Tyto přírodní čističe vás zbaví zápachu z rukou po vaření

Tyto přírodní čističe vás zbaví zápachu z rukou po vaření

Přípravu nejrůznějších kulinářských perliček často doprovází následné zoufalé drhnutí nevábně vonících rukou. Autentické pokrmy s výraznou chutí i vůní na talíři potěší, nicméně předcházející manipulace s aromatickými surovinami zanechává v kuchyni i na rukou nepříjemný odér, kterého se velmi těžko zbavuje.

Aroma je většinou obsaženo ve šťávě použité suroviny a při kontaktu s kůží se na kožní buňky naváže tak silně, že ji vůně mýdla nepřekryje, a jedinou cestou je mechanické odstranění či neutralizace. Zřejmě nejhůře ruce zapáchají po přípravě jinak výtečných surovin jako je ryba, česnek či cibule. Představujeme vám multifunkční pomocníky, kteří ekologicky šetrnou a snadnou cestou efektivně odstraní zápach z rukou. Tyto suroviny najdete v každé domácnosti a lze je mimo jiné využít taktéž jako přírodní varianty chemických přípravků při úklidu domácnosti či čištění nejrůznějších materiálů (kovu, textilu, dlaždic a podobně).
 

Citronová šťáva

Osvědčeným receptem je užití citronové šťávy, kterou po přípravě aromatických pokrmů vymačkáte na dlaň a důkladně promnete. Kyselina citronová efektivně neutralizuje pachy a stejně tak funguje i v lednici (citron nakrájený na plátky) či v odpadkovém koši (vyhozená čerstvá citronová kůra). Díky kyselině askorbové skvěle supluje dezinfekci, a ačkoli na kůži může lehce pálit, pomáhá s hojením drobných oděrek a působí preventivně před vznikem stařeckých skvrn. V neposlední řadě zbaví vaše ruce i nechtěného zabarvení od červené řepy, kurkumy či mrkve.
 


 

Ocet

Že je ocet skvělým pomocníkem při praní, čištění kuchyně či odstraňování vodního kamene, asi všichni dobře víme. Kyselina octová však výborně funguje i při odstranění zápachu z cibule. Při potření rukou před jejím krájením aroma posléze jednoduše umyjete tekoucí vodou. Naneste trochu octa na hadřík a potřete jím jemně ruce před samotným vařením. Ocet má vysušující tendence, a proto si je po užití (a po vaření) nezapomeňte ošetřit krémem či olejem.
 

Cukr

Ačkoli bychom od cukru takové účinky nečekali, skvěle pohlcuje pachy z kůže a navíc má silné antibakteriální účinky, likviduje patogenní organismy a podporuje hojení ran. Na navlhčené ruce si nasypte lžíci cukru krystal, smíchejte ho s tekutým mýdlem a hmotu chvíli třete mezi prsty a dlaněmi. Cukr navíc funguje jako peeling a vaše ruce tak po použití zůstanou voňavé a hladké.
 

Sůl

Použití soli či solného nálevu je ideální především v případě přípravy cibule a česneku. Navíc ji můžete využít jako ekologickou variantu při odstraňování skvrn či jako dezinfekci. Sůl si stačí nasypat do dlaní a mnout, nebo vytvořit silný solný roztok a v něm si ruce omýt.
 


 

Čerstvé bylinky

Tato varianta funguje především při menším zápachu a víc než o neutralizaci či odstranění se jedná o překrytí intenzivní vůní. Promnutím aromatických bylinek jako rozmarýn, tymián či máta drobný zápach nahradíte svěží vůní. Petrželová nať mírně pohlcuje zápach z cibule.
 

Zubní pasta

Neutralizační surovinou je i zubní pasta, která zápach odstraňuje chemicky i mechanicky a představuje zřejmě nejúčinnější variantu proti rybině. Stačí navlhčit hadřík, vytlačit na něj trochu pasty, důkladně ruce vydrhnout a opláchnout je čistou vodou. Látky obsažené v zubní pastě navíc skvěle zpevňují a leští nehty.