Tipy na jedlé dárky: domácí výroba potěší nejen na Vánoce

Tipy na jedlé dárky: domácí výroba potěší nejen na Vánoce

Dárky, které se dají sníst, s sebou nesou hned několik výhod. Svou originalitou předčí všechny páry ponožek, přinesou mnohem více užitku než nechtěné lapače prachu a je z nich na první pohled i ochutnání cítit, že byly vyráběny s láskou.  

Jedlé vánoční dárky samozřejmě můžete i koupit, těm domácím se ale máloco vyrovná. Možností je přitom spousta a fantazii se meze nekladou. Vyzkoušejte třeba následující tipy.

Arašídové máslo nebo domácí nutella

Oblíbenost arašídových másel a různých oříškových krémů roste, a to nejen u vyznavačů zdravého stravování. Sladké lískooříškové pomazánky jsou pak jasnou volbou u dětí a milovníků čokolády. Obojí však můžete pohodlně vyrobit sami, navíc ze surovin vlastního výběru. Zvolte tak opravdu kvalitní ořechy (ideálně v BIO kvalitě) nebo třeba zdravější, ale neméně chutné alternativy klasického cukru.

Potřebujete k tomu jediné – výkonný mixér a pevnou vůli – to, abyste všechno nesnědli už při ochutnávání. Mixér by měl disponovat kvalitními noži, silným motorem a vysokými otáčkami, třeba jako ETA Vital Blend. S méně výkonnými mixéry dosáhnete požadované konzistence jen stěží, a navíc vystavujete jejich motor riziku přehřátí.

Sušené houby a ovoce

Darem z nebes jsou pro mnohé gurmány také vlastnoručně nasbírané a usušené houby, které dodají nezaměnitelnou chuť každé bramboračce. Rychle a zároveň šetrně je můžete usušit v sušičce ETA Vital Air II, ve které vyrobíte také sušené maso jerky nebo skvělá sušená rajčata. Ta můžete také upéct a následně spolu s česnekem naložit do oleje.  

ETA TIP: Se sušičkou můžete kouzlit celoročně a zdaleka není vhodná jen na ovoce. Přečtěte si, jak sušičku v kuchyni využít naplno.

Zavařeniny

Džemy a marmelády umí zpříjemnit každou snídani. Pokud tedy chcete, aby si na vás vaši blízcí vzpomněli hned po ránu, je vlastnoruční džem naprosto perfektním dárkem. A že už je veškerá úroda ze zahrádek pryč? Nezoufejte, originální džem z pomerančů se k chladným zimním ránům skvěle hodí. Nemusíte se přitom obávat složité výroby. Jednoduše přizvěte na pomoc šikovné pomocníky, které vám doma slouží k jiným účelům – například domácí pekárnu chleba, která programem MARMELÁDA disponuje.

Pomerančový džem

ETA TIP: Chtěli byste obdarovat také někoho, kdo sladkému zrovna neholduje? Vsaďte na bylinková pesta!

Tekuté dárky

Další kategorií velmi vděčných dárků, jsou ty tekuté. Ať už se jedná o poctivé domácí sirupy, nebo něco ostřejšího v podobě lahodných likérů. U sirupů platí to, co u marmelád a džemů – vsaďte na suroviny, které nyní bez obtíží seženete. Skvělou volbou je například citrusový sirup s trochou hřejivého zázvoru, který osvěží, skvělé chutná a zároveň dodá potřebné vitamíny. 

Milou pozorností, pro kterou je zima jako stvořená, je také bylinkový nebo pečený čaj

Bylinkový čaj

Bylinky a koření

Mám tě ráda jako sůl, tvrdila odvážně Maruška ve známé pohádce Sůl nad zlato. Pokud i vy chcete svým blízkým vyjádřit svou náklonnost, sůl nebo koření může být tou správnou volbou. Ve výkonném mixéru či sekáčku krátce promixujte hrubozrnnou sůl spolu s bylinkami podle chuti a během chvilky získáte originální bylinkovou sůl, kterou potěšíte všechny gurmány.

Skvělým darem je také kvalitní koření nebo vámi vypěstované či posbírané a následně nasušené bylinky. Ty můžete nechat proschnout buď volně zavěšené, nebo v sušičce na nízkou teplotu.

Předpřipravené směsi

Domácí polotovary jsou výborným způsobem, jak ostatním usnadnit práci, obohatit jejich repertoár o nové recepty a potěšit je originálním nápadem. Jak na to? Jednoduše – do ozdobné skleničky nasypte sypké suroviny, které se nezkazí a dohromady tvoří základ například na muffiny nebo sušenky. Přidejte štítek s informacemi o ingrediencích, které je zapotřebí přidat (např. hrnek mléka a dvě vejce) a doplňte jednoduchými pokyny k přípravě.

Ze suchých surovin lze také vyrobit domácí instantní polévky, směs na rizoto, ochucený kuskus nebo třeba ovesnou kaši, kterou ráno stačí zalít horkou vodou. 

Další nápady:

  • domácí těstoviny (snadno připravíte s nástavcem na robot ETA GRATUS)
  • čokoládové pralinky
  • ořechy v medu
  • nakládané sýry, zelenina nebo utopenci
  • domácí müsli nebo granola

ETA TIP: Pokud chcete obdarovat milovníky jídla, kteří jej zároveň i rádi připravují, pořiďte jim osvědčené kuchyňské pomocníky ETA.