Výživné svačinky na lyžovačku a zimní výlety

Výživné svačinky na lyžovačku a zimní výlety

Nad zimou si můžeme zoufat a snažit se ji přečkat na gauči, anebo si ji raději pořádně užít. Pokud se vám stejně jako nám více zamlouvá ta druhá varianta, neváhejte a vyrazte ven užívat si zimní radovánky. Nezapomeňte však na pořádnou svačinu, která vám dodá potřebnou energii.  

Pečivo na sto způsobů

Obložené pečivo je osvědčenou klasikou, která je na svačinu či jídlo na cesty skvělou volbou. Má ideální velikost i tvar, drží pěkně pohromadě, a navíc zasytí. Aby se vás však klasický „rohlík s něčím“ brzy neomrzel, zapojte fantazii a pravidelně zkoušejte různé obměny.

Základem je chutné pečivo – nejlepší službu vám udělá to domácí, které téměř bez práce připravíte v domácí pekárně. Chléb, bulky či bagetky pak můžete obložit libovolnými kombinacemi pochutin – vyhněte se však majonézovým salátům, rychle se kazícím surovinám a příliš aromatickým přísadám, jako jsou ryby či olomoucké tvarůžky (zvlášť pokud cestujete hromadnou dopravou). 

ETA TIP: Místo klasiky v podobě řízku mezi dvěma plátky chleba vyzkoušejte snáze stravitelný burger z červené čočky či fazolí vhodný i pro vegetariány.

Chléb můžete také obalit ve vejci nebo místo něj sáhnout po různých plackách, jako jsou tortilly. Ty můžete naplnit podle vlastní fantazie, stejně jako zapečené tousty, které jsou také skvělým tipem – variabilita jejich náplní nezná mezí.

ETA TIP: S kvalitním toustovačem se nemusíte omezovat jen na toustový chléb – podívejte se, co všechno dokáže zde.

Svačinky na lyžovačku a zimní výlety

Ořechy a vločky – nejen ty sněhové

Hrst ořechů vám dodá spoustu energie, zdravých tuků a potřebných minerálních látek. Kromě průběžného zobání nejrůznějších oříšků však můžete zvolit také jejich krémovou podobu – arašídové či mandlové máslo natřete na pečivo, přidejte kolečka banánu a zasypte skořicí. Získáte tak chutnou a výživnou svačinu, která vám poskytne palivo na další hodiny chůze či lyžování. 

Chutnou a zdravou energii do kapsy pak získáte také kombinací ořechů s výživnými ovesnými vločkami – ve formě domácích sušenek, müsli tyčinek či flapjacků budou chutnat opravdu každému. 

Oslaďte si to

S čistým svědomím si dopřejte také něco sladkého – k pohybu i zahřátí totiž potřebujete nemalé množství kalorií. Skvělou službu vám poskytne kompaktní, nedrobící se buchta, sladký chlebíček, bábovka či muffiny. Pokud zvolíte domácí výrobu, zbytečně moučník nepřeslazujte a alespoň část mouky zaměňte za celozrnnou – ta dodá potřebnou vlákninu, a svačina tak lépe zasytí.

Alternativou sladkého mlsání může být také čerstvé či sušené ovoce. Čerstvé osvěží, zatímco sušené vás v kapse či batohu nezatíží, a tak může být vždy po ruce. Poslouží jako pohotovostní zásobárna zdravých cukrů, tedy rychlé energie. Opět volte raději domácí výrobu a nasušte si ovoce sami v sušičce. Kupované sušené ovoce je totiž často plné přidaného cukru a chemických konzervantů.

ETA TIP: Se sušičkou ETA hravě vykouzlíte také chutné svačinky v podobě sušeného masa Jerky nebo zdravých krekrů.

Mrkvové muffiny

Osvědčené rozehříváky

Na závěr pro vás máme ještě několik osvědčených tipů na potraviny, které mají prokazatelně zahřívací účinek. Co tedy přidat do jídla, aby vás venku či po návratu domů spolehlivě zahřálo?

  • zázvor, křen, wasabi
  • skořici, hřebíček
  • oregano, tymián, pepř, chilli
  • česnek, cibuli, hořčici
  • med či kakao
  • luštěniny
  • ovesné vločky, pohanku
  • dýni či sladké brambory
  • alkohol