Home office levou zadní aneb Pravidla efektivní práce z domova

Home office levou zadní aneb Pravidla efektivní práce z domova

Práce z domova neboli home office se pro mnohé z nás stává standardem, který se sice zpočátku jeví jako splněný sen, ale má i mnohá úskalí. Udržet pozornost na uzdě a zůstat dlouhodobě produktivní je v domácím prostředí, kde jsme zvyklí spíše odpočívat a bavit se, občas pořádný kumšt. Sepsali jsme pro vás základní pravidla, které vám k efektivní práci z domova pomohou.

Dodržujte ranní rituály

Hned na začátku je potřeba si ujasnit, že tzv. home office rozhodně není žádná dovolená. Budík si proto nařiďte tak, jak jste zvyklí. Případně jej posuňte pouze o dobu, kterou vám zabírá dojíždění.   

Následně by mělo proběhnout klasické pracovní ráno – dopřejte si vyváženou snídani a upravte se. Nemusíte si oblékat kostýmek či sako, v žádném případě však nezůstávejte v pyžamu. 

ETA TIP: Pro dobrou kávu nemusíte do oblíbené kavárny. Dopřejte si ji v pohodlí domova stiskem jednoho tlačítka.

Přepnout hlavu do pracovního režimu vám pomůže i usednutí ke stolu. Nepovalujte se s notebookem v posteli ani na gauči a pokud je to možné, eliminujte všechny rušivé vlivy, které máte v dohledu a doslechu.

Dopřejte si čerstvý vzduch

Ve vydýchaném a příliš vytopeném pokoji se vám brzy začnou klížit víčka. Je proto důležité pravidelně větrat, aby se mozek pořádně okysličil.

K optimálnímu stavu prostředí pomůže také čistička vzduchu s ionizátorem nebo zvlhčovač vzduchu s aroma nádobkou. K vůním, které vás rozproudí a podpoří soustředění, patří například máta.

Nenechte se rušit od práce

Abyste se mohli do práce pořádně ponořit, vyplatí se obklopit spotřebiči, které vás nebudou neustále vyrušovat. Kromě tichého chodu oceníte také pomocníky, kteří díky automatickým programům a praktickým funkcím včetně časovače pracují za vás nebo jen tehdy, když se vám to hodí.

Domácí pekárna s přednastavenými automatickými programy vás ušetří ranních výprav do supermarketu. Sama vám připraví pečivo podle vašich požadavků, ale i domácí džem nebo jogurt.

O úklid podlahy se pak postará robotický vysavač.  Modelům s chytrou aplikací navíc můžete úklid snadno naplánovat předem, a to přímo ve vašem mobilním telefonu.

Natankujte energii

Abyste nemuseli od e-mailů odbíhat k plotně, využijte služeb rozvozu či výdejového okénka, a podpořte tak gastro podniky ve vašem okolí.

Jídlo si však také můžete připravit předem, naporcovat a v uzavíratelných krabičkách zchladit či zamrazit.

Rychlé svačinky pak mohou mít podobu hrsti domácího sušeného ovoce nebo výživného a bleskurychle připraveného smoothie koktejlu. Nezapomínejte také na pravidelný pitný režim.

Čas se protáhnout

Dlouhé sezení u počítače způsobuje ospalost, bolest očí a nesprávné držení těla. Prevence přitom nemůže být jednodušší – každou hodinu na pět minut vstaňte a protáhněte se. Zapomnětlivým pomůže upomínka na mobilu.

Kromě klasických protahovacích cviků, můžete zkusit také jógu přímo v obýváku nebo si vyberte ze široké nabídky online cvičebních lekcí vhodných do domácího prostředí.

Nezmeškejte konec směny

Nedovolte, aby se vám práce rozplizla do celého dne. Stejně, jako se držíte ranních rituálů, nezapomeňte po uplynutí běžné pracovní doby vypnout počítač a věnovat se koníčkům, odpočinku a také svým blízkým.

Pokud však přece jen pracujete za šera či tmy, dbejte na kvalitní osvětlení, a to včetně správné intenzity a barvy světla.