Z lesa rovnou na talíř! Kde roste medvědí česnek, jak ho poznat a využít?

Z lesa rovnou na talíř! Kde roste medvědí česnek, jak ho poznat a využít?

Medvědí česnek představuje jeden z lesních pokladů, pro který se na jaře vydává mnoho lidí. Díky své chuti a vůni je neocenitelnou surovinou v kuchyni, ale našel uplatnění také v lidovém léčitelství. Pokud se tedy chystáte i vy na sběr medvědího česneku, přečtěte si tento článek, ať víte, jak ho poznat, kde ho najít a jak jej využít!

Kde roste medvědí česnek?

Jestliže se chystáte na sběr medvědího česneku, teď je ten správný čas, kdy vyrazit, roste totiž na začátku jara. Najdete ho téměř ve všech stinných a listnatých lesích či hájích, kde je vysoká vlhkost. Nejideálnější místo pro jeho výskyt je kolem potůčků, takže pokud víte o nějakém místě ve vašem okolí, rozhodně se tam vydejte.

Jak poznat medvědí česnek?

Medvědí česnek může být na první pohled snadno zaměnitelný s konvalinkou, která je jedovatá. Když se ale podíváte pozorněji, uvidíte rozdíl – listy medvědího česneku rostou rovnou ze země, naopak listy konvalinky vyrůstají naproti sobě přímo ze stonku. Jestliže si nebudete jistí po zraku, zaručeně ji poznáte po čichu, intenzivně totiž voní po česneku. Stačí si jen promnout jeho listy v ruce, přivonět a budete stoprocentně vědět, jestli jste narazili na tu správnou rostlinku.

TIP: Pokud se chcete dozvědět více informací o sběru či skladování medvědího česneku, přečtěte si tento článek.

Využijte medvědí česnek v kuchyni!

Pokud hledáte inspiraci, jak tuto zázračnou rostlinu zpracovat, začněte v kuchyni. Nejvíce vám bude chutnat čerstvá, protože sušením ztrácí svou intenzitu. Chuťově ladí k drůbeži, rybám i jehněčímu masu. Nemusíte se ale bát přidat tuto jarní bylinku do jakýchkoliv jídel, kam patří klasické zelené bylinky a česnek, tedy polévky, omáčky, pomazánky nebo pesta. Abyste ale nemuseli sahat po klasice, omrkněte tyto originální recepty s medvědím česnekem:

   

   

TIP: Jeho zelenou barvu mohou ocenit i děti, tak se nebojte naservírovat jim dobroty z medvědího česneku!

Magické účinky medvědího česneku

Medvědí česnek je oblíbený nejen díky své chuti, ale za svou popularitu vděčí také léčivým účinkům, které v sobě skrývá. Má vysoké množství vitaminu C, železa, hořčíku či vápníku. Díky antibiotickým, detoxikačním a dezinfekčním účinkům si našel své místo i v lidovém lékařství, takže vám může s lecčím pomoci. 

  • Posiluje imunitu, která je po zimě u většiny populace velmi oslabená. 
  • Pomáhá snižovat krevní tlak, stejně jako běžný česnek.
  • Můžete ho využít v boji proti migrénám a bolestem hlavy. 
  • Je nápomocný při žaludečních potížích.
  • Umí si poradit s nespavostí.
  • Přijde vám vhod při nachlazení. 

Vyražte na čerstvý vzduch a nasbírejte si tuto kouzelnou jarní bylinku nebo si pro ni dojděte na trhy a využijte naplno její potenciál!