Barvení vajíček? Běžte na to od lesa... přírodně!

Nebaví vás chemie, která se nachází už snad ve všem? Budete na Velikonoce používat vajíčka z vlastního chovu a nechcete to kazit nakupovanými barvami, které změní vzhled vajíček do nepřirozených odstínů jako je křiklavě fialová a fosforově zelená? Obarvěte si vajíčka přírodními způsoby, kterých existuje opravdu mnoho. Nejedná se sice o rychlé nasypání koupeného prášku do vroucí vody a pár chvil odpočítaných minutkou. Naopak u toho strávíte více času, ale přírodním barvením zabavíte nejen sebe, ale také své děti. A navíc, pokud vejce při vaření praskne, nemusíte se bát nepřírodního původu zabarvení uvařeného bílku.
Vajíčka musí být připravená
Před jakýmkoli barvením je důležité, aby byla vejce čistá a odmaštěná. Vejce tedy důkladně omyjte a abyste je zbavili mastnoty, použijte ocet. Do octu je můžete buď namáčet nebo utírat hadříkem namočeným v octu. Děti určitě zapojte už od začátku. Tekuté vejce na kuchyňské lince nebo rovnou na podlaze není nic, co by nešlo umýt. Důležité je, aby byla vajíčka bílá a barva na nich tak lépe držela.
Děti určitě nechtějí žádná nudná jednobarevná vajíčka, proto jedno po druhém vložte do silonových punčoch a ke každému vajíčku přiložte třeba snítku rozmarýnu, malý lístek s jasnou strukturou, jahodové listy nebo třeba jetel. Za každým vajíčkem udělejte na punčoše suk, aby k nim pěkně přilnula a konečný vzor byl hezky vidět.
Bude to fungovat?
Aby měla vajíčka co nejsytější odstín, je třeba, aby byla v barevném láku vařena co nejdéle. Ale znáte to, vaječný žloutek začne přibližně po deseti minutách vaření zelenat a stává se i mnohem hůře stravitelný. Ingredience pro barvení si proto dejte do hrnce s vodou, ve kterém chcete vajíčka vařit, a přidejte lžíci octa. Ten pomůže barvě na vajíčkách ulpět a také zvýší její intenzitu. Takto vařte asi 30 minut, aby se Vám lák pěkně obarvil.
Pak už jen připravená vajíčka v punčoše přidat do vroucího láku a vařit přibližně 7-10 minut. Pro ještě lepší výsledek můžete nechat vajíčka v láku do druhého dne.
Vzhůru do barev
Cihlová barva
Na tuto barvu vám postačí cibulové slupky z přibližně 20 kousků. Jak je sehnat? Buď si odkládejte cibulové slupky nějakou dobu dopředu nebo těsně před Velikonocemi uvařte výbornou cibulačku pro celou rodinu a materiálu na barvení budete mít víc než dost. Pro barvení cibulovými slupkami klidně můžete použít i hnědá vajíčka, není potřeba mít vejce bílá.
Žlutá barva
K docílení žluté barvy budete potřebovat jen pár lžic kurkumy nebo trochu šafránu. Obojí se dá jednoduše koupit v supermarketu v části s kořením. Při barvení použijte o něco více octu, aby barva dobře chytla a držela na vajíčkách.
Červená barva
Kupte litr toho nejobyčejnějšího červeného vína, přidejte ocet, dejte vařit a šup tam s vejci.
Růžová barva
Připravte si 4 kusy čerstvé červené řepy. Určitě moc dobře víte, jak červená řepa dokáže svým pigmentem potrápit lidskou kůži, proto mějte při jejím krájení na rukou raději rukavice. Řepu ořežte, nakrájejte a připravte lák jako u jiných barev.
Modro-fialová barva
Této barvy docílíte použitím čerstvého červeného zelí. Nakrájejte ho a přidejte do vařící vody.
Zelená barva
Do vody s octem dejte dostatečné množství špenátu a udělejte barevný lák jako u jiných barev.
Aby se nakonec vajíčka pěkně leskla, přetřete je trochou másla v ubrousku, kůží ze špeku nebo jiným tukem a můžete předávat koledníkům.