Valašský frgál

Frgál patří společně se slivovicí či polévkou kyselicí k nejtypičtějším krajovým specialitám na Valašsku. Podle ustáleného výrobního postupu se na Valašsku připravuje pravděpodobně několik století. První písemné zmínky o něm pocházejí z roku 1826. Původně se tak označoval „nepodarek“ - nepovedený koláč, který hospodyně při pečení pokazila. Později se toto již tradiční pečivo peklo většinou na velké svátky (Vánoce, Velikonoce), ke křtinám či svatbám, v bohatých chalupách i v neděli.
Tento unikání pekařský výrobek nemá v okolních zemích obdoby. V prosinci 2013 se proto stal produktem s chráněným zeměpisným označením EU. Pod pojmem „valašský frgál“ nyní smí být prodávány pouze koláče vyrobené na vymezeném území Valašska a splňující několik parametrů. „Pravý“ valašský frgál například má mít v průměru cca 30 cm, váží 600 gramů a je s jednodruhovou náplní. Tou nejčastější bývají hrušky, tvaroh, mák, povidla, ale také jiné druhy ovoce nebo dokonce zelí.
Kynuté těsto na frgály
Připravte si pravý Valašský frgál u vás doma. Jak na to? Připravili jsme pro vás recept na samotné těsto a také na několik nejznámějších náplní. Pokud byste si na přípravu sami doma netroufli, můžete využít kurz pečení frgálů přímo na Valašsku ve Velkých Karlovicích. Naučíte se, jak se frgál vyrábí - od chystání těsta a náplně až po upečení. Kromě nové kuchařské dovednosti si odnesete také vlastnoručně vyrobený frgál, certifikát o přijetí do valašského cechu pekařského, zástěru jako dárek, a hlavně nové zážitky.
Suroviny:
500 g hladké mouky
2 žloutky
250 ml mléka
40 g droždí
80 g mletého cukru
špetka soli
50 ml oleje
125 g Hery
citronová kůra
Na potírání:
1 vejce
100 ml mléka
Postup:
- Do menší misky dejte trošku mouky, cukru a droždí. Zalijte malým množstvím ohřátého mléka a nechte vzejít kvásek. Mezitím dejte do misky hladkou mouku, vejce, sůl, zbytek cukru, citronovou kůru, Heru (pokojové teploty) a ohřáté mléko. Vlijte kvásek a vypracujte vláčné těsto, překryjte utěrkou a dejte na teplé místo vykynout.
- Po vykynutí těsto rozdělte na bochánky po 240 g a položte na kruhový pečící papír o průměru 32 cm. Bochánky rozválejte válečkem na kruhový tvar o průměru 30 cm.
- Na každý koláč z 240 g těsta přidejte 400 g náplně. Stejnoměrně ji rozetřete po těstě, pouze po obvodu nechte asi 1cm okraj těsta, který potřete připraveným rozšlehaným vejcem.
- Koláč posypte drobenkou. Takto připravený jej nechte ještě chvíli nakynout a pečte v rozehřáté troubě při cca 200 °C.
- Po upečení potřete okraj ještě teplého frgálu mlékem. Na závěr rozehřejte máslo, po odstavení přidejte vanilkový cukr a rum. Touto směsí hojně pokapejte povrch frgálu.
Hrušková náplň
Suroviny:
900 g sušených hrušek
500 g mletého cukru
1 dcl rumu
30 g mleté skořice
30 g badyánu
50 g vanilkového cukru
50 g strouhanky na zahuštění
Postup:
- Hrušky pomelte a smíchejte s ostatními surovinami. Vše dobře promíchejte.
- Pro náplň se používají sušené, nikoli čerstvé hrušky kvůli příliš vysokému množství vody v čerstvém ovoci.
Tvarohová náplň
Suroviny:
1 kg tvarohu
4 ks vajec
240 g mletého cukru
140 g vanilkového cukru
50 g vanilkového pudingu
150 g rozinek
1 dcl rumu
citronová kůra z jednoho citronu
špetka muškátového květu
Postup:
- Všechny suroviny dejte do mísy Gratusu a dobře promíchejte.
- Pokud se vám bude zdát směs příliš hustá, použijte na zředění smetanu na šlehání.
Povidlová náplň
Suroviny:
1400 g švestkových povidel
1 dcl rumu
200 g vanilkového cukru
50 g strouhanky na zahuštění
Postup:
- Povidla a další suroviny dejte do mísy Gratusu a dobře promíchejte.
- Na závěr přidejte strouhanku na zahuštění.
Maková náplň
Suroviny:
600 g mletého máku
80 g švestkových povidel
40 g mleté skořice
50 g vanilkového cukru
80 g másla
180 g cukru krupice
1 dcl rumu
100 g hladké mouky
Postup:
- Mléko dejte svařit s cukrem krupicí. Když se začne směs vařit, přidejte mletý mák a za stálého míchání směs krátce povařte tak, aby se nepřipálila. Směs nechte vychladnout.
- Mezitím si z másla a trochu mouku připravte jíšku.
- Po vychladnutí přidejte jíšku a ostatní suroviny do směsi máku a vše dobře promíchejte.