Barvení vajíček? Běžte na to od lesa... přírodně!

Barvení vajíček? Běžte na to od lesa... přírodně!

Nebaví vás chemie, která se nachází už snad ve všem? Budete na Velikonoce používat vajíčka z vlastního chovu a nechcete to kazit nakupovanými barvami, které změní vzhled vajíček do nepřirozených odstínů jako je křiklavě fialová a fosforově zelená? Obarvěte si vajíčka přírodními způsoby, kterých existuje opravdu mnoho. Nejedná se sice o rychlé nasypání koupeného prášku do vroucí vody a pár chvil odpočítaných minutkou. Naopak u toho strávíte více času, ale přírodním barvením zabavíte nejen sebe, ale také své děti. A navíc, pokud vejce při vaření praskne, nemusíte se bát nepřírodního původu zabarvení uvařeného bílku.

Vajíčka musí být připravená

Před jakýmkoli barvením je důležité, aby byla vejce čistá a odmaštěná. Vejce tedy důkladně omyjte a abyste je zbavili mastnoty, použijte ocet. Do octu je můžete buď namáčet nebo utírat hadříkem namočeným v octu. Děti určitě zapojte už od začátku. Tekuté vejce na kuchyňské lince nebo rovnou na podlaze není nic, co by nešlo umýt. Důležité je, aby byla vajíčka bílá a barva na nich tak lépe držela.

Děti určitě nechtějí žádná nudná jednobarevná vajíčka, proto jedno po druhém vložte do silonových punčoch a ke každému vajíčku přiložte třeba snítku rozmarýnu, malý lístek s jasnou strukturou, jahodové listy nebo třeba jetel. Za každým vajíčkem udělejte na punčoše suk, aby k nim pěkně přilnula a konečný vzor byl hezky vidět.

Bude to fungovat?

Aby měla vajíčka co nejsytější odstín, je třeba, aby byla v barevném láku vařena co nejdéle. Ale znáte to, vaječný žloutek začne přibližně po deseti minutách vaření zelenat a stává se i mnohem hůře stravitelný. Ingredience pro barvení si proto dejte do hrnce s vodou, ve kterém chcete vajíčka vařit, a přidejte lžíci octa. Ten pomůže barvě na vajíčkách ulpět a také zvýší její intenzitu. Takto vařte asi 30 minut, aby se Vám lák pěkně obarvil.
Pak už jen připravená vajíčka v punčoše přidat do vroucího láku a vařit přibližně 7-10 minut. Pro ještě lepší výsledek můžete nechat vajíčka v láku do druhého dne.

Vzhůru do barev

Cihlová barva

Na tuto barvu vám postačí cibulové slupky z přibližně 20 kousků. Jak je sehnat? Buď si odkládejte cibulové slupky nějakou dobu dopředu nebo těsně před Velikonocemi uvařte výbornou cibulačku pro celou rodinu a materiálu na barvení budete mít víc než dost. Pro barvení cibulovými slupkami klidně můžete použít i hnědá vajíčka, není potřeba mít vejce bílá.

Žlutá barva

K docílení žluté barvy budete potřebovat jen pár lžic kurkumy nebo trochu šafránu. Obojí se dá jednoduše koupit v supermarketu v části s kořením. Při barvení použijte o něco více octu, aby barva dobře chytla a držela na vajíčkách.  

Červená barva

Kupte litr toho nejobyčejnějšího červeného vína, přidejte ocet, dejte vařit a šup tam s vejci.

Růžová barva

Připravte si 4 kusy čerstvé červené řepy. Určitě moc dobře víte, jak červená řepa dokáže svým pigmentem potrápit lidskou kůži, proto mějte při jejím krájení na rukou raději rukavice. Řepu ořežte, nakrájejte a připravte lák jako u jiných barev.

Modro-fialová barva

Této barvy docílíte použitím čerstvého červeného zelí. Nakrájejte ho a přidejte do vařící vody. 

Zelená barva

Do vody s octem dejte dostatečné množství špenátu a udělejte barevný lák jako u jiných barev.

Aby se nakonec vajíčka pěkně leskla, přetřete je trochou másla v ubrousku, kůží ze špeku nebo jiným tukem a můžete předávat koledníkům.