuje a odstraňuje špínu i mastnotu – povrch už pak stačí jen setřít hadříkem a je hotovo. To vše zcela bez chemických čisticích prostředků, pouze s „obyčejnou“ vodou. Parní čističe najdou své využití zejména v koupelnách nebo při čistění radiátorů, grilů, spár či rámů oken. Spolehlivě a šetrně však dají do pořádku i vaše auto – od interiéru až po kola. Parní mop Steam Master se pak postará o dokonale čisté podlahy, ze kterých „by se dalo jíst“.  

ETA TIP: Parní čističe ETA jsou navíc vhodné i pro textilní povrchy a čalounění. Zbaví je nečistot, osvěží jejich vzhled a zničí bakterie hluboko uvnitř tkaniny.

Za ekologičtější je možné považovat také bezsáčkové vysavače – jejich používáním předejdete tvorbě odpadu v podobě prachových sáčků. Prach a nečistoty jednoduše rovnou vyklepnete do koše na odpadky.

Eco-friendly kuchyně 

Velká část odpadu vzniká také naším počínáním v kuchyni, respektive začíná již v obchodě. Jednorázové obaly a igelitové sáčky tvoří těžko rozložitelný odpad, jehož narůstající množství je alarmující. Neméně problematické je také plýtvání jídlem a přírodními zdroji obecně.

Jak na to jít lépe? Vraťte se ke kořenům a co jde, vyrobte doma. Zabere vám to sice trochu více času a úsilí, ale ušetří peníze i stresy z přeplněných nákupních center, a navíc se přiučíte něčemu novému. Domácích výrobků si navíc budete mnohem více vážit a poslouží i jako milé dárky pro vaše blízké.

V pohodlí vaší kuchyně můžete pravidelně vyrábět například domácí těstoviny, marmelády a zavařeniny nebo třeba čaj. S těmi správnými pomocníky snadno zvládnete také domácí chléb a pečivo nebo jogurt.

Domácí jogurt

Při výběru potravin pak preferujte lokální potraviny, které jsou nejen přirozenější našemu tělu, ale i šetrnější k životnímu prostředí než dovážené potraviny spojené s velkou produkcí emisí. Nejlepší strategii je najít si pěstitele a farmáře, jejichž postupům důvěřujete a základní plodiny pravidelně odebírat přímo od nich.

Zřekněte se také kávy do jednorázového kelímku, raději si pořiďte kvalitní kávovar a připravujte si kávu s sebou do vlastního termohrnku. Stejně tak svačinu si vždy raději nachystejte vlastní namísto nákupu balených baget či tyčinek – perfektním parťákem na přípravu svačin je například sendvičovač nebo kvalitní mixér (nejen) pro výživné smoothie.

Chladničku si uspořádejte tak, aby vám uložené potraviny vydržely co nejdéle čerstvé. Zároveň v ní udržujte přehled, aby se vám nestalo, že zapomenete sníst brzy se kazící jídlo, které následně budete muset vyhodit.

ETA TIP: Pokud víte, že potraviny nestihnete sníst, předejděte jejich zkažení. Úrodu ze zahrádky včas zpracujte, sušte (nejen) ovoce a houby, ale i bylinky. Další přebytky zmrazte nebo životnost potravin prodlužte zavakuováním ve vakuovačce.

Sušička potravin ETA

Co se týká mytí nádobí, vsaďte na úspornou myčku. Spotřeba vody je u moderních myček nádobí výrazně menší, než kdybyste každý kousek umývali zvlášť pod tekoucí vodou. Při výběru tablet do myčky pak sáhněte po těch bez škodlivých fosfátů.

Další tipy pro uvědomělé žití

Když začnete nad dopady svého konzumního chování přemýšlet, vynoří se vám další činnosti, ke kterým můžete přistupovat zodpovědněji. Inspirujte se třeba některým z našich dalších tipů:

  • třiďte odpad a snažte se předcházet jeho produkci
  • místo igelitových tašek a sáčků používejte látkové, dejte šanci také bezobalovým obchodům
  • klasické žárovky vyměňte za LED osvětlení s nízkou spotřebou – šetří peníze a díky absenci rtuti a olova jsou šetrnější i k životnímu prostředí
  • při nákupu nových spotřebičů volte jejich úsporné varianty (dle nové škály je nejúspornější třída A, nejméně úsporná pak G, více se dozvíte v tomto článku)
  • chemické osvěžovače vzduchu vyměňte za aromadifuzér a přírodní esenciální oleje
  • využívejte dary přírody i v péči o pleť a tělo
  • zvažte, zda se nemůžete přepravovat ekologičtěji – auto alespoň částečně nahraďte hromadnou dopravou, kolem či pěší chůzí
  • radujte se z maličkostí a sbírejte zážitky spíše než hmotné věci 

A to nejdůležitější na závěr: nevzdávejte svou snahu žít ekologicky jen proto, že nejste schopní splnit všechna doporučení na sto procent. Několik málo jednotlivců, kteří to zvládají dokonale, bude mít vždy mnohem menší vliv než drtivá většina, která se snaží alespoň tak, jak jí to okolnosti umožňují.