Připravte se s námi na Velikonoce!

Připravte se s námi na Velikonoce!

Velikonoce už jsou za dveřmi a to znamená jediné – je čas se inspirovat. Ať už slavíte největší křesťanský svátek tradičně, nebo si Velikonoce spojujete spíše s příchodem jara a oslavy se u vás nesou v moderním pojetí, přečtěte si tento článek, který vás naladí na velikonoční veselí. 

Svátek křesťanů a oslavy jara

Velikonoce patří k nejdůležitějším a nejradostnějším křesťanským svátkům v kalendáři. Je to čas oslavující vzkříšení Ježíše Krista a symbolicky přináší naději. Nicméně je důležité poznamenat, že tyto svátky nejsou výhradně křesťanské. Velikonoce jsou také spajty s příchodem jara, symbolizují nový začátek a slaví je mnoho lidí bez ohledu na to, zda jsou věřící. 

Svátek plný náboženských i lidových tradic

Velikonoce představují v našich končinách čas bohatý na tradice a zvyky. Ty se liší nejen podle náboženského vyznání, ale mění se také v závislosti na konkrétní lokalitě. 

Jednou z nejoblíbenějších a nejrozšířenějších tradic je zdobení velikonočních vajec. Pokud se i vy letos chystáte barvit vajíčka, před tím než sáhnete po chemických barvivech, zkuste ekologičtější varianty. Abychom vám usnadnili hledání návodů, sepsali jsme pro vás několik tipů na přírodní barvení vajec do našeho článku. Sice vám tento proces zabere delší dobu, ale zabavíte sebe i děti. Tak to vyzkoušejte! Budete překvapeni, jaké suroviny ze spíže či zahrádky můžete využít, a ještě se vyhnout chemii.

Co se týče vajec, i křesťané mají svůj zvyk. Po příchodu z kostela se jako první chod jí právě vařené vejce. To se rozdělí podle počtu rodinných členů a rodina si na něm dohromady pochutná.

Mezi další oblíbené lidové zvyky patří velikonoční pomlázka. Chlapci a muži chodí od domu k domu, aby tzv. vyšlehali ženy pomlázkou spletenou z mladých prutů vrby. Traduje se, že vyšlehání má ženám přinést do dalšího roku zdraví. V dnešní době ale tuto tradici spousta lidí považuje za kontroverzní, a tak řada moderních domácností přejímají zahraniční zvyky, jako je například hledání schovaných vajíček a sladkostí. 

Připravte si tradiční velikonoční menu

A co by to bylo za oslavu bez dobrého jídla? V mnoha domácnostech bývá o Velikonocích stůl plný chutných pokrmů, které často mívají specifický význam. 

Na Škaredou středu by se mělo podávat chutné, ale na pohled ne příliš lákavé, chcete-li škaredé, jídlo. Téměř na každém stole najdete pečeného sladkého beránka, který představuje oběť Ježíše Krista. Ale nechybí ani mazanec nebo velikonoční nádivka. Kdy se podávají tradiční pokrmy jsme vám sepsali den po dni do článku, tak vyzkoušejte naše skvělé recepty. 

      

      

Inspirujte se našimi tipy, nalaďte se na Velikonoce a prožijte jarní svátky v kruhu těch nejbližších!