Sladký první školní den

Sladký první školní den

Druhá polovina prázdnin je smutnější tím víc, čím víc se blíží jejich konec a začátek školy. Zpříjemněte ho svým dětem oblíbeným dortem nebo kornoutem plným domácích dobrot.

Loučení s kamarády, s babičkou a dědou, ale i dny plnými her bývá pro mnoho dětí těžké. Aby nebyl šok z návratu do školy tak bolestivý, obnovte poslední srpnový týden pravidelnější režim – například chodit dřív spát, připravovat se v týdnu už pozvolna do školy nákupem pomůcek, kontrolou oblečení na tělocvik, procvičením loňského učiva... Děti snáze vplují do školního režimu pozvolna než na povel 1. září. A pokud jsou z konce prázdnin hodně smutné, vysvětlete jim, že aby mohlo něco nového začít, musí něco jiného skončit a že neustálá změna a střídání práce a odpočinku, povinností a zábavy je mnohem cennější než nekonečné hraní, které se brzy promění v nudu.

Důvod k oslavěAť už máte doma prvňáčka nebo zkušeného školáka, oslavte spolu začátek školního roku. Můžete jít do cukrárny, něco zajímavého zažít nebo si společně upéct dort, jaký máte rádi. Zkuste třeba zábavné minidortíky. Nebo své děti překvapte připraveným kornoutem domácích pamlsků.

Kornout plný sladkostí dostávají děti tradičně v Německu, Rakousku, v německy mluvících částech Švýcarska a polském a českém pohraničí. Čím je větší, tím je lepší, a tak leckdy převyšuje hlavu malého školáka. Ač se to může zdát jako konzumní vymyšlenost, historie této tradice sahá do roku 1817, kdy se poprvé objevila v německé Jeně. Kornouty se sladkostmi a školními potřebami tehdy dostávaly děti až ve škole, kam je donesli prarodiče nebo kmotři. Věšeli je na strom a dítě si muselo sundat kornout se svým jménem bez jeho poničení. Rozbaloval se totiž až doma. Zvyk pocházel z Mexika, kde školní rok začal v momentě, kdy uzrálo ovoce na stromě na školním dvoře a děti je mohly trhat.

Tipy na další tematické recepty:
Citronový cheesecake / Piškotový dort / Borůvkový koláč

Sladké překvapení
Tvrdý karton pomalujte nebo polepte barevným balicím papírem a stočte do tvaru kornoutu. Secvakněte ho sešívačkou, prošijte nebo slepte izolepou a naplňte zdravými dobrotami podle libosti. Skvěle se hodí sušené ovoce (které si můžete snadno připravit v sušičce ETA Vital Air) a oříšky, které můžete vsypat do papírových sáčků a popsat. Praktické jsou také sušenky – sladké nebo slané upečete den dva dopředu a v uzavíratelné krabičce vydrží několik dní křupavé a měkké. Přidat můžete ale i rybízové placky. Krabičku pak můžete využít na svačinu. Skoro všechny děti milují perníčky a krásně zdobené nebo vykrájené do veselých tvarů je na sklonku léta překvapí a potěší. Čokoládová poleva na zdobení nebo samotná čokoláda moc vhodné nejsou, protože teplem měknou a v kornoutu se pomačkají.

Ať se rozhodnete připravit dětem překvapení a přichystáte jim kornout plný dobrot, nebo si společně upečete dort nebo jiný oblíbený zákusek, naslouchejte trpělivě dětským obavám a strachům ze školy. Před prvním dnem v práci se ve vás nejspíš také mísí obavy a těšení a děti vnímají začátek školy obdobně.

Tipy na podobné sladké recepty:

Pražský koláč / Květinový raw dort / Karamelové laskonky