Toustovač není jen na rozpékání. Co všechno dokáže?

Toustovač není jen na rozpékání. Co všechno dokáže?

První opékač topinek vyřešil problém, co s tvrdším chlebem. Rozpečením se vrátil na výsluní a díky toustovači bez nutnosti použít pánev, plotýnku nebo troubu. Od té doby prošel toustovač doslova metamorfózou.

Nejnovější model ETA Sorento má topné plotýnky výměnné, takže na něm můžete připravit vafle, zapečené tousty vcelku i rozkrojené na trojúhelníčky a také grilovat. Díky grilovacím deskám tak můžete péct maso, ryby, zeleninu a využít spodní i horní ohřev. 

Pozor, horké!

Než zapojíte toustovač do zásuvky, rozmyslete si, co chcete připravovat. Zasunutím plotének se začnou nahřívat a během velmi krátké chvíle se rozpálí tak, že je nelze vytáhnout a je třeba počkat, až trochu zchladnou. Je proto lepší připravovat vždy jen jeden druh jídla

Pro děti i zamilované

Domácí vafle mají punc jisté dekadence, zvlášť když je servírujete k snídani. Klasické belgické potřebují vykynout, pro svižnější rána se hodí alternativy z vloček, mrkve, dýně nebo jednoduchého těsta, kterému stačí jen párminutové odležení. Nalijte ho na plotýnku dostatek, ale ne zbytečně mnoho, aby nevyteklo ven – pečením nabyde, optimální množství je 5 mm pod okraj plotýnky. Nepřidáte-li do těsta cukr, můžete vafle podávat naslano – se špenátem, sýrem, šunkou, lososem nebo bylinkovým tvarohem.

K večeři i na svačinu

Nejrychlejší jídlo – chleba s něčím – povyšuje toustovač na teplou večeři, na které se mohou podílet všichni. Nechte děti naplnit toust podle libosti a popusťte uzdu fantazii – Elvis Presley miloval zapečený toust s banánem a arašídovým máslem, v Německu frčí chléb s nutellou. Plotýnka s příčným dělením na dva trojúhelníky se hodí pro zapečení toustů na svačinu do práce, do školy nebo na výlet.

ETA TIP: Vyzkoušejte kombinaci hrušky a gorgonzoly s rukolou.
 

Závan léta

Až budete v zimě vzpomínat na táborák se špekáčky nebo nebudete chtít rozpalovat troubu kvůli upečení pár kousků zeleniny, oceníte plotýnku na grilování. Jednoduše ji nasadíte, zapnete a pečete. Trvá to sice déle než na grilu, ale toustovač si můžete postavit na stůl a upečete v něm jednu až dvě porce zeleniny, masa i ryb. A vzít si ho můžete kamkoliv s sebou.